Konspekt zajęć z matemtyki dla klasy V Szkoły Podstawowej
Nauczyciel klasy: p. Adam Makarewicz
Prowadząca: Marta Niestrój
Klasa: VI e
Temat dnia: Powtórzenie wiadomości o kątach.
Liczba godzin: 1
Liczba uczniów: 8
Data: 15.03.2011
Cele zajęć:
W aspekcie kształcącym:
Cele operacyjne:
- Doskonalenie umiejętności mierzenia kątów
- Doskonalenie umiejętności nazywania i rozpoznawania kątów (kąt prosty, kąt ostry, kąt rozwarty, kąt pełny, kąt półpełny, kąty: naprzemianległe, wierzchołkowe, przyległe, odpowiadające)
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi mierzyć kąty przy pomocy kątomierza,
- Rozpoznaje kąty na rysunkach,
- Potrafi nazywać kąty na rysunkach.
W aspekcie wychowawczym:
Cele ogólne:
- Kształtowanie nawyku kulturalnego wyrażania się,
- kształtowanie nawyku porządkowania swojego stanowiska pracy.
- uwrażliwienie na potrzebę okazywania bezinteresownej pomocy drugiej osobie.
- wdrażanie do życia w grupie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna i przestrzega zasad kulturalnej rozmowy.
- chętnie pomaga koledze z klasy.
- sprząta swoje przybory po zajęciach.
- bierze aktywny udział w zadaniach grupowych.
W aspekcie rewalidacyjnym:
Cele ogólne:
- usprawnianie motoryki małej.
- usprawnianie narządów mowy.
- usprawnienie odczytywania mowy z ust.
- rozwijanie wrażliwości słuchowej.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.
- prawidłowo odczytuje mowę z ust prowadzącej.
Metody pracy (według Kupisiewicza):
oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych
oparte na obserwacji (oglądowe): metoda pokazu
oparte na posługiwaniu się słowem: pogadanka
Formy pracy (według Kupisiewicza):
Kryteria podziału:
liczba uczniów- zajęcia indywidualne, zbiorowe
miejsce uczenia się- zajęcia szkolne
czas trwania zajęć dydaktycznych- zajęcia lekcyjne
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do matematyki dla klasy V „Matematyka 5”
Karta Pracy - Kąty
Plan zajęć.
Część wprowadzająca
Powitanie uczniów
Przedstawienie się prowadzącej
Przedstawienie się uczniów
Sprawdzenie obecności
Wprowadzenie do tematu zajęć - Pytania.
Część Zasadnicza
Prowadząca zadaje pytanie:
- O czym mówiliście na ostatnich zajęciach?
Prowadząca zadaje pytanie:
Kto mi powie jakie znamy kąty?
Prowadząca rysuje różne kąty na tablicy i prosi dzieci o nazwanie ich.
Rozwiązywanie zadań:
Prowadząca rozdaje uczniom Karty Pracy. Uczniowie rozwiązują zadania wraz z prowadzącą.
Część końcowa.
Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:
- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?
- jakie znamy kąty?
- o czym należy pamiętać przy mierzeniu kątów?
b) Zadanie pracy domowej.
c) Podziękowanie za wspólną pracę.
d) Pożegnanie uczniów.
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
|
CZYNNOŚCI UCZNIÓW |
- O czym mówiliście na ostatnich zajęciach?
Kto mi powie jakie znamy kąty?
Prowadząca rozdaje uczniom Karty Pracy. Uczniowie rozwiązują zadania wraz z prowadzącą.
- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ? - jakie znamy kąty? - o czym należy pamiętać przy mierzeniu kątów? b) Zadanie pracy domowej. c) Podziękowanie za wspólną pracę. d) Pożegnanie uczniów.
|
Odpowiadają i rozwiązują zadania.
Odpowiadają na zadawane pytania.
Pożegnanie prowadzącej. |