Scenariusz zajęcia przeprowadzonego
przez Luizę Lutkowską w grupie 5-latków
TEMAT ZAJĘCIA: „Jesień wokół nas ” - rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych oraz poszerzanie wiadomości na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią z wykorzystaniem wiersza H. Bechlerowej pt. „O zielonym jeżu” i obrazków o tematyce jesiennej.
CELE GŁÓWNE:
Zapoznanie dzieci ze zmianami w przyrodzie jesienią i wiązanie tych zmian z aktualną porą roku;
Uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody i zwrócenie uwagi na konieczność dbania o nią.
Rozwijanie logicznego myślenia podczas rozwiązywania zagadek słownych podające cechy charakterystyczne.
CELE OPERACYJNE: (dziecko....)
Uważnie słucha wiersza i zagadek słownych;
Potrafi wymienić charakterystyczne cech jesiennej przyrody;
Umie naśladować pokazywane czynności;
Rozwiązuje zagadki słowne pokazując obrazek będący rozwiązaniem;
Maluje palcem linie farbami plakatowymi
Właściwie reaguje na określony sygnał;
METODY:
Czynne- kierowanie działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania.
Słowne- rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie i instrukcje .
Percepcyjne - obserwacji, pokazu.
FORMY:
Indywidualna jednolita
Zbiorowa jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: scenka ilustrująca treść wiersza, liście, owoce kasztanowca, koperty z obrazkami dla każdego dziecka, folie na stoliki, farby plakatowe, opaska na głowę z jeżem, miseczki na farby, ściereczki do wycierania rąk, kartony z naklejoną kartką papieru pakowego z narysowanymi konturami jeża, nagrania na kasecie magnetofonowej, ordery z jeżykami dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęcia.
N: Witam serdecznie wszystkie dzieci. Chciałabym zabrać was w pewne miejsce, zapraszam do wspólnej wyprawy!
DZ: Maszerują w rytm muzyki.
N: Zobaczcie gdzie dotarliśmy.(N-lka odsłania scenkę)
Rośnie tutaj drzewo a pod nim jest wiele kolorowych liści. Jak myślicie dlaczego tak wiele liści jest pod drzewem?
DZ: Odpowiadają na pytanie.
N: Czy ktoś może wie jak nazywa się ta pora roku, kiedy liście zmieniają kolor i opadają z drzew?
DZ: Odpowiadają na pytanie.
N: Ojej zobaczcie! Wydaje mi się, że ktoś się tutaj ukrył - zaraz to sprawdzę (n-lka wyjmuje z liści jeża).
Czy znacie to zwierzę?
DZ: Podają nazwę wskazywanego zwierzęcia - jeża
„O zielonym jeżyku” - słuchanie wiersza H. Bechlerowej
N: Wiecie ten jeżyk poprosił mnie właśnie żebym opowiedziała wam pewną historię, która go spotkała w pewne jesienne popołudnie.
Pod kasztanem w gęstej trawie,
usnął jeży po zabawie.
Właśnie zbudził się i ziewa,
gdy coś nagle spadło z drzewa,
za nim drugie, trzecie też...
Miało kolce tak jak jeż.
Spojrzał jeżyk, w bok uskoczył,
przerażony przetarł oczy.
- Patrzę, patrzę i nie wierzę:
czy to jeże, czy nie jeże?
Nie widziałem dotąd sam,
że zielonych braci mam.
Lecz ja w norce mam mieszkanie,
a gdzie one? Na kasztanie!
Już nie pytał więcej o nic,
zmykał, jakby go kto gonił.
Sapał, mruczał głosem gniewnym:
- Nie chcę mieć zielonych krewnych!
DZ: Z uwagą słuchają wiersza.
Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza.
N: Zadaje dzieciom pytania:
Co spadło z drzewa pod którym spał jeż?
Co jeżyk zrobił, gdy kasztany spały mu na głowę?
Jak wygląda jeż?
DZ: Odpowiadają na pytania.
„Jeżyk” - zabawa kołowa doskonaląca umiejętność odzwierciedlania ruchem pokazywanych czynności.
N: Teraz za pomocą czarów zamienię jedno z Was w jeża - takiego podobnego do tego, który siedzi pod drzewem. Pozostałe dzieci usiądą w kole i zabawimy się w „Jeżyka”.
DZ: Biorą udział w zabawie.
„Listy od Pani Jesieni” - rozwiązywanie zagadek słownych.
N: Teraz chciałabym wręczyć każdemu list od Pani jesieni. Znalazłam je dzisiaj w skrzynce na listy(rozdaje dzieciom koperty z obrazkami będącymi rozwiązaniem zagadek słownych).
Pani Jesień poprosiła mnie żebym zadała wam teraz zagadki. Jeśli już będziecie wiedzieli, jakie jest rozwiązanie zagadki to proszę o podniesienie do góry obrazka, który jest rozwiązaniem zagadki. ( zadaje dzieciom zagadki).
DZ: Rozwiązują zagadki słowne.
„Jesienny spacer” - zabawa ruchowa przy piosence „Poszła Ola na spacerek”
N: Wiecie, że czasem nawet w parku na spacerze można spotkać jeża. Kiedyś nawet spotkałam osobiście. Zapraszam was na spacer razem z Olą może uda nam się spotkać jakiegoś jeżyka.
DZ: Inscenizują ruchem piosenkę „Poszła Ola” - zbierają liście
N: Jakie piękne bukiety! Mam pomysł zrobimy z tych liści posłanie dla jeżyka, bo na zimę potrzebuje on ciepłego miejsca, żeby mógł sobie w nim słodko spać.
.
„Jeże” - malowanie farbami plakatowymi.
N: Pamiętacie jak wygląda jeż?
DZ: Jeszcze raz opisują wygląd jeża.
N: Namalujemy teraz portret jeża. Zobaczcie ja wam pokaże jak zrobić portret jeżyka.
DZ: Wykonują pracę przy stolikach
Wystawa prac i podsumowanie zajęcia.
N: Wszystkie dzieci namalowały piękne portrety jeża powiesimy je na tablicy żeby rodzice mogli je obejrzeć.
Myślę, że zgodzicie się ze mną, że podczas jesiennych spacerów warto jest bacznie obserwować co dzieje się wokół nas - jak liście zmieniają kolory i opadają z drzew, jak zwierzęta zaczynają przygotowywać się do zimy. Jesienią mimo tego, że robi się już chłodno i mamy krótszy dzień niż latem jest naprawdę pięknie. Należy tylko pamiętać, żeby dbać o przyrodę - nie śmiecić, nie straszyć zwierząt - a wtedy będziemy wszyscy mogli zachwycać się pięknymi, jesiennymi widokami.
„Jeżyki” - zabawa ruchowa
N: A teraz zapraszam was do zabawy. W nagrodę za piękne prace mam dla was „jeżykowe medale” - zmienimy wszystkie dzieci w jeżyki.
Jeżyki będą biegały przy muzyce a gdy muzyka ucichnie zwiną się w kłębuszek i pójdą spać.
DZ: Dzieci bawią się przy muzyce