SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z zakresu edukacji społeczno-przyrodniczej
Data:
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Treści programowe:
- obserwowanie środowiska przyrodniczego; zwracanie uwagi na dominującą kolorystykę, zmiany jakie zachodzą w przyrodzie;
- oglądanie drzew znajdujących się w bliskim otoczeniu
Temat zajęć: „Przyroda wokół nas”
Cele edukacyjne
Dziecko:
- dostrzega zmiany dokonujące się w przyrodzie i słownie je określa,
- rozpoznaje i poprawnie nazywa często spotykane rośliny i zwierzęta,
- rozpoznaje i poprawnie nazywa często spotykane owoce drzew,
Metody nauczania:
- słowna: rozmowa, pochwała
- czynna (działalność praktyczna dzieci): kierowanie własną działaniem, zadań stawianych do wykonania,
- oglądowa: obserwacja,
Formy organizacyjne
- indywidualna,
- zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
Koszyczek na dary przyrody, obrazki przedstawiające oznaki jesieni, oraz inne, farbki, pędzelki, kubeczki z wodą, kartki, wysuszone liście,
Literatura przedmiotu:
Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik metodyczny”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;
Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;
Siemek D. „Gry i zabawy ruchowe dzieci w wieku przedszkolnym”, Instytut wydawniczy związków zawodowych, Warszawa 1986;
Smoczyńska - Nachtman „Kalendarz muzyczny w przedszkolu”, WSiP, Warszawa 1978;
Przebieg zajęć
Tok zajęć |
Czynności n-la |
Czynności dzieci |
Czynności organizacyjno-porządkowe
Wprowadzenie do tematyki zajęć
Uświadomienie celu zajęć
Realizacja tematu - zabawa integracyjna „Wilk i kózki”
Poszukiwanie darów przyrody i wzbogacanie nimi kącika przyrody
Zabawa przy tablicy
Wykonanie pracy plastycznej
Zabawa muzyczno-ruchowa Podsumowanie i ocena pracy dzieci |
- zaproszenie dzieci na dywan,
- podanie informacji o wyjściu na teren przedszkola, przypomnienie zasad bezpieczeństwa ; - s-tka prosi, by dzieci uważnie obserwowały przyrodę, kolory drzew, ich owoce, odgłosy ptaków itp. Prosi, by dzieci ustawiły się przed salą, przejście do szatni - pomoc dzieciom w czynnościach samoobsługowych; - wyjście na teren przedszkola, - zabawy na powietrzu - Jedno dziecko jest „wilkiem”; reszta dzieci to kózki. Wilk mów: Jestem wilk, rozbójnik zły Muszę schrupać kózki trzy. Dzieci mówią: Zjesz jedną kózkę jeśli wykonasz zadanie: Musisz przejść po ramie piaskownicy „naga za nogą” Wilk: Jestem wilk, rozbójnik zły Muszę schrupać kózki trzy. Dzieci mówią: Zjesz drugą kózkę jeśli wykonasz zadanie: Przeskocz przez strumyk - dzieci rysują kreski na ziemi wyznaczające strumyk Wilk: Jestem wilk rozbójnik zły.... Dzieci mówią: Zjesz trzecią kózkę jeśli wykonasz zadanie: Nieś kamyk na głowie - dzieci wyznaczają trasę rysując ją patykiem; Jeżeli wilkowi nie uda się zadanie, wówczas rolę przejmuje uratowana kózka. - poszukiwanie darów przyrody np. kolorowych liści, kasztanów, źołędzi; - powrót do przedszkola - rozmowa o przyrodzie zaobserwowanej podczas wyjścia na teren przedszkola, wzbogacenie kącika przyrody przyniesionymi okazami: kasztany, liście i in. - zabawa „Nadchodząca jesień” - dzieci wśród różnych obrazków, wyszukują te, które charakteryzują nadchodzącą jesień - S-tka zaprasza dzieci do stolików z przygotowanymi farbkami i wysuszonymi liśćmi, poleca, by każdy pomalował wybraną farbką swojego liścia i odcisnął go na kartce; - zanim prace wyschną, s-tka zaprasza dzieci na dywan do nauki nowej piosenki „Ola i liście”; - Omawianie prac, udzielenie pochwały wszystkim dzieciom; - podziękowanie za wspólną zabawę; |
- dzieci siadają w rozsypce na dywanie,
- dzieci przypominają, że wychodzimy parami, nie oddalamy się od placu zabaw swojej grupy, - dzieci ubierają kurtki, buty, czapki, odkładają wieszaczki na swoje miejsce;
- dzieci maszerują parami do wyznaczonego miejsca zabawy, placu zabaw;
- dzieci szukają darów przyrody, przyjmują różne pozycje, zaglądają pod liście; - dzieci opowiadają czy usłyszały głosy ptaków, jakie kolory mają drzewa itp.
- wszystkie dzieci kolejno podchodzą do tablicy, wybierają jeden obrazek, nazywają go i przyklejają we właściwym miejscu; - dzieci wykonują swoje prace, wybierają dowolny kolor spośród jesiennych barw; - dzieci próbują śpiewać i pokazywać do słów piosenki; - prezentacja prac; |