Kluczbork, dnia 31.10.2008
Konspekt zajęć
Grupa SŁONECZKA - mieszana wiekowo.
Temat : Znaczki i koperty.
Cele, dziecko:
umie klasyfikować
potrafi wyodrębnić część wspólną zbioru
śpiewa piosenkę
potrafi określić: nastrój oraz tempo piosenki
rozwiązuje zagadki
potrafi przeliczać do 4
jest twórcze
Metody: praktyczna, problemowa, ruchowa.
Forma: zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką, koperty białe, koperty szare, koperty ze znaczkami, szarfy, plastelina, blok techniczny.
Przebieg zajęć:
Śpiewanie piosenki ze słuchu: List, listeczek.
Analiza piosenki:
Kto śpiewa piosenkę?
Jaka jest treść piosenki?
Próby określenia nastroju oraz tempa piosenki.
Czy można ruchem zilustrować treść piosenki?
Rozwiązywanie zagadek:
Rogate i zębate, choć nieduże.
Do kartki przyklejone, odbywają podróże. (znaczek)
Papierowa torebka, a na niej znaczek.
Gdy rozerwę ją prędko, list w środku zobaczę. (koperta)
Przeliczanie kopert ułożonych na dywanie:
Ile jest białych?
Ile jest szarych?
Ile kopert ma znaczki?
Ćwiczenia w wyodrębnianiu części wspólnej zbioru.
Jak można podzielić koperty? (białe, szare, ze znaczkami)
Otocz szarfą żółtą białe koperty.
Otocz szarfą niebieską koperty ze znaczkami.
W której pętli znajdą się białe koperty ze znaczkami?
Przelicz koperty w pętlach i podpisz je odpowiednimi cyframi.
Zabawa ruchowa Spacer:
Wszyscy siadamy na dywanie tworząc krąg. Dzieci słuchają poleceń nauczycielki z równoczesnym naśladowaniem jej ruchów.
Wyruszamy w drogę (uderzamy dłońmi płasko o uda naśladując odgłosy chodzenia)
Teraz trochę pobiegniemy (uderzamy szybciej)
Wyprzedza nas jeździec na koniu (wyklepujemy rytm galopującego konia)
Przechodzimy przez most (bijemy pięściami w pierś)
Na brzegu lasu widzimy sarenkę, skradamy się po cichutku żeby jej nie spłoszyć (czubkami palców dotykamy ud)
Zaczyna wiać wiatr, coraz silniejszy huragan (wydmuchujemy powietrze naśladując gwizd wiatru)
Sarenka ucieka wielkimi skokami (uderzamy mocno dłońmi w uda unosimy je w górę i ponownie uderzamy)
Wracamy pomału do domu, niektórzy są zmęczeni i wloką się na końcu, szurając nogami (dłonie udają wolne kroki).
Wykonanie projektu znaczka pocztowego.
Dzieci otrzymują przygotowany wcześniej przez nauczycielkę kartki (1/4 z A4).
Przygotowują swoje miejsce pracy, wyciągają plastelinę.
Na kartce bloku technicznego tworzą z plasteliny własny projekt znaczka pocztowego.
Oglądanie prac.
Opracowała:
mgr Jolanta Dziok