SCENARIUSZ ZAJĘCIA
z zakresu edukacji estetycznej
Data:
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Treści programowe:
- naklejanie kawałków kolorowego papieru, kawałków materiałów na odrysowany szablon
- rysowanie kredkami świecowymi,
Temat zajęć: „Nasze drzewo”
Cele edukacyjne
Dziecko:
- posługuje się klejem,
- wybiera kawałki materiałów i nakleja na szablon,
- prawidłowo trzyma kredkę
Metody nauczania
- słowna: rozmowa, instrukcja, objaśnienie;
- praktycznego działania: kierowanie własnym działaniem
Formy organizacyjne
- indywidualna,
- zbiorowa;
Środki dydaktyczne:
kartki A5 dla każdego dziecka, kredki, kawałki materiałów, kolorowego papieru, klej, plakat z pniem drzewa;
Literatura przedmiotu
Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik czterolatka”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;
Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;
Przebieg zajęć
Tok zajęć |
Czynności n-la |
Czynności dzieci |
czynności organizacyjno - porządkowe
wprowadzenie do tematyki zajęć
Uświadomienie celu
Realizacja tematu
Podsumowanie i ocena pracy dzieci |
- zaproszenie dzieci do wspólnej zabawy, siad skrzyżny w kole; - powitanie w kole według formuły „Mam na imię …, lubię…”, rozpoczyna studentka; S-tka pokazuje dzieciom plakat z pniem drzewa i pyta, czy domyślają się co to może być? Nast. s-tka pyta czego brakuje na plakacie? „A wiec naszym dzisiejszym zadaniem będzie zrobienie listków do naszego drzewa, każdy będzie mógł wykonać swojego własnego, wyjątkowego liścia”; S-tka instruuje dzieci, co powinny zrobić i w jakiej kolejności; Zaproszenie dzieci do stolików z przygotowanymi materiałami, kartkami i realizacja tematu.
Po skończeniu pracy s-tka prosi, by każde dziecko wzięło swój „listek”, usiadło w kole na dywanie i powiedziało co mu się najbardziej podoba w swojej pracy, czy to było trudne zadanie? Przyklejanie z pomocą studentek i n-la listków dzieci na przygotowany wcześniej plakat. Podziękowanie za wspólną zabawę, poinformowanie dzieci, że ich pracę będą na wystawie grupy 2 i każdy rodzic będzie mógł je podziwiać; |
- dzieci siadają w kole na dywanie;
- dzieci przedstawiają się za pomocą podanej formuły;
- dzieci odpowiadają, że to drzewo;
- dzieci udzielają odpowiedzi „listków”; - dzieci uważnie słuchają;
- dzieci siadają do stolików, przy pomocy kredek odrysowują swoje rączki i ozdabiają je według własnych upodobań; - każde dziecko może obejrzeć prace innych, wypowiedzieć się na temat swojej pracy; |