Eko –rzeźba – wykonanie śmiesznego stwora z surowców wtórnych.-3, pomoce do przedszkola, Ekologia dbamy o środowisko, SCENARIUSZE


Konspekt do zajęcia z przyrody w grupie dzieci 3,4,5 - letnich.

Temat: Eko -rzeźba - wykonanie śmiesznego stwora z surowców wtórnych.

 

Cele naczelne:

-        zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwami zagrażającymi środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka

-        budzenie wrażliwości na piękno przyrody

-        uświadomienie brzydoty zła w postępowaniu człowieka w środowisku przyrodniczym

-        wzmocnienie więzi ze środowiskiem przyrodniczym

 

Cele operacyjne:

-        dziecko zna niebezpieczeństwa grożące środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka

-        dziecko rozumie znaczenie ochrony przyrody i stosowanie w tym celu różnych środków

-        dziecko potrafi wyjaśnić znaczenie słów: „surowce wtórne”

-        dziecko potrafi łączyć różne materiały ze sobą za pomocą sznurka, taśmy, kleju

-        dziecko potrafi tańczyć w rytm muzyki

 

Metody:

            słowna - rozmowa

            oglądowa - pokaz ilustracji

            czynna - zadania stawiane do wykonania

 

Formy: praca z całą grupą

 

Środki dydaktyczne: plastikowe puszki, butelki, pudełka, sznurki, taśmy, stare gazety, tacki,

                                    pojemniki, tacki, klej.

 

Przebieg zajęcia:

I. Organizacja

Przygotowanie sali, pomocy do zajęcia.

II. Nawiązanie

1.      Rozmowa z dziećmi na temat zachowania się w lasach, parkach, nad rzekami - aby były czyste. Co należy robić ze śmieciami takimi jak: papiery, butelki itp.? Dlaczego należy dbać o nasze środowisko? Co powinniśmy zrobić, aby wszyscy ludzie pamiętali o tym, ażeby nie zaśmiecać, nie niszczyć naszego środowiska?

2.      Zabawa ruchowa „Leśne porządki”. Dzieci biegają po całej sali. Na dany sygnał zbierają śmieci, kopią dołek, wsypują śmieci i je zasypują.

3.      Ja również zastanawiałam się w jaki sposób możemy przypominać dzieciom, żeby nie zaśmiecały środowiska. I przyszedł mi do głowy taki pomysł, abyśmy zrobili takiego śmiesznego stwora śmieciora. Zrobimy go właśnie z tych „śmieci”, które przynieśliście. Czy wiecie jak inaczej nazywamy „śmieci”? (surowce wtórne - to znaczy, że mogą one być jeszcze raz użyte po wcześniejszej przeróbce w fabryce). (Tłumaczę dzieciom sposób wykonania pracy).

III. Zakończenie

1.      Czy podoba wam się stworek - śmieciorek? Czy widząc takiego stworka dzieci będą pamiętały, że należy zawsze śmieci wrzucać do kosza? Myślę, że nasz śmieciorek będzie wszystkim przypominał o tym, jak pięknie i miło jest żyć w czystym środowisku.

2.      Taniec dookoła śmieciorka w rytm muzyki płynącej z kasety magnetofonowej.

 


