Scenariusz zajęcia związanego z ochroną środowiska
przygotowanego i prowadzonego przez Sylwię Wruk
Temat: Na ratunek naszej ziemi.
Cele ogólne:
zapoznanie ze zwierzętami żyjącymi w ziemi
uświadomienie szkodliwości niewłaściwego nawożenia
Cele operacyjne, dziecko:
wymieni niektóre zwierzęta żyjące pod ziemią
obejrzy z uwagą teatrzyk sylwet
pozna wygląd i sposób życia dżdżownicy
poda działania, mające na celu pomocy glebie i roślinom
odrysuje na kartce but
wykona eko-buty
Formy pracy: rozmowy połączone z działaniem, teatrzyk sylwet
Metody pracy: metoda słowna, metoda zadaniowa
Pomoce: sylwety zwierząt, ilustracje, dżdżownica szmacianka, kartki, kredki
Literatura pomocna w opracowaniu scenariusza:
„Ten piękny tajemniczy świat.” Edukacja ekologiczna w przedszkolu. Praca zbiorowa pod redakcją Teresy Gałczyńskiej, Wydawca: Centrum Informacji o środowisku UNEP/GRID- Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, Warszawa 1997
„Program edukacji ekologicznej w przedszkolu z propozycjami zajęć” Grażyny Kutyłowskiej, wydawnictwo Didasko, Warszawa 1997
„Edukacja ekologiczna”, opracowanie Krystyny Leksickiej i Ryszarda Łukasiewicza, wydawnictwo Fundacja Wolne Inicjatywy Edukacyjne
„Edukacja ekologiczna dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym”, Gabriela Krystyna Kawa, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny, Piła 1995
Przebieg zajęcia:
Oglądanie ilustracji przedstawiających zwierzęta żyjące w ziemi.
Zaproszenie dzieci na teatrzyk sylwet. Rozmowa zwierząt na temat zanieczyszczania gleby.
Poznanie szmacianej dżdżownicy Magdy.
Wypowiedzi na temat sposobów działania, które mogą pomóc glebie i roślinom.
Zabawa ruchowa - „kopiemy tunele”
Odrysowanie na kartce swojego buta, którym stąpa po ziemi.
Wykonanie przez dzieci eko-butów. Wycięcie buta i narysowanie piękna natury (z przodu buta),świata zniszczonego przez złych ludzi (na obcasie buta).