Konspekt zajęć przedszkolnych
Temat kompleksowy: Mój przedszkolny świat.
Temat dnia: Nasze przedszkole.
Data: 07.09.2010
Grupa wiekowa: 4,5- latki
Cele ogólne:
- słuchanie i śpiewanie piosenek, rozwijanie słuchu muzycznego
- określanie położenia przedmiotów sali z użyciem pojęć: obok, nad, pod, za, przed, na górze, na dole itp.
- swobodne wypowiedzi dzieci - opisywanie wyglądu przedmiotów, wskazywanie ich na podstawie słownego opisu
- wdrażanie do wypowiadania się na dany temat, budowanie krótkich wypowiedzi
- kształtowanie postawy twórczej poprzez rozwijanie myślenia twórczego „Co by było gdyby…” oraz twórczej ekspresji plastycznej
Cele szczegółowe (dziecko):
- przestrzega zasad poznanej wcześniej zabawy
- słucha piosenki śpiewanej przez nauczyciela
- śpiewa swoje ulubione piosenki, przełamuje nieśmiałość, nagradza występy kolegów
- odnajduje opisywany przez nauczyciela przedmiot (położenie w sali, wygląd)
- odgaduje nazwę przedmiotu po dotyku
- wypowiada się na określony temat
- potrafi przedstawić swój pomysł w formie plastycznej
Metody: czynna, słowna, twórcza
Forma: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: zabawki, różdżka czarownicy, woreczek z materiału, kredki lub mazaki, kartki z narysowanym konturem zabawek
Przebieg zajęć:
I
1. Zabawa ruchowa „Kółko graniaste” mająca na celu zdyscyplinowanie grupy.
Nauczyciel prosi o zachowanie ciszy. Śpiewa wybraną piosenkę.
Rozmowa z dziećmi na temat piosenki.
Czy podobała się wam moja piosenka? O czym ona opowiadała?
Czy wy macie jakąś ulubioną piosenkę?
Kto chciałby zaśpiewać swoją piosenkę?
(Ustalenie, że podczas śpiewu jednego dziecka inne zachowują ciszę. Po zaśpiewaniu piosenki, wykonawca nagradzany jest oklaskami).
Zabawa ruchowa przy poznanej piosence „Jedzie pociąg z daleka”.
II A)
1. Zabawa dydaktyczna „O czym mówię?”. Dzieci tworzą koło. Do środka nauczyciel wkłada: misia, lalkę, samochód, klocki. Rozmowa z dziećmi na temat zgromadzonych przedmiotów:
Do czego one służą?
Jak należy się nimi bawić?
Jak wygląda miś (lalka, samochód, klocki)?
2. Gdzie w Sali znajdują się samochody? Dzieci opisują położenie poszczególnych zabawek w sali, używając przyimków: obok, nad, pod, za, przed itp. Np. Samochody stoją na półce obok klocków.
3. Zwrócenie uwagi dzieci na konieczność odkładania zabawek na wyznaczone miejsce po skończonej zabawie.
4. Zabawa ruchowo - naśladowcza. Dzieci stoją w luźnej gromadce. Nauczyciel zamienia się w czarownicę i czaruje:
Czary - mary, hysie - pysie
Wszystkie dzieci zamieniam w misie!
Dzieci poruszają się po sali i mruczą jak niedźwiadki.
Czary - mary, ecki - pecki
Wszystkie dzieci to laleczki
Dzieci poruszają się jak laleczki.
Czary - mary, schody - mody
Zmieniam dzieci w samochody.
Dzieci biegają po Sali, naśladując jazdę samochodem.
5. Wskazywanie przedmiotów opisanych przez nauczyciela. Dzieci uważnie słuchają i odgadują, jaki to przedmiot. Wyznaczone dziecko przynosi go i wkłada do przygotowanego woreczka.
6. Rozpoznawanie przedmiotów po dotyku. Nauczyciel wzywa kolejno dzieci, które wkładają rękę do woreczka, wybierają jeden przedmiot i na podstawie wrażeń dotykowych odgadują, co to jest. Odgadniętą zabawkę odkładają na wspólne miejsce.
B)
Ćwiczenie tworzenia pomysłów w oparciu o rozumowanie typu ,, Co by było, gdyby.......''. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka prosi o odpowiedź na pytanie: Co by było, gdyby ze sklepów, z waszych domów i z przedszkoli znikły wszystkie zabawki?
Ekspresja plastyczna ,, Kreatywne rysowanie''. Dzieci losują kartki z narysowanym konturem zabawki ( np. kontur wiaderka, skakanki, piłki ) i otrzymują mazaki lub kredki. Następnie wykonują polecenie nauczycielki : Zamień prawdziwą zabawkę w taką zabawkę jakiej nie ma na świecie.
Prezentacja prac. Po skończonej pracy dzieci nadają nazwy stworzonym przez
siebie ,, zabawkom''.