konspekt -Zajęcia przyrodnicze, pedagogika, konspekty


Konspekt dla klasy II Szkoły Podstawowej


Czas trwania: 30 minut
Prowadząca: Marianna Becińska
Temat : W gospodarstwie wiejskim.

Temat do dziennika: Utrwalenie wiadomości o zwierzętach hodowanych w gospodarstwie wiejskim połączone z wielozdaniowymi wypowiedziami. Doskonalenie pracy w grupie.

Cel główny: Utrwalenie uczniom informacji o zwierzętach żyjących na wsi.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- swobodnie wypowiada się na określony temat;

- rozpoznaje i wymienia nazwy zwierząt wiejskich;

- rozwiązuje zagadki słowne o zwierzętach;

- doskonali słownictwo dotyczące zwierząt na wsi;

- rozumie polecenia nauczyciela;

- zna charakterystyczne cechy ptaków i ssaków; umie rozróżnić te dwie grupy;

- udoskonala pracę w grupie;

- doskonalenie umiejętności czytania;

- czerpie radość z uzyskanych efektów;

Metody pracy:
- słowna,

-oglądowa;
Formy pracy:
- Zbiorowa.
- Indywidualna.
Środki dydaktyczne: koperta z puzzlami, Zagadki, karteczki z cechami ptaków i ssaków; karteczki z wyrazami;

Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno - porządkowe.(sprawdzenie obecności / zadania domowego, podział na grupy).

2. Zapoznanie uczniów z tematem zajęć: „Mapa pamięci”- puzzle. Grupa otrzymuje kopertę z puzzlami i je układa.

3. Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat ilustracji ułożonych puzzli.
4. Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach: Każdy grupa uczniów losuje po dwa kartoniki z zagadką o zwierzętach wiejskich.

5. „Ssak czy ptak?”Każda z grup dostaję kopertę. Uczniowie segregują zwierzęta i ich cechy charakterystyczne.

6. Kalambury. Nauczyciel wybiera jednego ucznia z grupy, któremu podaje karteczkę z nazwą zwierzęcia. Uczeń bez słów musi pokazać swojej grupie co to za zwierzę.

7. „Dobierzmy się”. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z wyrazami, zadanie polega na utworzeniu odpowiednich grup wyrazowych.
8. Nauczyciel podsumowuje czynności, które zostały wykonane.
9. Ewaluacja zajęć - ocena pracy - wzmocnienie poczucia własnej wartości dziecka.
10. Podziękowanie uczniom za współpracę.
11. Zakończenie zajęć.


