Scenariusz zajęcia dla dzieci 5,6-letnich
Data: 27.04.2006r.
Grupa: 5,6-latki
Prowadząca: Magdalena Kowalska
Temat: Na wiosennej łące.
Cel ogólny:
- Rozwijanie umiejętności językowych w zakresie mowy.
- Kształcenie umiejętności porządkowania, klasyfikowania i liczenia.
Treści programowe wg. Podstawy programowej
Poznawanie i rozumienie siebie i świata
Dostrzeganie i opisywanie różnic, podobieństw i relacji między przedmiotami i zjawiskami.
Stwarzanie okazji do porządkowania , klasyfikowania i liczenia.
Tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka (ze szczególnym uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania).
Wzbudzanie zainteresowań obrazem (ilustracją) tekstem.
Nabywanie umiejętności poprzez działanie
Wspieranie samodzielnych działań dziecka.
Odnajdowanie swojego miejsca w grupie rówieśniczej, wspólnocie
Umożliwianie zdobycia doświadczeń w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym.
Budowanie systemu wartości
Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań.
Cele operacyjne
- wypowiada się na temat treści wysłuchanego opowiadania (odpowiada na pytania),
- ilustruje gestem, dźwiękiem opowieść ruchową oraz odtwarza ją wspak,
- umieszcza na obrazku napisy odnoszące się do jego treści,
- stosuje się do poleceń słownych podczas zabawy ruchowej,
- przelicza elementy, porównuje liczebność zbiorów w miarę swoich możliwości,
- odczytuje fiszkę i wykonuje zadanie,
Metody
Elementy metody I.Majchrzak „Wprowadzenie dziecka w świat pisma”
Elementy „Dziecięcej matematyki” wg. E.Gruszczyk-Kolczyńskiej
Elementy Pedagogiki zabawy
„Burza mózgów”
Forma
Praca z całą grupą, indywidualna
Pomoce:
- gazetka tematyczna przedstawiająca łąkę,
- napisy odnoszące się do elementów na gazetce,
- plakietki do zabawy ruchowej (biedronki, osy, motyle),
- cyfry do manipulowania na tablicy,
- znaki matematyczne <, >, =,
- koszyczki dla każdego dziecka ze zgromadzonymi elementami
6-latki : 6 biedronek, 6 os, 6 motyli, 6 kwiatów, cyfry od 1 do 6 (podwójnie),
znaki <, >, =,
5-latki: jw., dodatkowo kartoniki z „oczkami” od 1 do 6 (podwójnie),
- wyrazy do podpisania obrazka ( biedronka, trawa, słońce, motyl, osa),
- dwie duże kostki do gry,
- fiszki z zadaniami,
- kredki, klej, ściereczki,
- odtwarzacz CD,
- płyta CD z muzyką do zabawy ruchowej Richard Cayderman „Musik the piano”
- płyta CD z piosenką pt. „Wiosenka”,
- kaseta z muzyką relaksacyjną „Strumyk”
Przebieg zajęcia
Przywitanie
Dzieci siedzą w kole przekazują sobie na ucho hasła na powitanie, wspólnie z ostatnią osobą wypowiadają głośno „DZIEŃ DOBRY”.
„Mrugnij do kolegi”- prowadząca mruga do dziecka obok, a ten przekazuje dalej mrugnięcie.
Wysłuchanie opowiadania pt „Kwiateczkowo”
Istniało kiedyś miasteczko Kwiateczkowo, w którym nie było nic specjalnego. Mieszkańcy żyli skromnie, nie zapracowywali się, ale nie byli też leniwi. Odznaczali się szczególną cechą wszyscy kochali kwiaty.
Hodowali je na grządkach, w doniczkach, a nawet w wiaderkach i słoikach. Umieszczali kwiaty wszędzie: w oknach na balkonach, na podestach schodów oraz podwórzach. Nawet stacje benzynowe pełne kwiatów. W mieście żyły też wspaniałe motyle, biedronki i osy.
Dni deszczowe nigdy nie były tu ciemne ani smutne. Kwiaty promieniały wspaniałymi kolorami motyle żółte, czerwone i niebieskie harcowały wesoło. Biedroneczki przeliczały sobie nawzajem kropeczki, a pracowite osy gromadziły słodki miód.
Do miasta zaczęło przeprowadzać się coraz więcej ludzi każdy, bowiem chciał tu mieszkać. Przyjeżdżali swoimi wielkimi, dymiącymi samochodami, z których unosiły się kłęby spalin. Nad miastem powstała wielka szara chmura, która rosła, rosła i rosła.
Wtedy stało się coś strasznego. Kwiaty zaczęły więdnąć i szarzeć, a ich liście opadać. Nie miały po prostu, czym oddychać. Biedronki, motyle i osy błąkały się bez radości dusząc się w zanieczyszczeniach.
Pewnego dnia przemówił burmistrz miasta:
- Mieszkańcy!- powiedział- W naszym mieście dzieje się źle. Musimy coś zrobić, aby uratować te piękne kwiaty i owady. Wymyślcie coś!
Wszyscy zastanawiali się jak rozwiązać ten problem. Gdzie znaleźć takie miejsce w którym kwiatom i owadom byłoby lepiej.
-Jakie nudne stało się miasto - mówiły dzieci między sobą. Stawały się coraz bardziej smutne.
-Musimy coś zrobić nim będzie za późno.
Wspólnie się naradziły i wpadły na wspaniały pomysł. Szybko pobiegły do burmistrza i przedstawiły swój plan, a burmistrz ucieszył się, bo wiedział już, że jest nadzieja na uratowanie kwiatów i owadów.
Rozmowa na temat treści opowiadania.
"Jaki pomysł miały dzieci?” - snucie domysłów, „Burza mózgów”.
Opowieść ruchowa „Wyprawa dzieci”- dzieci stoją w kole, naśladują ruchy i dźwięki przedstawione w uporządkowanej kolejności.
- naradzanie się - rabe, rabe, rabe…(wykonywanie rękoma kulistych obrotów),
- łyżworolki - szu, szu, szu…(przesuwanie rąk na przemian do przodu, do tyłu),
- auto - brum, brum, brum…(kręcenie kierownicą),
- pociąg - pach, pach, pach…(ręce zgięte w łokciach, krążenie przy ciele),
- samolot - wrry, wrry,wrry…(rozpostarcie rąk, kołysanie),
- pieszo - tup, tup, tup…(tupanie nogami),
Wiosenna łąka - rozmowy przy gazetce tematycznej.
Dzieci wymieniają owady, które zamieszkały na łące. Podpisywanie obrazu. wyrazy: osa, trawa, kwiat, słońce, chmura, biedronka, motyl wyrażenia: motyl na kwiatku, biedronka na trawie, osa nad kwiatkiem, żółty motyl, biała chmura, biały motyl, szara chmura,
Zabawa ruchowa „Na łące” - podział dzieci na grupy po odliczeniu do trzech
(jedynki- biedronki, dwójki- osy, trójki- motyle).
Na przerwę w muzyce:
- łączą się w kółka te same owady,
- łączenie się w trójki- trzy różne owady,
- tworzenie wspólnego koła wg. ustalonego kodu.
Liczenie elementów na tablicy
- dopasowywanie właściwej cyfry do ilości biedronek, motyli, os, kwiatów,
- porównywanie ilości wskazanych elementów, wstawianie odpowiedniego znaku między cyframi.
Praca indywidualna na dywanikach. Manipulowanie elementami przygotowanymi dla każdego dziecka w koszyczku.
Dzieci układają na dywaniku właściwą ilość elementów zgodnych liczbą wyrzuconych „oczek” na kostce do gry. Podpisują właściwą cyfrą (6l.), kartonikiem z „oczkami” (5l.). Porównują i wstawiają między cyfry znak <,>, =. ( w miarę swoich możliwości).
Zabawa śpiewno- ruchowa „Wiosenka”. (Kalendarz wiosenny)
10. Praca indywidualna przy stolikach „Wiosenna łąka”. Każde dziecko otrzymuje fiszkę do wykonania swojego zadania. Tworzy na kartce łąkę- przykleja wskazaną ilość elementów. Dzieci 6-letnie podpisują obrazek podanymi wyrazami.
Chętne 5-latki dobierają wyrazy.
Zabawa ruchowa „Simma-ma-ka”.
Temat: Zabawy na łące
Cele:
Dziecko:
zilustruje ruchem treść opowieści ruchowej,
wymyśli odpowiedź na pytanie twórcze:
Co by było, gdyby... nad łąką padał kolorowy deszcz?,
przedstawi za pomocą instrumentów perkusyjnych odgłosy łąki,
wykona w zespole z gotowych elementów łąkę marzeń, na której dobrze
by się odpoczywało,
utrwali wiadomości przyrodnicze o zwierzętach, kwiatach i owadach.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje zwierząt żyjących na łące, motyl do przypięcia, kwiaty z kolorowego papieru do zabawy ruchowej, ilustracje do opowiadania „Cztery motylki" W. Badalskiej z ruchomymi sylwetami, instrumenty perkusyjne (dzwoneczki, grzechotki, tamburyna, marakasy), kompakt utworu Vivaldiego Koncert g-moll Lato, dwa białe kartony, elementy do ułożenia kolorowej łąki.
Zabawy na powitanie w kręgu: „Dziecko dobre serce ma" „Wszyscy są, witam was..." „Imię i przedmiot"
Dzieci podają sobie w kręgu motylka mówiąc: To jest cytrynek, a ja jestem... Wprowadzenie do tematu zajęć - zagadka:
Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle. (łąka)
Zabawa rozwijająca wyobraźnię „Mieszkańcy łąki"
Dzieci starają się po fragmencie obrazka rozpoznać, co jest na obrazku.
Nauczyciela powoli wyciąga obrazek z koperty. Dzieci podają różne
pomysły.
Słuchanie wiersza M. Buczkówny „Łąka, czyli kwiaty, ptaki i inne zwierzaki".
Opowieść ruchowa „Spacer na łąkę".
Zagadka słuchowa - Jaka to piosenka?
Zadaniem dzieci jest rozpoznanie piosenki po wysłuchaniu fragmentu
melodii oraz podanie właściwego tytułu („Wianki")
Zabawa przy muzyce „Lata motyl po łące".
Zabawa ćwicząca spostrzegawczość „Przez dziurkę od klucza"
Dzieci szukają ukrytego na widocznym miejscu motyla. Kto zobaczy, siada
przy nauczycielce, nie zdradza, gdzie jest ukryty motyl.
Słuchanie opowiadania W. Badalskiej pt. „Cztery motylki"
Rozmowa wokół problemu: Dlaczego wronie nie udało się zjeść motyli?
Pytanie twórcze: Co by było, gdyby... nad łąką padał kolorowy deszcz?
Zabawa orientacyjno-porządkowa „Motyle i kwiaty" nawiązująca do treści opowiadania
Zadaniem dziecka jest ukrycie się przed wroną na kwiatku w kolorze skrzydełek motyla.
Zabawa z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych pt. „Kolorowa łąka" W jaki sposób za pomocą muzyki można naśladować odgłosy łąki, np. dzwoneczki - wesołe pszczółki, motyle; kołatki - klekot bociana... Dzieci same wymyślają różne propozycje. Nauczycielka (dyrygent) dyryguje łąkową orkiestrą
Wykonanie „łąki marzeń", takiej, na której dobrze by się wypoczywało z gotowych elementów z jednoczesnym słuchaniem utworu Vivaldiego pt. „Lato". (Dzieci pracują w dwóch zespołach: dziewczynki, chłopcy).
Prezentacja prac - dzieci opowiadają, jaka jest ich łąka... Rozpoznają i nazywają mieszkańców łąki.
ZAGADKA
Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle.
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle. (łąka)
Zielona plama w barwne punkciki
a nad nią śpiew skowronka.
Tam wyruszamy zbierać kwiatki,
bo to właśnie... (łąka)
OPOWIEŚĆ RUCHOWA „SPACER NA ŁĄKĘ"
Jest piękny słoneczny dzień. Słońce mocno grzeje, wieje lekki wiatr. Co robić w taki dzień? Wyciągamy z górnej półki plecak, kocyk i strój kąpielowy (wspięcie na palce, wyciąganie ramion w górę). Zakładamy plecak i wędrujemy na łąkę (spokojny marsz przy muzyce). Na łące nie ma jeszcze ludzi. Rozglądamy się, szukając miejsca dla siebie. O, tam jest! Rozkładamy kocyk i kładziemy się na nim (leżenie tyłem).
Jest przyjemnie, słońce ogrzewa naszą skórę, wyciągamy się. Przetaczamy się na drugą stronę i ponownie rozciągamy. Wiatr delikatnie chłodzi rozgrzaną skórę. Obserwujemy płynące na niebie obłoczki, które przesuwają się leniwie. Wolno wstajemy i przeciągamy się na wszystkie strony, wesoło podskakujemy. Jest pięknie i kolorowo wokół nas, przyglądamy się kwiatom, wdychamy ich wspaniałe zapachy (wciąganie powietrza nosem). Pochylamy się (skłon tułowia w przód), ale co to usiadło nam na ręce, biedroneczka (liczymy na palcach ile ma kropek). Wypatrzyła nas pszczoła, machamy energicznie rękami i nogami. Pszczoła uciekła.
Wypatrujemy, czy gdzieś na łące nie ma kolorowych motyli (robimy daszek z ręki nad czołem). Rozglądamy się dookoła. Bawimy się w zabawę pt. „Lata motyl po łące"... Dalszy ciąg zabaw