Konspekt zajęć z historii 16.03.2011, Pedagogika, Konspekty lekcji


Konspekt zajęć z historii dla klasy VI Szkoły Podstawowej

Nauczyciel klasy: p. Kozłowska

Prowadząca: Marta Niestrój

Klasa: VI e

Temat dnia: Europa po I wojnie światowej.

Liczba godzin: 1

Liczba uczniów: 6

Data: 16.03.2011

Cele zajęć:

Cele operacyjne:

- Zapoznanie ze skutkami I wojny światowej.

- Zapoznanie z postanowieniami Traktatu Wersalskiego.

- Wprowadzenie wiadomości o zmianach terytorialnych Europy po I wojnie światowej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Zna i potrafi wymienić skutki I wojny światowej.

- Wie co to jest Traktat Wersalski

- Zna postanowienia Traktatu Wersalskiego

- Zna i potrafi opisać na mapie zmiany terytorialne Europy po I wojnie światowej.

W aspekcie kształcącym:

Cele operacyjne:

- Powtórzenie widomości na temat I wojny światowej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- Zna ważne daty związane z I wojną światową

- Wie kto i dla czego uczestniczył w I wojnie światowej

W aspekcie wychowawczym:

Cele ogólne:

- Kształtowanie nawyku kulturalnego wyrażania się,

- kształtowanie nawyku porządkowania swojego stanowiska pracy.

- uwrażliwienie na potrzebę okazywania bezinteresownej pomocy drugiej osobie.

- wdrażanie do życia w grupie

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- zna i przestrzega zasad kulturalnej rozmowy.

- chętnie pomaga koledze z klasy.

- sprząta swoje przybory po zajęciach.

- bierze aktywny udział w zadaniach grupowych.

Cele ogólne:

- usprawnianie motoryki małej.

- usprawnianie narządów mowy.

- usprawnienie odczytywania mowy z ust.

- rozwijanie wrażliwości słuchowej.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- doskonali koordynację wzrokowo-ruchową.

- prawidłowo odczytuje mowę z ust prowadzącej.

Metody pracy (według Kupisiewicza):

Formy pracy (według Kupisiewicza):

Kryteria podziału:

Środki dydaktyczne:

Plan zajęć.

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć

- powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

f) Prowadząca prosi o przepisanie tematu do zeszytu

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Jak myślicie co to są „skutki wojny”?

- Co waszym zdaniem wojna pozostawiła po sobie?

-

  1. Prowadząca opowiada o zniszczeniach po I wojnie światowej.

  2. Prowadząca zadaje pytania - sprawdzenie czy uczniowie zrozumieli wykład

- Jakie największe straty pozostawiła po sobie wojna?

- Na co podczas wojny nastawiona była gospodarka i jaki to miało skutek?

- Co stało się z miastami podczas wojny i dlaczego?

- Jak zareagowali żołnierze i ludność na podpisanie rozejmu?

  1. Prowadząca opowiada o Traktacie wersalskim.

  2. Prowadząca zadaje pytania - sprawdzenie czy uczniowie zrozumieli wykład

- W którym roku i gdzie podpisano traktat wersalski

- Jakie Państwa decydowały w Traktacie?

- Co to była Liga Narodów?

- Jakie decyzje podjęto w stosunku do Niemiec?

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

b) Zadanie pracy domowej.

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie uczniów.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć

- powtórzenie wiadomości z poprzedniej lekcji.

f) Prowadząca prosi o przepisanie tematu do zeszytu

  1. Część Zasadnicza

  1. Prowadząca zadaje pytanie:

- Jak myślicie co to są „skutki wojny”?

- Co waszym zdaniem wojna pozostawiła po sobie?

  1. Prowadząca opowiada o zniszczeniach po I wojnie światowej.

  2. Prowadząca zadaje pytania - sprawdzenie czy uczniowie zrozumieli wykład

- Jakie największe straty pozostawiła po sobie wojna?

- Na co podczas wojny nastawiona była gospodarka i jaki to miało skutek?

- Co stało się z miastami podczas wojny i dlaczego?

- Jak zareagowali żołnierze i ludność na podpisanie rozejmu?

  1. Prowadząca opowiada o Traktacie wersalskim.

  2. Prowadząca zadaje pytania - sprawdzenie czy uczniowie zrozumieli wykład

- W którym roku i gdzie podpisano traktat wersalski

- Jakie Państwa decydowały w Traktacie?

- Co to była Liga Narodów?

- Jakie decyzje podjęto w stosunku do Niemiec?

e) Prowadząca opowiada o Zmianach terytorialnych w Europie po I Wojnie światowej.

f) Prowadząca zadaje Pytania:

- W jaki sposób powstały w Europie nowe Państwa.

- Jakie nowe Państwa Powstały w Europie?

- Gdzie podjęto decyzje o zmianach terytorialnych?

- Jakie zmiany terytorialne wprowadzono dla Polski?

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

- o czym mówiliśmy dziś na zajęciach ?

b) Zadanie pracy domowej.

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie uczniów.

  1. Część wprowadzająca

  1. Powitanie uczniów

  2. Przedstawienie się prowadzącej

  3. Przedstawienie się uczniów

  4. Sprawdzenie obecności

  5. Wprowadzenie do tematu zajęć - odpowiadają

.

  1. Przepisują temat lekcji

  1. Część Zasadnicza

  1. Uczniowie odpowiadają na pytania.

  1. Uczniowie słuchają uważnie.

  1. Część końcowa.

  1. Powtórzenie wiadomości zdobytych na zajęciach:

Odpowiadają na pytania.

b) Zadanie pracy domowej.

c) Podziękowanie za wspólną pracę.

d) Pożegnanie prowadzącej.


