Konspekt zajęć koleżeńskich
Grupa: Dzieci 4-letnie
Ośrodek tematyczny: Ja i inni - poznajemy swoje prawa
Temat dnia: Inny nie znaczy gorszy
Cele ogólne:
Kształtowanie postawy szacunku, tolerancji i akceptacji wobec odmienności innych,
Uwrażliwianie na potrzeby i uczucia innych,
Rozwijanie w dzieciach poczucia tożsamości oraz poczucia własnej wartości,
Doskonalenie umiejętności oceny zachowania innych - dostrzeganie zachowań negatywnych,
Zacieśnianie więzi grupowych, wdrażanie do przestrzegania zasad współżycia,
Doskonalenie umiejętności rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji oraz rozpoznawania ich przyczyn,
Nabywanie przez dzieci doświadczeń w mówieniu i byciu słuchanym,
Rozwijanie ekspresji ruchowej, plastycznej, muzycznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
określa cechy własnego wyglądu,
dostrzega podobieństwa i różnice między ludźmi,
potrafi wczuć się w położenie i uczucia innego dziecka,
dostrzega negatywne zachowania czyniące przykrość innym,
rozpoznaje, nazywa i wyraża mimiką i ruchem ciała emocje: radość, smutek, złość, zdziwienie,
uświadamia sobie, że wszystkie dzieci w przedszkolu mają takie same prawa i nie wolno nikogo odtrącać z powodu jego odmienności,
potrafi wypowiedzieć się na temat obrazka, wysłuchanego opowiadania,
uważnie słucha wypowiedzi innych - nie przerywa, czeka na swoją kolej wypowiedzi,
współdziała zgodnie w zespole, grupie
rozpoznaje obraz graficzny własnego imienia,
potrafi zaśpiewać znane piosenki, zna hymn grupowy,
naśladuje ruchem proste czynności,
cieszy się z osiągniętych rezultatów własnej pracy,
Metody: Rozmowa, praca z obrazkiem, ćwiczenia praktyczne, gry i zabawy, drama,
Formy pracy: Indywidualna zróżnicowana, zbiorowa, grupowa zróżnicowana
Pomoce: 3 plansze: przedszkole z ilustracjami zabaw dzieci; przedszkole z sylwetami dzieci
o jednakowym wyglądzie i buziami wyrażającymi negatywne emocje; sylweta przedszkola do naklejenia prac dzieci, 3 pocięte obrazki w kolorowych kopertach przedstawiające kąciki zabaw; karta pracy: „Zaczarowany kolega”, okrągłe kartoniki w 3 kolorach, opowiadanie o wróżce Malwince, koperta dla każdego dziecka oznaczona wizytówką z imieniem i zestawem gotowych elementów do ułożenia sylwetki (twarz, fryzura, ubranie}, dzwoneczek, klej, pisaki, piosenki do śpiewania: „Piosenka Biedroneczek”, „To jestem ja”, „Każdy lubi co innego”.
Przebieg zajęć:
Przedstawienie się dzieci - śpiewanie hymnu grupy „Piosenki Biedroneczek”
Zabawa integracyjna - przywitanie się dzieci piosenką „Wszyscy są, witam was „
Słuchanie I części opowiadania nauczycielki o wróżce Malwince pt. „Opowieść o srebrnym dzwoneczku i dzieciach z żółtego przedszkola z zielonym dachem”
Rozmowa na temat ulubionych zabaw dzieci w przedszkolu na bazie ilustracji i własnych przeżyć dzieci.
Zabawa „Pozdrawiam dzieci, które ...” - identyfikowanie cech własnego wyglądu, upodobań.
Zabawa ruchowa do piosenki „To jestem ja” - wskazywanie części własnego ciała.
Rysowanie buźki wyrażającej uczucia dzieci w niebieskim przedszkolu.
Słuchanie dalszej części opowiadania o wróżce Malwince pt. „ Opowieść o dzieciach z niebieskiego przedszkola z czerwonym dachem, Barbarce i czarnoksiężniku Barnabie”
Opisywanie wyglądu dzieci w niebieskim przedszkolu na bazie ilustracji - porównywanie
z wyglądem dzieci z żółtego przedszkola.
Rozpoznawanie i nazywanie ich emocji na podstawie mimiki twarzy.
Rozmowa na temat zachowania się koleżanek wobec Barbarki.
Wyrażanie mową ciała emocji i uczuć dziewczynki.
Wybór przez dzieci przedszkola do którego chciałyby chodzić - ustawienie się przy wybranej planszy; próba uzasadnienia wyboru.
„Wyruszamy na ratunek zaczarowanym dzieciom z niebieskiego przedszkola”
Opowieść ruchowa - „Podróż do zamku czarnoksiężnika Barnaby ” - naśladowanie wędrówki przez góry, las i morze.
Zabawa inhibicyjno - incytacyjna „Podkradanie mapy”
Składanie obrazków z części - praca w grupach wg wylosowanych kolorów - odgadnięcie
i odszukanie miejsca ukrycia rzeczy potrzebnych do „odczarowania” kolegów.
Odszukanie przez dzieci koperty z własnym imieniem i zestawem materiałów do pracy plastycznej.
Praca plastyczna „Odczarowywanie dzieci”
Przyklejanie na sylwecie buzi, fryzury i ubrania.
Dorysowywanie części twarzy i miny wyrażającej uczucia „odczarowanego” dziecka.
Przyklejenie pracy na sylwecie przedszkola. - opisywanie wyglądu „odczarowanego” kolegi
Zabawy integracyjne: „W obcym mieście” , „Stań z nami w koło” - dzieci z niebieskiego przedszkola cieszą się, że znowu każde jest inne.
Pożegnanie piosenką „Każdy lubi co innego”
1