Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
Data: 14.12.2005
Temat: Zajęcia otwarte dla rodziców- przedstawienie efektów pracy opartych na programie wspomagania rozwoju dziecka.
Grupa: 4-latki
Cele operacyjne:
dziecko potrafi rozpoznać wizytówkę ze swoim imieniem
dziecko potrafi głoskować swoje imię
dziecko rozpoznaje graficzny zapis pierwszej litery swojego imienia
dziecko potrafi ułożyć swoje imię z pociętych elementów, na których znajduje się zapis graficzny imienia dziecka
dziecko potrafi ułożyć imię swojego pluszaka
Przebieg zajęć
1. Zabawa z krążkami „ Samochody”
N. rozdaje krążki i wyjaśnia dzieciom zabawę: „Gdy będę grała na tamburynie wszystkie „samochody” jadą, gdy przestanę grać podnoszę krążek. Gdy podniosę niebieski krążek, dzieci z tym krążkiem parkują samochody pod swoimi wizytówkami itd. (dzieci mają krążki w 4 kolorach)
2. Zabawa wizytówka
Dz. siedzą w kole
N. bierze kosz z wizytówkami i kolejno pokazuje je. Zadaniem dzieci jest rozpoznanie swojej wizytówki, podejście do N. i przegłoskowanie swojego imienia.
3. Zabawa przy muzyce
N. włącza muzykę
Dz. trzymając wizytówki na dźwięki wysokie chodzą na palcach, na niskie-na piętach. Gdy muzyka cichnie N. pokazuje litery. Osoby, których imiona rozpoczynają się na tą literę stają obok pani.
Dz. oddają wizytówki.
4. Zabawa krzesełka
Zabawa przy muzyce.
Dz. chodzą po sali. Gdy muzyka ucichnie szukają krzesełka ze swoim imieniem. Tak kilkakrotnie, gdzie w trakcie trwania muzyki pani przestawia krzesełka.
5. Zabawa koperty
Dz. siedzą w kole. N. podaje w krąg podpisane koperty. Gdy dziecko zauważy swoje imię kładzie kopertę przed sobą, a resztę kopert podaje dalej.
N. prosi o wyjęcie liter i ułożenie swojego imienia
6. Zakończenie
N. dziękuje wszystkim dzieciom za pracę, a w nagrodę rozdaje własnoręcznie wykonane aniołki.
2