Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat: „Na wiosennej łące” - ćwiczenia w ogrodzie przedszkolnym.
Czas trwania: 35 min.
Cele operacyjne:
rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych na powietrzu
porusza się po wyznaczonym terenie w ogrodzie przedszkolnym
reaguje na dźwięk instrumentu (trójkąt, bębenek) w czasie zabaw ruchowych;
biega w różnych kierunkach bez potrącania innych.
Metody nauczania: zabawy naśladowcze, zadaniowa
Formy nauczania: zbiorowa jednolita, grupowa jednolita, zabawowa
Środki dydaktyczne: pachołki, krążki, obręcze, trójkąt, bębenek, dzwoneczek, tamburyn, chusta animacyjna, piłeczka
Przebieg:
1. Rozmowa z dziećmi.
2. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych..
3. Zabawy z uwzględnieniem stymulacji różnych obszarów ciała.
4. Zakończenie.
Tok zajęć:
Poszczególne etapy zajęć (czas trwania) |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Uwagi o realizacji |
Ad. 1 (5 min.) |
- podaje i objaśnia cel zajęcia, - przypomina o zasadach zachowania w czasie zajęć w ogrodzie (zabawa na wyznaczonym terenie, biegamy bez potrącania). |
- słuchają
|
- dzieci mogą zadawać pytania |
Ad. 2 (5 min.) |
- objaśnia ćwiczenie - pokazuje jak je poprawnie wykonać ćwicznie - obserwuje |
- słuchają - obserwują
- wykonują ćwiczenie, pt. „Jestem słońcem” - język ciała - dzieci w pozycji kucznej, głowy schowane, powoli podnoszą się, rozprostowują ręce, nogi, tułów, wyciągają ramiona w górę, przechodzą kilka kroków i znów wracają do pozycji kucznej. |
|
Ad. 3 (20 min.) |
- wydaje polecenia, - objaśnia zadania, - pokazuje przebieg ćwiczeń |
- słuchają, - obserwują, - wykonują ćwiczenia: „Motyle i bąki” - zabawa orientacyjno-porządkowa - na wyznaczonym terenie leżą rozłożone na trawie krążki i obręcze. Dziewczynki (motyle) poruszają się na dźwięk trójkąta, na przerwę w muzyce - sfruwają na kwiaty (krążki). Chłopcy (bąki) poruszają się na dźwięk bębenka, na przerwę w muzyce - sfruwają do uli (obręcze). Zamiana ról. Następnie dzieci zbierają krążki, maszerują z nimi po kole, oddają je nauczycielowi.
„Mrówki budują mrowisko” - zabawa z elementem czworakowania - na trawie są rozłożone pałeczki, dzieci (mrówki) chodzą na czworakach w różnych kierunkach, na hasło nauczyciela zbierają pałeczki, zanoszą na wyznaczone miejsce, wkładają do obręczy. |
|
Ad. 4 ( 5 min.) |
- organizuje zbiórkę - podsumowuje zajęcie
|
- ustawiają się w pary - słuchają - odpowiadają na pytania |
- n-lka zadaje pytania dzieciom na temat tego, która z zabaw była najbardziej atrakcyjna, co było łatwe, trudne, itp. |