Konspekt zajęć z języka polskiego dla klasy VI Szkoły Podstawowej
Nauczyciel klasy: p. A.Brzozowska
Prowadząca: Marta Niestrój
Klasa: VI e
Temat dnia: Ja bardzo kocham swój kraj to znaczy Polskę bo jestem patriotką.
Liczba godzin: 1
Cele zajęć:
W aspekcie poznawczym:
Cele ogólne:
- Utrwalenie nowego pojęcia „patriotyzm” , „patriota”
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Rozumie pojęcie „Patriota” , „Patriotyzm”
- Potrafi odszukać w tekście utworu zdania wskazujące, że autorka tekstu jest patriotką.
W aspekcie kształcącym:
Cele operacyjne:
- Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumienie.
- Doskonalenie umiejętności analizy tekstu.
- Doskonalenie umiejętności zamykania myśli w granicach zdania.
- Doskonalenie umiejętności wyrażania własnej opinii na dany temat.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- Czyta ze zrozumieniem fragment utworu Elżbiety J. Bartosik – Trebickiej, „Jeden plus Jedna”
- Potrafi wskazać autora oraz narratora w utworze.
- Analizuje tekst i wyszukuje fragmenty według polecenia prowadzącej.
- Wypowiada się pełnym zdaniem.
- Potrafi formułować i wyrażać własną opinię na zadany przez prowadzącą temat.
W aspekcie wychowawczym:
Cele ogólne:
- Kształtowanie nawyku kulturalnego wyrażania własnej opinii.
- kształtowanie nawyku porządkowania swojego stanowiska pracy.
- uwrażliwienie na potrzebę okazywania bezinteresownej pomocy drugiej osobie.
- wdrażanie do życia w grupie.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zna i przestrzega zasad kulturalnej rozmowy i wyrażania własnej opinii.
- chętnie pomaga koledze z klasy.
- sprząta swoje przybory po zajęciach.
- bierze aktywny udział w zadaniach grupowych.
W aspekcie rewalidacyjnym:
Cele ogólne:
- usprawnianie motoryki małej.
- usprawnianie narządów mowy.
- kształtowanie poprawnej artykulacji.
- usprawnienie odczytywania mowy z ust.
- rozwijanie wrażliwości słuchowej.
- kształtowanie umiejętności poprawnego wypowiadania się.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- poprawnie artykułuje poznane wyrazy
- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.
- prawidłowo odczytuje mowę z ust prowadzącej.
- prawidłowo wypowiada się pełnym zdaniem.
Metody pracy (według Kupisiewicza):
oparte na działalności praktycznej uczniów: metoda zajęć praktycznych
oparte na obserwacji (oglądowe): metoda pokazu
oparte na posługiwaniu się słowem: pogadanka
Formy pracy (według Kupisiewicza):
Kryteria podziału:
liczba uczniów- zajęcia indywidualne, zbiorowe
miejsce uczenia się- zajęcia szkolne
czas trwania zajęć dydaktycznych- zajęcia lekcyjne
Środki dydaktyczne:
Podręcznik do języka polskiego dla klasy VI „Jutro pójdę świat”.
Fragment utworu Elżbiety J. Bartosik – Trebickiej, „Jeden plus Jedna” (Podręcznik).
Przebieg zajęć:
Część wprowadzająca
Powitanie uczniów
Przedstawienie się prowadzącej
Przedstawienie się uczniów
Sprawdzenie obecności
Wprowadzenie do tematu zajęć – Pytania.
Część Zasadnicza
Prowadząca zadaje pytanie:
- Czy ktoś wie co oznacza słowo patriotyzm?
Prowadząca podaje definicję słowa ”patriotyzm”.
Słowo patriotyzm pochodzi od łacińskiego wyrazu Patria , które oznacza ojczyznę, natomiast słowo Patria pochodzi od wyrazu Pater, który znaczy ojciec
Patriotyzm– postawa szacunku i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. Charakteryzuje się też przedkładaniem często gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia oraz pracy dla dobra ojczyzny. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.
Patriota –człowiek poświęcający się własnej ojczyźnie.
Prowadząca Prosi o przepisanie definicji do zeszytu.
Prowadząca czyta na głos utwór „Wszystko dla ojczyzny!”
Prowadząca zadaje pytania:
Kto jest autorem tekstu i skąd o tym wiemy?
Kto jest narratorem tekstu i skąd o tym wiemy?
Prowadząca zadaje pytanie:
- Jak w utworze dziewczynka „poświęca się dla ojczyzny”?
Prowadząca zapisuje na tablicy przykłady podawane przez uczniów.
Prowadząca zadaje pytanie:
- Czy opowieść Magdy należało by traktować poważnie czy raczej nie koniecznie – podaj przykłady?
- Czy zgadzasz się, że wszystko co Polskie jest najlepsze? – Jak myślisz czemu tak uważa Magda?
- Czy zgadzasz się, że Michałowi, że nie wolno mu kochać Szwecji bardziej niż Polski?
- Czy według ciebie Magda naprawdę kocha Polskę?
- Odszukaj fragmenty w których Magda mówi dlaczego kocha swój kraj? – podaj przykłady (zapis na tablicy)
Część końcowa.
Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:
- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?
- co to jest Patriotyzm?
- Kto to jest Patriota?
b) Zadanie pracy domowej.
Napisz w punktach: Czy ty kochasz swój kraj i dla czego?
c) Podziękowanie za wspólną pracę.
d) Pożegnanie uczniów.