Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 6-latki
Temat: Mamo, Tato - pobaw się ze mną.
Czas trwania: 60 min
Cele operacyjne:
wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch oraz kontakt emocjonalny i fizyczny,
dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie kontaktów z nimi, umiejętność współpracy z partnerem,
wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
nawiązanie kontaktów między rodzicami, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem,
budzenie zamiłowania do ruchu,
poznawanie własnego ciała,
niwelowanie nadpobudliwości nerwowej, lęku i agresji.
Metody nauczania: zadania stawiane do wykonania, naśladowcza, śpiew, rozmowa, obserwacja, pokaz.
Formy nauczania: zbiorowa jednolita, grupowa jednolita, indywidualna jednolita, zabawowa
Środki dydaktyczne: piłki, kosz plastikowy, szarfy, tamburyno, drążki, gazety, płyta CD z nagraniem „ Mali Sportowcy”, medale dal rodziców „Super Sportowiec 2010”, dyplomy dla dzieci „Dyplom sportowca”, pachołki.
Przebieg:
1. Przywitanie rodziców przez dzieci.
2. Piosenka.
3. Zabawy ruchowe, udział dzieci.
4. Zabawy ruchowe z rodzicami.
5. Zakończenie.
Tok zajęć:
Poszczególne etapy zajęć (czas trwania) |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Uwagi o realizacji |
Ad. 1 (ok. 5 min.) |
- przywitanie dzieci i rodziców, - krótkie zapoznanie z celami zajęć |
- przywitanie rodziców, - słuchanie |
- rodzice i dzieci mogą zadawać pytania |
Ad. 2 (ok. 3 min.) |
- włączenie nagrania z odtwarzacza CD |
- śpiewanie piosenki Pt. „Mali sportowcy” |
|
Ad. 3 (ok. 12 min.) |
- wydaje polecenia, - objaśnia zadania, - pokazuje przebieg ćwiczenia |
- słuchają, - obserwują, - wykonują ćwiczenia: „Przechodzenie przez szarfę”, „Toczenie piłki dookoła słupka” |
|
Ad. 4 (ok. 30 min.) |
- wydaje polecenia, - objaśnia zadania, - pokazuje przebieg ćwiczenia |
- słuchają, - obserwują, - wykonują ćwiczenia: „Powitanie” - dzieci witają się z rodzicami różnymi częściami ciała (np. nos, ręka, brzuch). „Przepychanka” - partnerzy siadają tyłem do siebie, następnie popychają się plecami na przemian raz jedna, raz druga osoba. „Tunel” - rodzice tworzą tunel stojąc jeden za drugim z rozszerzonymi nogami, a dzieci po kolei przechodzą na czworakach. Następnie rodzice tworzą tunel w klęku podpartym dzieci czołgają się na brzuchu. „Rowerek” - siad prosty, partnerzy stykają się stopami, wierszyk: „Jedzie rowerek na spacerek na pogodę i na deszcz, nasz rowerek jedzie też” „Podawanie piłki górą i dołem” - uczestnicy w dwóch rzędach, przeplatani rodzic - dziecko. „Wyścigi z piłką między brzuchami” - dwa rzędy, dziecko z rodzicem biegnie omijając dookoła pachołek i biegnie z powrotem podając piłkę kolejnej parze. „Huśtawka” - partnerzy, trzymają się za ręce, wykonując przysiad. Raz kuca jedna, raz druga osoba. „Zabawa z gazetami” - wszyscy otrzymują gazety i składają je na pół. Przy dźwiękach tamburyna naśladują to, co n-lka podpowiada: Kładziemy gazetę na dłoni uniesionej wierzchnią częścią do góry -„Kelner niesie tacę z napojami”, gazetę kładziemy na głowie. Następnie zwijamy z gazety kulę i rzucamy w partnera, chwytamy, turlamy. „Rzuty kulami do celu” - wszyscy poruszają się w kole, w środku koła stawiamy kosz i wrzucamy papierowe kule do kosza po usłyszeniu uderzenia w tamburyno. „Kołysanka” - rodzic pozycja rodząca, dzieci znajdują się pomiędzy nogami rodziców. Rodzic, naśladując kołysankę, obejmuje dziecko, buja się z boku na bok, kołysze je, głaszcze. „Masaż” - wszyscy siadają w kole jeden za drugim Idą słonie po betonie, płynie rzeczka, idzie pani na szpileczkach z gryzącymi pieseczkami, słonko świeci, pada deszcz - czujesz dreszcz.
|
|
Ad. 5 ( ok.10 min.) |
- podsumowanie zajęć - podziękowanie rodzicom i dzieciom za uczestnictwo w zabawach oraz wręczenie medali i dyplomów
|
- wyrażają własne zdanie - dzieci odbierają dyplomy, a rodzice medale - dziękują |
|