Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 3-latki
Blok tematyczny: Jaki jestem.
Temat: Małe czyścioszki
Czas trwania: 15 min
Cele ogólne:
wyrażanie muzyki ruchem
Cele operacyjne:
ilustruje piosenkę ruchem
Metody nauczania: rozmowa, zabawowa
Formy nauczania: zbiorowa jednolita
Środki dydaktyczne: wiersz Pt. „Zajączek wybiera się z wizytą”, piosenka „Kot jest czysty”, obrazek brudnego chłopca, przybory służące do utrzymania czystości, ręcznik, rysunek ręcznika
Przebieg:
Zabawa naśladowcza z elementem skoku „Zajączek wybiera się z wizytą: dzieci siadają parami naprzeciwko siebie w pewnej odległości. Nauczyciel mówi wiersz, a dzieci naśladują ruchami jego słowa.
Pan zajączek myje łapki,
bo są jeszcze nie umyte.
Myje pyszczek, myje szyje,
bo wybiera się z wizytą.
Lecz najdłużej myje uszy,
bo ma uszy bardzo długie:
wodą, mydłem, mydłem, wodą.
Najpierw jedno potem drugie.
Ćwiczenia klasyfikacyjne: „Co będzie potem?”
Nauczyciel odsłania różne przedmioty: zabawki, przybory rysunkowe oraz przybory służące do utrzymania czystości. Pokazuje dzieciom obrazek brudnego chłopca i prosi, aby wybrały spośród zgromadzonych przedmiotów te, które przydadzą się do zmiany wyglądu z brudaska w czyścioszka.
Słuchanie piosenki „Kot jest czysty”
Kot się myje przed śniadaniem,
Kot się myje przed obiadem,
Przed kolacją i przed spaniem,
Taką kocia ma zasadę.
Ref. Kot jest czysty i my też.
Spójrz na ręce jeśli chcesz.
Po co mają krążyć plotki,
Że czyściejsze od nas kotki.
Kot mydełka nie używa,
Bez ręcznika się obywa.
Ja w łazience kran odkręcę,
Mydłem wyszoruje ręce.
Rozmowa na temat piosenki:
- określenie tempa, nastroju piosenki
- wypowiedzi dzieci na temat zachowania kotka
- podkreślenie znaczenia higieny dla zdrowia
5. Zabawa rytmiczna „Spójrz na ręce”
Dzieci poruszają się przy muzyce po Sali w różnych kierunkach. Kiedy usłyszą melodie refrenu, zatrzymują się, klaszczą w dłonie i rytmizują tekst: Kot jest czysty i my też. Spójrz na ręce, jeśli chcesz! Następnie wyciągają ręce do góry i pokazują je innym.