KONSPEKT ZAJĘĆ MUZYKI W KLASIE TRZECIEJ
Temat: Jesień wokół nas.
Cele:
- uczeń umie naśladować odgłosy pogody jesiennej za pomocą ruchu, głosu i instrumentów muzycznych
- uczeń zna charakterystyczne cechy jesieni (zasypianie zwierząt, odlot ptaków, gromadzenie zapasów na zimę)
- uczeń zna nazwy owoców i roślin uprawnych zbieranych jesienią
Środki dydaktyczne:
- instrumenty perkusyjne
- odtwarzacz CD
- płyta cd z utworami o tematyce jesiennej
- liście, jarzębina, kasztany
Metody:
- pogadanka
- zabawa muzyczno - ruchowa
- pokaz - wysłuchanie utworów
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1. Czynności organizacyjno - porządkowe
2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
3. Podanie celu i tematu zajęć, zanotowanie tematu do zeszytu.
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
1. Pogadanka na temat jesieni
– jakie zmiany zauważamy, gdy pojawia się jesień?
– jakie
owoce, warzywa zbierane są podczas jesieni?
–
wspomnienia kojarzące się uczniom z rozpoczęciem jesieni
2. Rozdanie dzieciom instrumentów perkusyjnych:
– podział dzieci na grupy według rodzaju instrumentów, np. Tamburyny to jedna grupa, grzechotki druga.
– dodatkowe grupy dzieci – grupa naśladująca wiatr, gwiżdżąc; grupa naśladująca drzewa (na “SZ”)
3. Naśladowanie odgłosów jesieni za pomocą ruchów, dźwięków. Dzieci – orkiestra, Nauczyciel – dyrygent
CZĘŚĆ KOŃCOWA:
1.Zebranie od uczniów liści, kasztanów, jarzębiny, udekorowanie nimi sali
2. Wysłuchanie tzw “Preludium Deszczowego” Fryderyka Chopina zauważając, iż bardzo kojarzy się ze spadającymi kroplami deszczu.