Scenariusz zajęć zintegrowanych w grupie 6 latków
Temat bloku: Las woła nas
Temat dnia aktywności: Jak zachowywać się w lesie?
Temat do dziennika: Praca z wierszem W. Ścisłowskiego „Wycieczka”. Przypomnienie zasad zachowania się w lesie na podstawie ilustracji . Układanie „leśnego regulaminu”. Tworzenie w zespołach plakatu przedstawiający czysty las. Poznanie zapisu cyfrowego liczby 4. Wyszukiwanie na obrazkach 4 elementów. Kreślenie cyfry w pojemniku z kaszą. Układanie cyfry z drucików. Próby pisania cyfry po śladzie. Zabawa ruchowa „Magiczna liczba 4”
Cele ogólne:
Zapoznanie z wierszem W. Ścisłowskiego „ Wycieczka”.
Układanie „ leśnego regulaminu”
Wdrożenie do pracy w zespołach.
Utrwalenie zapisu cyfrowego liczby 9.
Cele szczegółowe
Odpowiada na pytania związane z wierszem.
Kreśli cyfrę 9 w powietrzu, w pojemniku z kaszą
Układa cyfrę 9 z drutu.
Pisze cyfrę po śladzie
Bierze udział w zabawie ruchowej.
Układa „leśny regulamin”.
Rozwiązuje w pamięci proste działania matematyczne.
Wyszukuje elementy na obrazku.
Razem ze swoim zespołem tworzy plakat przedstawiający czysty las.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody (wg. Niemierko): podające, praktyczne, problemowe
Rodzaje edukacji: językowo- literacka, społeczno- przyrodnicza, ruchowa, grafomotoryczna, matematyczna, plastyczna
Przebieg zajęć :
1.Przywitanie zabawą ze śpiewem „ Wszyscy są”
2. Słuchanie wiersza W. Ścisłowskiego „Wycieczka”.
Był las, proszę was -
i do tego lasu
dla zabicia czasu
przyszło młodzieńców dziewięciu.
Pierwszy - wyrzeźbił nożem
swoje nazwisko w korze.
Drugi - gdy tylko przybył
skopał niewinne grzyby.
Trzeci - wesołość rozniecił,
bo porozrzucał śmieci.
Czwarty - wrzeszczał jak goryl,
echo gra do tej pory.
Piąty - z wiatrówką w dłoni
zaczął wiewiórkę gonić.
Szósty - tak się rozgniewał,
że tłukł butelki o drzewa.
Siódmy w zabawy szczycie
podpalił leśne poszycie.
Wreszcie dwaj pozostali
gałęzie łamali.
A las proszę was,
westchnął sobie żałośnie.
Ja wyrosłem pięknie!
Ale co z nich wyrośnie?
3. Rozmowa na temat wiersza
O czym był wiersz?
Jak się zachowywali chłopcy?
Co takiego robili?
Czy można się tak zachowywać w lesie?
Dlaczego?
4. Układanie „ Leśnego regulaminu”
Nauczycielka razem z uczniami układa „leśny regulamin”.
Nauczycielka zapisuje na tablicy propozycje dzieci. Np.: Las to dom wielu zwierząt. Chodzimy do lasu aby odpocząć i oddychać świeżym powietrzem. W lesie należy się zachować cicho i bezpiecznie. W lesie nie zostawiamy śmieci.
Na tablicy nauczycielka wiesza znaki zakazu:
Zakaz hałasowania! Zakaz śmiecenia!
5.Nauczyciel rozdaje zapisane proste działania matematyczne 1+ 1=; 2+1=; 3+1= ( w celu podziału grupy na mniejsze zespoły)
Dzieci rozwiązują działanie, dobierają się, według wyników i siadają na wyznaczonych miejscach.
6.Wykonanie pracy plastycznej w zespołach na temat „ Czysty las”
7. Zorganizowanie wystawy prac.
8.Rozmowa podsumowująca wystawę.
9. Zabawa ruchowa „magiczna liczba 9”.
Wyjaśnienie dzieci zabawy, podanie słów oraz rytmu piosenki.
Dzieci ustawiają się na dywanie w kole, trzymając się za ręce. Śpiewają piosenkę:
„czy znasz magiczną liczbę 9 (x2) tak jest 1, tak jest 2, tak jest 3, tak jest 4...”.
Kręcą się przy tym w koło. Podczas wymieniania poszczególnych liczb wykonują ustalone czynności (tupią, klaszczą, klękają na kolanie itd.)
10. Ćwiczenie zapisu cyfrowego liczby 9.
Szukanie 9 takich samych elementów na obrazku i zaznaczenie ich pętlami.
Kreślenie cyfry 9 w powietrzu.
Kreślenie cyfry 9 w pojemniku z kaszą.
Układanie cyfry 9 z drucików.
Zapisywanie cyfry 9 w większych a następnie w mniejszych kratkach.