KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI POLONISTYCZNEJ DLA KLASY II
Temat: Jak zachować się podczas letnich upałów? - Wielozdaniowe wypowiedzi uczniów na podstawie wiersza, odgrywanych scenek i doświadczeń dzieci.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-Wypowiada się na podany temat w formie wielozdaniowej;
-Zna zasady bezpiecznego wypoczynku podczas upałów;
-Potrafi właściwie zachować się w przypadku wystąpienia oparzeń słonecznych;
-Czyta po cichu ze zrozumieniem;
-Potrafi życzliwie i uczynnie zachować się w stosunku do osoby potrzebującej pomocy;
-Potrafi przewidzieć skutki niewłaściwego zachowania się na plaży.
Metody pracy: czynne: scenki pokazowe, ćwiczenia; słowne: praca z tekstem, pogadanka; oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy pracy: indywidualna jednolita, grupowa zróżnicowana, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: tekst wiersza "Na plaży", ilustracje, elementy ubioru i przedmioty zapewniające bezpieczny wypoczynek na plaży, środki opatrunkowe i przeciw oparzeniom słonecznym.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w tematykę zajęć. Rozwiązanie rebusu.
Hasło: Oparzenia słoneczne.
2. Odczytanie wiersza E. Romaniec-Zawadzkiej i omówienie jego treści.
"Lato na plaży"
Tak gorący, że aż parzy,
Stary kuter porzucony
Na samotnej plaży,
Piasek słońcem rozpalony
Szmaragdowa tafla morza,
Które takie groźne bywa,
Tak zastygło w tym upale,
Nie przypływa, nie odpływa,
A na niebie-cienia chmury,
Drga powietrze od gorąca,
Żar i ukrop płyną z góry-
Tyle słońca! Tyle słońca!
3. Pogadanka na temat: Jak przygotować się na plażę? Co ze sobą zabrać?
Jak się ubrać?
W trakcie pogadanki występuje demonstracja elementów stroju plażowego i innych przedmiotów np. kremy z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, parasol, parawan, inne.
4. Scenki z udziałem dzieci ukazujące skutki oparzenia słońcem.
Mama wychodzi do pracy. W domu pozostaje siedmioletnia Ania. Dziewczynką będzie opiekował się starszy brat Tomek(16 lat). Przed wyjściem mama wyraziła zgodę na pójście dzieci na plażę.
- Pierwsza grupa dzieci przedstawia prawidłowe przygotowanie się do wyjścia, zabranie odpowiednich przedmiotów i właściwe zachowanie się na plaży. Ania i Tomek wrócili wypoczęci, zadowoleni. Wszystko dobrze się skończyło.
- Druga grupa uczniów przedstawia złe przygotowanie Ani i Tomka na plażę, nie przestrzeganie zasad dotyczących zachowania się podczas upałów. Skutkiem takiego zachowania były oparzenia skóry, jakich doznała Ania.
Po obejrzeniu scenek następuje ich ocena przez dzieci.
5. Jak pomóc Ani? Uczniowie z pomocą nauczyciela ustalają kolejność czynności mających pomóc Ani.
-Przeprowadzić dziewczynkę do zacienionego miejsca.
-Ocena stopnia oparzenia.
-Rozmowa z Anią (uspokojenie dziewczynki).
-Powiadomienie mamy.
-Posmarowanie oparzonych miejsc odpowiednią pianką.
-Unikanie ponownego nasłonecznienia.
-Jeśli będzie taka potrzeba pójście z Anią do lekarza.
6. Praktyczne udzielanie pomocy osobie oparzonej przez słońce - ćwiczenia.
7. Podsumowanie zdobytych wiadomości. Kolorowanie ilustracji i dorysowywanie brakujących elementów stroju i wyposażenia na plażę.