Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 5-latki
Temat: Opracowanie wzoru graficznego `kwadrat' z wykorzystaniem piosenki
„Mam chusteczkę haftowaną”
Czas trwania: 25 min
Cele ogólne:
integracja z grupą
stymulowanie rozwoju wrażliwości, spostrzegawczości słuchowej
usprawnianie koordynacji wzrokowo- ruchowo - słuchowej
usprawnianie narządów artykulacyjnych
Cele operacyjne:
Dzieci:
wystukują rytm śpiewanej piosenki na przemian ręką prawą i lewą zgodnie z podanym układem,
dzielą słowa na sylaby,
określają, co jest długie, a co krótkie, wykonają ruchy określonymi częściami ciała zgodnie z nazwanym kierunkiem,
ilustrują rękoma znak graficzny „kwadrat”
odtwarzają wzór graficzny na materiale sypkim (kasza manna, mąka),
Metody nauczania: elementy Metody Dobrego Startu
Formy nauczania: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne: tekst piosenki pt. „Mam chusteczkę haftowaną”, chusteczki, magnetofon, płyta CD, tacki z kaszą, kartki do rysowania, przybory do rysowania i kreślenia wzoru, woreczki z kaszą, tablica, kreda
Przebieg:
Zajęcia wprowadzające
Przywitanie się piosenką:
Gdy się dzieci mają bawić,
wpierw dzień dobry mówią sobie,
uśmiechają się do siebie
i podają ręce obie.
2. Słuchanie piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”.
Rozmowa z dziećmi na temat piosenki: nauczyciel pokazuje dzieciom chusteczkę i opisuje dzieciom jej kształt. Wspólnie powtarza z dziećmi słowa piosenki i śpiewa z nimi piosenkę.
Zajęcia właściwe.
Ćwiczenia ruchowe: dzieci siadają w kole na dywanie, jedno dziecko trzyma chusteczkę i krąży w kolo nich w rytm śpiewanej piosenki „Mam chusteczkę…”, w dowolnym momencie kładzie chusteczkę za wybranym przez siebie dzieckiem i siada na jego miejsce.
Ćwiczenia ruchowo - słuchowe: wyklaskiwanie rytmu piosenki (klaskanie w swoje dłonie, kolana)
Ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe:
prezentacja wzoru na tablicy,
wodzenie ręką po wzorze narysowanym kredą na tablicy,
dzieci śpiewają i malują w powietrzu wzór patrząc na niego,
odtwarzanie wzoru z pamięci kreśląc go ręką na stole (jednocześnie śpiewając piosenkę),
- odtwarzanie wzoru z pamięci kreśląc wzór na tacce z kaszką manną,
odtwarzanie wzoru kolorową kredą na kartce szarego papieru (śpiew).
odtwarzanie wzoru mazakiem na kartce A4,
odtwarzanie wzoru w zeszycie ołówkiem.
Zakończenie zajęć.
1. Pożegnanie piosenką:
Gdy się dzieci mają żegnać,
do widzenia mówią sobie,
uśmiechają się do siebie
i podają ręce obie.