Kluczbork, dnia 16.04.2009
Konspekt zajęć
Grupa SŁONECZKA - mieszana wiekowo.
Temat : W krainie baśni.
Cele, dziecko:
potrafi wymienić tytuły, oraz treści popularnych utworów literackich
zna nazwisko J.Tuwim i kojarzy wiersze przez niego napisane
umie poruszać się wg poleceń nauczyciela
potrafi rozwiązywać zagadki
potrafi odczytać prosty tekst
Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa, twórcza.
Forma: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: obrazki z bajkami: „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Czerwony Kapturek”, karton z: czerwoną bluzą, pantofelkiem, butem, koszyczkiem, konikiem, koperty, kolorowy papier, szarfy, podpisy do wierszy: oliwa, paki, buch, fotel, spodnie, pan, mleko, miska, miau, nosi, worek, piasek, słowik, zegar, skowronek, obrazki: lokomotywa, okulary, kotek, dziewczynka, słowik.
Przebieg zajęć:
Powitanie
Przekazanie osobie po prawej stronie hasła: ZIP-ZAP-ZEP w celu wprowadzenia w bajkowy nastrój.
Poinformowanie dzieci, że znajdujemy się w bajkowym świecie, w którym pomieszało się kilka bajek, a my musimy je uporządkować.
Zapytanie dzieci o bajki, jakie znają i jakie lubią.
Dokończenie zdania: „Moja ulubiona bajka to...”
Rozwiązywanie zagadek o różnych bajkowych postaciach (zagadki ukryte są w kopertach). Krótka rozmowa nt. każdej z bajek: O czym opowiada? Wskazanie dobrego i złego bohatera. Uporządkowanie, znajdujących się w kartonie rzeczy wg przynależności do obrazka przedstawiającego odgadniętą bajkę.
Jest ubrana jak na bal: w długą suknię, w piękny szal. Rozpuściła jasne włosy. Rąbek sukni już unosi. Tańczy lekko na paluszkach Czy królewna to, czy wróżka? Trzewiczek jej z nóżki spadł! Czy już teraz każdy zgadł?... Kopciuszek Grimm |
Kto to buty wdział czerwone? Chodzi w jedną, w drugą stronę. To „miał!” - woła, oczy mruży. To poprawia but zbyt duży Lubi przy bucie sznurowadła... Któż to taki? Trudno zgadnąć?...
Kot w butach. Brzechwa |
Kukułeczka kuka w lesie. Kto to wchodzi, koszyk niesie. A na głowie ma czapeczkę. Zawiązaną na wstążeczkę. Niesie koszyk - w tym koszyku Pełno różnych smakołyków. Czerwony Kapturek. Grimm |
Zabawa ruchowa. Czarodziej.
Jestem sobie czarodziejką, znam różne zaklęcia, słowa,
Kogo tylko zechcę mogę zaczarować.
Hokus - pokus - morokus!
Obracam się na pięcie, pałeczką robię zaklęcie:
- Niech się w koło lasy zielenią-
Niech się dzieci w ... zmienią!
Zabawa w grupach. Kalambury.
Dzieci są podzielone na 3 grupy. Każda grupa otrzymuje szarfę. Na środku dywanu znajdują się podpisy do wierszy Juliana Tuwima oraz obrazki zagadki w kopertach nawiązujące do tytułów jego utworów.
Zadaniem dzieci jest:
wylosowanie jednej koperty (nauczyciel wymawia zaklęcie tym razem mówi głośno kogo zmienia, lecz nie mówi w co) i pokazanie poprzez ruch, gest postaci którą wylosowało
reszta dzieci w grupach odnajduje odpowiedni podpis i wkłada do środka swojej szarfy, co oznacza, że zna rozwiązanie, poproszone głośno mówi tytuł wiersza.
odgadnięty tytuł utworu wpisujemy do przygotowanej na tablicy krzyżówki, której rozwiązaniem będzie nazwisko autora wierszy ukrytych w kopertach.
część II
Wykonanie z papieru czarodziejskich różdżek.
opracowała:
mgr Jolanta Dziok
Szczegółowy opis zajęć
Kluczbork, dnia 16.04.2009
Konspekt zajęć
Grupa SŁONECZKA - mieszana wiekowo.
Temat : W krainie baśni.
Cele, dziecko:
potrafi wymienić tytuły, oraz treści popularnych utworów literackich
zna nazwisko J.Tuwim i kojarzy wiersze przez niego napisane
umie poruszać się wg poleceń nauczyciela
potrafi rozwiązywać zagadki
potrafi odczytać prosty tekst
Metody: zabawowo-naśladowcza, zadaniowa, twórcza.
Forma: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: obrazki z bajkami: „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Czerwony Kapturek”, karton z: czerwoną bluzą, pantofelkiem, butem, koszyczkiem, konikiem, koperty, kolorowy papier, szarfy, podpisy do wierszy: oliwa, paki, buch, fotel, spodnie, pan, mleko, miska, miau, nosi, worek, piasek, słowik, zegar, skowronek, obrazki: lokomotywa, okulary, kotek, dziewczynka, słowik.
Przebieg zajęć:
Powitanie
Przekazanie osobie po prawej stronie hasła: ZIP-ZAP-ZEP w celu wprowadzenia w bajkowy nastrój.
Dzień dobry drogie dzieci. Dziś znajdujemy się w bajkowym świecie. Powiedzcie mi najpierw,
- Co to takiego bajka?
Jakie bajki znacie?
Dokończenie zdania: „Moja ulubiona bajka to...”
Wczoraj po Waszym wyjściu do domu naszykowałam dla was kilka rzeczy, ale gdy przyszłam, byłam bardzo niemile zaskoczona, bo jak tylko mogę się domyśleć w naszej sali była zła wróżka, która pomieszała je wszystkie i wrzuciła razem do jednego pojemnika. Zostawiła tylko kilka wskazówek.
a) Zobaczcie mamy tu 5 kopert, pewnie musimy do nich zajrzeć i może wtedy coś więcej się dowiemy. Ale zobaczcie koperty mają jakieś numery i kolory
b) Podajcie mi kopertę z numerem 1.
Teraz już chyba wiemy co mamy zrobić.
c) Kopertę z numerem 2
Jakie jest rozwiązanie?
O czym opowiada?
Wskazanie dobrego i złego bohatera.
d) Kopertę z numerem 3 a my musimy je uporządkować.
Jakie jest rozwiązanie?
O czym opowiada?
Wskazanie dobrego i złego bohatera.
e) Kopertę z numerem 4
Jakie jest rozwiązanie?
O czym opowiada?
Wskazanie dobrego i złego bohatera.
f) Kopertę z nr 5
Zabawa ruchowa. Czarodziej.
Jestem dobrą czarodziejką, znam różne zaklęcia, słowa,
Kogo tylko zechcę mogę zaczarować.
Hokus - pokus - morokus!
Obracam się na pięcie, pałeczką robię zaklęcie:
- Niech się w koło lasy zielenią-
Niech się dzieci w ... zmienią!
kota w butach brzydkie kaczątko Kopciuszka pingwin Pin Gu koziołka matołka Śnieżka krówka MU MU kota Garfilda
Pobawmy się dalej lecz teraz waszym zadaniem będzie:
wylosujcie po 1 kartce i usiądźcie w grupach wg koloru kartki jaką wylosowaliście
teraz każda grupa otrzyma ode mnie szarfę, proszę abyście ją rozłożyli przed sobą
rozkładam na środku, kartki z napisami. Waszym zadaniem jest przeczytanie po ciuchutku słów.
1 dziecko z grupy poproszę do siebie i zaczaruję je. osoba ta musi pokazać gestem, ruchem, miną bohatera z wiersza (wiersze są wam znane),
reszta dzieci w ciszy stara się odgadnąć jak jest tytuł wiersza. Pamiętajcie że nie możecie mówić. Musicie odnaleźć wśród tych napisów takie, które mogą kojarzyć się wam z pokazywanym przez kolegę/koleżankę wierszem i napis włożyć do środka waszych szarf.
na tablicy znajduje się krzyżówka jej rozwiązaniem będzie autor, twórca wierszy
wygrywa ta grupa która ma najwięcej tych napisów.
część II
Wykonanie z papieru czarodziejskich różdżek.
ZAŁĄCZNIKI
OLIWA PARA BUCH
BIEGA SPODNIE PAN MLEKO MISKA MIAU
NOSI WOREK PIASEK ZUPA ZEGAR SŁOWIK
Jest ubrana jak na bal: w długą suknię, w piękny szal. Rozpuściła jasne włosy. Rąbek sukni już unosi. Tańczy lekko na paluszkach Czy królewna to, czy wróżka? Trzewiczek jej z nóżki spadł! Czy już teraz każdy zgadł?... Kopciuszek Grimm |
Kto to buty wdział czerwone? Chodzi w jedną, w drugą stronę. To „miał!” - woła, oczy mruży. To poprawia but zbyt duży Lubi przy bucie sznurowadła... Któż to taki? Trudno zgadnąć?...
Kot w butach. Brzechwa |
Kukułeczka kuka w lesie. Kto to wchodzi, koszyk niesie. A na głowie ma czapeczkę. Zawiązaną na wstążeczkę. Niesie koszyk - w tym koszyku Pełno różnych smakołyków. Czerwony Kapturek. Grimm |
1 koperta Idzie, idzie bajka w świat w czarodziejskiej szacie. Przyjrzyjcie się dobrze Może ją poznacie... |
5 koperta Jeśli bajki tak dobrze znacie Zajrzyjcie do kartonu I znajdujące się w nim rzeczy poukładajcie
|