SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
z zakresu edukacji ekologicznej
„ŚMIECI W LESIE
Temat kompleksowy : Chrońmy środowisko naturalne.
Temat zajęcia : „ Śmieci w lesie”.
Grupa : 5-6 latki
Cele: - dziecko wskaże zmiany, jakie zaszły w przyrodzie w związku z działalnością człowieka.
- ułoży napisy z rozsypanki literowej, wyrazowej, przeczyta je ze zrozumieniem.
- odzwierciedli w formie plastycznej zdobyte wiadomości i umiejętności.
Metody: czynne - samodzielnych doświadczeń, zadań, ćwiczeń
słowne - rozmowa, zagadki, wiersze, objaśnienia
oglądowe - obserwacja, ilustracje
aktywizujące - Burza mózgów, pedagogika zabawy,
Środki dydaktyczne: szarfy, choinki, śmieci: butelki, słoiki, papier, karton, opakowania plastikowe, duże pudła w czterech kolorach, napisy, wiersz pt. „Śmieciu precz” S. Karaszewskiego, woreczki, koperty z rozsypanką literową, wyrazową, brystol, mazaki, szary papier, farby plakatowe, nagranie muzyczne „ Wiosna Vivaldiego”.
Literatura: „ Ekologia w literaturze dziecięcej”.
„Przyrodnicze zagadki Agatki”.- E.J.P. Frątczakowie
„ Chrońmy środowisko naturalne”- loteryjka
Ekologia w przedszkolu”- WOM Legnica
„ Edukacja sozologiczna”. -E.J. Frątczakowie
„ Wychowanie w przedszkolu”- 8/98 pt. „ Przygoda w zielonym
przedszkolu - M. Więczkowska.
Formy pracy: Kontakty nauczycielki w różnych sytuacjach z dziećmi, prace społeczno- użyteczne, rozmowy połączone z działaniem, słuchanie wiersza, ćwiczenia słuchu fonematycznego, zabawy ruchowe, rysunek tematyczny
Przebieg zajęcia
1. Przygotowanie sali: rozstawione sztuczne choinki, rozrzucone śmieci: butelki, słoiki, karton, opakowania plastikowe, puszki, papiery itp.
2. Część główna:
- Wejście dzieci na salę- zdziwienie wyrażające się w ich wypowiedziach np. „ ojej jaki tu bałagan, ile tu śmieci, co się stało, ktoś tu był, trzeba posprzątać itp.
- Powitanie dzieci i rodziców przez nauczycielkę:
- Witam wszystkich, którzy zażywając świeżego powietrza przyszli do przedszkola pieszo, przyjechali samochodem, autobusem, kochają przyrodę, lubią słuchać śpiewu ptaków, chcą się z nami dzisiaj dobrze bawić.
- W naszej sali pojawiły się iglaste drzewa - oznacza to, że znajdujemy się w ... - dz. kończy rozpoczęte zdanie.
- Na drzewach umieszczone są kartki z napisami. Może one nam podpowiedzą, co się tutaj dzieje i co mamy z tym wszystkim zrobić? Rozejrzyjcie się, przynieście kartki z drzew, ułożymy je na dywanie. Dwie z nich są większe i dlatego przyczepimy je od razu na tablice.
- Nauczyciel wraz z dziećmi odczytuje globalnie napisy: „ Czysty las”, „ Brudny las” , oraz wyrazy: wesoły, smutny, ładny, ciemny, jasny, zły, kolorowy, stary, spokojny, ponury, które dzieci muszą odpowiednio dopasować, uzasadniając swoją wypowiedź. Następnie dzieci przeliczają ilość wyrazów, określających las czysty i brudny i stwierdzają że jest ich po tyle samo, czyli 5.
- Zabawa muzyczno- ruchowa „ W czystym lesie”.
- Słuchanie wiersza pt. „ Śmieciu precz”. Dzieci uważnie słuchają wiersza, starając się zapamiętać słowa zaczynające się głoską s.
„ Śmieciu precz”
Gdy rano słońce zaświeci wybiegają na dwór dzieci
Miotły, szczotki idą w ruch , bo dokoła wielki brud.
Śmieciu precz , brudzie precz!
Ład, porządek dobra rzecz.
Tu papierek od cukierka. Tam leży butelka.
Ówdzie puszka po napoju i pudełko może twoje?
Żyć nie można w bałaganie.
Więc się bierzmy za sprzątanie.
Zmykaj , śmieciu do śmietnika.
Bałaganie , brudzie znikaj.
- Czy pamiętacie , jakie słowa zaczynały się na głoskę s ?
- Czy nie sądzicie , że należy wreszcie tu posprzątać? Dzieci odpowiadają twierdząco. Ale zanim to uczynimy, pokażmy, wszyscy, jak trzeba się do tego przygotować.
- Dzieci i rodzice naśladują czynności nauczyciela.
- Podział dzieci na 4 grupy według kolorów szarf. Praca w zespołach.
- Wybrane dziecko z każdej grupy losuje jedną z przygotowanych kopert. W kopertach znajdują się litery, które mają utworzyć wyraz, nazwę , tego co będziecie za chwilę zbierać w naszej sali. Litery te we właściwej kolejności przyklejcie na swoje kartony.
Dzieci wykonują polecenie. Odczytują powstałe wyrazy: papier, plastik, szkło, metal , rozpoznając znane litery, oraz dzielą je na sylaby.
- Zaproszenie do sprzątania. Nauczycielka sprawdza, czy właściwe „ śmieci” zostały prawidłowo posegregowane.
- Zebrane przez Was śmieci należy odwieźć do ... - dzieci kończą rozpoczęte zdanie i odnoszą kartony w wyznaczone miejsce „ PUNKT SKUPU”.
- Na początku rodzice powiedzieli, że bardzo kochają przyrodę. Czy Wy też tak myślicie? - Dzieci odpowiadają, uzasadniając swoją wypowiedź.
- Kto z Was wie, dlaczego należy chronić przyrodę? Co Ty możesz zrobić, aby wokół Ciebie było czysto i przyjemnie?
- Na powyższe pytania pomogą Wam odpowiedzieć rodzice, pisząc na dużych kartkach hasła dotyczące ochrony przyrody. Hasła te mają zaczynać się zaproponowanymi wyrazami: Chcemy, Zbieraj, Dbaj, Segreguj, Zapamiętaj, Sadź, Wrzucaj, Nie baw, Nie wyrzucaj, Chroń, Pamiętaj, Nie hałasuj, Staraj, Zastanów się, Uważaj
- Gdy rodzice wykonują zadanie, dzieci w grupach losują następną kopertę, w której znajduje się rozsypanka wyrazowa. Zdanie, które utworzycie z wyrazów podpowie Wam, co będziecie za chwilę malować . Dzieci układają i naklejają w górnej części kartki prawidłowo ułożone zdanie, a następnie wraz z nauczycielką odczytują je.
„ Nad czystą rzeką”
„ W czystym mieście”
„ W czystym lesie”
„ Nad czystym jeziorem”
- Dzieci w zespołach malują farbami na podany temat. Towarzyszy im muzyka „ Wiosna” Vivaldiego wprowadzając pogodny nastrój.
- Ocena swoich prac, omówienie, sprzątanie miejsca.
3. Zakończenie
- Odczytanie haseł napisanych przez rodziców.
- Zabawa integracyjna „ Płynie statek”.
- Rodzice i dzieci udzielają odpowiedzi na pytanie
„ Jak się dziś czujesz”, kolorują odpowiednie obrazki.
3