Scenariusz zajęcia przeprowadzonego przez nauczyciela kontraktowego
Katarzynę Przybyła w grupie II, dzieci 3,4 – letnich
w dniu 13.03.2014r. w Przedszkolu Miejskim Nr 71 w Łodzi.
Temat: Zabawy ze zwierzętami wiejskimi.
Cel ogólny:
- dostarczenie wiedzy na temat zwierząt wiejskich
- stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej, bezpiecznej i zgodnej zabawie
Cele operacyjne: dziecko:
- troszczy się o stan zabawek
- zgodnie bawi się w grupie unikając zachowania agresywnego
- nazywa zwierzęta wiejskie
- odwzorowuje rytmy graficzne
- bezpiecznie uczestniczy w zabawach ruchowych
- wie, jakie odgłosy wydają poszczególne zwierzęta mieszkające na wsi,
- w grupie wykonuje grę planszową z dostępnych materiałów
Formy pracy:
- z całą grupą
- z podziałem na grupy
- indywidualnie
Metody:
Czynne: kierowana własną działalnością, zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
Percepcyjne: obserwacji i pokazu, przykładu
Słowne: rozmowa, żywe słowo, objaśnienia i instrukcje
Środki dydaktyczne: obrazki z wizerunkami zwierząt wiejskich, 2 obręcze, pluszowa owieczka, płyta CD z nagraniem piosenki „Koniki”, kartony z rozpoczętym rytmem dla każdego dziecka + obrazki ze zwierzętami, płyta CD z odgłosami zwierząt wiejskich i natury, duży karton, kleje, kolorowe kartony, duża kostka do gry z kolorami, guziki - pionki
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ćwicząca narządy mowy „Naśladuj mnie” .
- Krowa - ruchy okrężne żuchwą, wargi zamknięte.
- Świnka - tworzenie ryjka, jak przy wymawianiu u.
- Piesek - szczerzenie zębów, ziajanie.
- Kotek pije mleko - wysuwanie języka nad dłońmi ułożonymi w kształcie miseczki, oblizywanie warg ruchem okrężnym.
- Konik - kląskanie.
2. Zabawa dydaktyczna „Kalambury”. Odgadywanie nazwy zwierzęcia pokazywanego przez nauczycielkę. Odszukiwanie danego zwierzęcia na obrazku. Dzielenie nazwy na sylaby. Segregowanie zwierząt na zwierzęta wiejskie i żyjące w zoo.
3. Zabawa zapobiegająca agresji „Podawanie owieczki”. Celem zabawy jest rozluźnienie, zmniejszenie napięć, wprowadzenie radosnego nastroju w grupie. Dzieci stoją w kole zwrócone do siebie twarzami i podają sobie pluszową owieczkę w taki sposób, jakby ten przedmiot był:
- bardzo ciężki,
- gorący,
- delikatny,
- cuchnący.
4. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Koniki”.
5. Zabawa dydaktyczna „Zwierzyniec”. Dzieci odwzorowują układ 4 obrazków z wizerunkami zwierząt wiejskich wg przykładu nauczycielki.
6. Zabawa dydaktyczna „Pociąg pełen zwierząt” – praca indywidualna. Zadaniem dzieci jest dokończenie rozpoczętego rytmu.
7. Zabawa ruchowa „Wycieczka na wiejskie podwórko”. Dzieci w czasie piosenki maszerują w kole, gdy usłyszą odgłos zwierzęcia poruszają się jak usłyszane zwierzę oraz wydają odpowiednie dźwięki.
8. Praca techniczna „Gra planszowa”. Wspólne wykonywanie gry planszowej z różnych materiałów. Przyklejanie kolorowych pól ze zwierzętami wiejskimi. Ozdabianie gry według pomysłu dzieci. Rozmowa na temat poszanowania zabawek na przykładzie starej zniszczonej gry i nowej właśnie wykonanej.
9. Wspólna zabawa wykonaną grą planszową. Dzieci kolejno rzucają kostką, na której umieszczone są kolory i przesuwają pionki na odpowiednie pole oraz wydają odgłosy zwierzęcia umieszczonego na polu.
10 . Wyciszenie się i odpoczynek przy dźwiękach natury.