Aleksandra Gadomska
SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI
DLA KLASY IV
(czas trwania lekcji 45 min.)
Temat: Nauka piosenki Porządki u chmurki .
Cel główny:
∼ nauka zapisu nutowego
∼ nauka piosenki Porządki u chmurki
Cele szczegółowe:
Uczeń:
∼ wie co to jest pięciolinia oraz klucz wiolinowy
∼ potrafi napisać i zaśpiewać gamę C - dur
∼ umie określić podany na pięciolinii przez nauczyciela dźwięk
∼ umie odtworzyć śpiewane przez nauczyciela dźwięki
∼ umie zaśpiewać na sylabie „la” gamę durową
∼ potrafi powtórzyć za nauczycielem ćwiczenia emisyjne (rozśpiewanie)
∼ rozpoznać charakter (tryb) wysłuchanych melodii
∼ określić, z czym kojarzy mu się zima
∼ zinterpretować przeczytany tekst,
∼ zaśpiewać piosenkę Porządki u chmurki
Ponadto dzieci uczą się współpracować w grupie, przełamywać bariery związane z publicznym wystąpieniem na forum klasy oraz kształcą wyobraźnię muzyczną.
Formy:
zbiorowa, grupowa,
słuchanie muzyki,
śpiewanie.
Metody:
organizowanie i rozwijanie działalności muzycznej ucznia podczas lekcji (mapa pojęciowa),
analityczno - percepcyjna,
problemowo - analityczna.
Pomoce dydaktyczne:
instrument klawiszowy
tablica
tekst piosenki
PRZEBIEG LEKCJI:
Czynności wstępne:
przywitanie klasy,
przygotowanie przyborów,
sprawdzenie listy obecności.
1. Nauczyciel gra na pianinie gamę durową, następnie śpiewa tą gamę. Po usłyszeniu nauczyciel proponuje wstanie i zaśpiewanie gamy C - dur na sylabie „la”.
2. Nauczyciel wprowadza rozmaite ćwiczenia oparte na gamie, wprowadza również dźwięk „b”(dźwięk ten jest obniżenie dźwięku „h” w gamie C - dur; na pięciolinii zapisany jest na 3 linii.
Aby powstał dźwięk b należy wstawić przy kluczu znak bemol „♭” , jeżeli chcemy podwyższyć dźwięk b stawiamy znak „♮” ).
3. Zapisywanie dźwięków na pięciolinii - ćwiczenie.
Nauczyciel zapisuje na tablicy metrum oraz cyfry. Zadaniem uczniów jest zamienić cyfry na dźwięki, zgodnie ze stopniami gamy C - dur , uwzględniając również obniżony 7 stopień.
Podaje również rytm jaki wystąpi w taktach. Każda cyfra odpowiadać będzie jednej wartości rytmicznej (w ostatnim takcie wystąpi jedna cyfra - wartość rytmiczna).
Ćwiczenie 1:
¾ 1 І 4 4 1 5 5 1 І 6 6 4 2 2 2 І 7 7 7 6 5 4 І 5 1 ٦ 1 І 4 ٦ ІІ
przedtakt
¾ ......|............................|.............................|............................|...................|.............||
Nauczyciel dzieli klasę na 3 grupy. Każda z nich otrzymuje planszę z napisanym na środku hasłem ZIMA. Zadanie uczniów polega na wypisaniu na otrzymanej planszy haseł kojarzących im się z tą porą roku. Jest to tzw. mapa pojęciowa.
Przeprowadzenie krótkiej pogadanki na temat zimy.
5. Nauka piosenki Porządki u chmurki .
PORZĄDKI U CHMURKI
1. U chmurki u chmurki porządki i szum,
Sprzątanie sprzątanie sprzątanie,
Bo trzeba wyczyścić i górę i dół,
Na wielki karnawał witanie
Ref.
Lecą, lecą śnieżne płatki,
Już świat pokryły puchem białym,
Już chmurki zimowe zamiotły swój dom
I kurzem tym świat przysypały.
2. Jak szary kłębuszek, jak owca lub kot,
wygląda ta chmurka na niebie,
a kiedy do góry podniesiesz swój nos,
posypie śnieżynki na Ciebie.
Ref. Lecą , lecą.....
- Przeczytanie (przez każdego ucznia indywidualnie - „po cichu”) tekstu piosenki (rozdaje tekst piosenki).
- Nauczyciel pyta uczniów, co rozumieją przez wyrażenie „porządki u chmurki”.
- Interpretacja tekstu.
- Prezentacja piosenki - nauczyciel gra na instrumencie piosenkę; poleca
zastanowienie się nad charakterem poszczególnych części piosenki.
- Interpretacja melodii
- Dwukrotne zaśpiewanie piosenki.
- Zaśpiewanie piosenki z podziałem na grupy (np. chłopcy - dziewczęta):
I gr śpiewa zwrotkę, II - refren.
6. Podsumowanie - rozwiązanie krzyżówki.
|
|
|
P |
|
|
|
|
|||
|
|
|
I |
|
|
|||||
|
|
|
O |
|
||||||
|
|
S |
|
|
|
|
|
|||
|
E |
|
|
|
|
|||||
|
|
|
|
|
|
|
|
N |
|
|
|
|
|
|
|
K |
|
||||
|
A |
|
|
Może być 1, 2 , 3 lub 7 w gamie.
Np. „sol”, „si”, „re” .
Obniża dźwięk.
Znak który kasuje bemol.
Np. ¾ , 3/8 , 2/4.
Piszesz na niej nuty.
Piosenka składa się z ............. oraz refrenu.
Zbudowana jest z 8 dźwięków.
Zakończenie lekcji:
spakowanie przyborów,
pożegnanie klasy.
1