SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z zakresu edukacji matematycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Treści programowe:
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów wg jednej cechy - przeznaczenia
Temat zajęć: „Skarby do worka”
Cele edukacyjne
Dziecko:
- klasyfikuje przedmioty wg jednej cechy
- szybko reaguje na sygnały dźwiękowe i polecenia
Metody nauczania:
- słowna: rozmowa, objaśnienie
- czynna (działalność praktyczna dzieci): kierowanie własną działaniem, zadań stawianych do wykonania, relaksacja
Formy organizacyjne
- indywidualna,
- zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
Plecak ze skarbami: pocztówki, kamienie, muszle, korale - tyle ile dzieci lub więcej; 4 kółka lub szarfy; rysunki: kamieni, muszli, pocztówek, korali; tamburyno;
Literatura przedmiotu:
Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik czterolatka”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;
Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;
Bissinger - Ćwierz U. „Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą”, PSPiA KLANZA, Lublin 2002;
Przebieg zajęć
Tok zajęć |
Czynności n-la |
Czynności dzieci |
Czynności organizacyjno-porządkowe Wprowadzenie do tematyki zajęć - pląs powitalny
Uświadomienie celu zajęć
Realizacja tematu - klasyfikowanie przedmiotów
Zabawa orientacyjno-porządkowa
Zabawa relaksacyjna
Podsumowanie i ocena pracy dzieci |
- zaproszenie dzieci na dywan,
- pląs powitalny „Wszyscy są, witam Was…”
- S-tka pokazuje dzieciom plecak, podaje każdemu do ręki, pyta czy coś może być w środku, czy jest pusty? - Gdy dzieci domyślą się, że coś jest w środku, potwierdza, że ukryła tam wakacyjne skarby. Rozkłada na środku kółka, które będą zbiorami, a w każde wkłada rysunek z innym wakacyjnym skarbem. Poleca dzieciom, by powiedziały co to za rysunki, co przedstawiają. - S-tka rozsuwa nieco zamek plecaka i poleca: „teraz każde z Was włoży rękę do plecaka, ale bez zaglądania do środka, chwyci jeden przedmiot, zastanowi się co to może być i włoży do odpowiedniego kółka (zbioru) na środku dywanu ”; - nast. s-tka rozkłada uporządkowane zbiory w czterech kątach sali, mówi: „kiedy będę grała na tamburynie będziecie biegać, ale kiedy przestanę musicie mnie uważnie słuchać i odnaleźć podane przeze mnie przedmioty (zbiory przedmiotów)” - „teraz usiądźmy w kole jeden za drugim, tak aby przed nami były plecy kolegi lub koleżanki, bierzemy do ręki długopis czyli nasz palec i napiszemy list do babci na plecach kolegi:” „Kochana babciu. Kropka.” - piszemy palcem i robimy delikatną kropkę, „Piszę Ci, że mam w domu kotka. Kropka”, „Kotek chodzi” - naśladujemy paluszkami kroki kotka, „Kotek skacze” -naśladujemy paluszkami skoki „Kotek drapie” -naśladujemy delikatne drapanie „Kotek chrapie” - dzieci chrapią „Kotek się przytula” - i przytulają się do placów kolegi lub koleżanki - s-tka pyta czy wszystkim się podobał masażyk? Czy lepiej się po nim czujemy? Czy układanie skarbów z plecaka było trudne czy łatwe? Podziękowanie za wspólną zabawę. |
- dzieci siadają w kole na dywanie,
- dzieci próbują śpiewać ze s-tką, naśladują jej ruchy;
- każde dziecko „waży” plecak w swoich rączkach, nie zaglądając do środka stwierdza, że jest ciężki i że coś musi być w środku.
- dzieci odpowiadają: rysunek kamieni, pocztówek, muszli i korali; - dzieci klasyfikują skarby wyciągnięte z plecaka;
- dzieci biegają po sali, na hasło studentki np. muszle, podbiegają do zbioru z muszlami itd.;
- dzieci siadają w kole, jeden za drugim, wykonują masażyk według wskazówek s-tki;
- dzieci odpowiadają na pytania, swobodna rozmowa; |