SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 3-4 LETNICH
Prowadzący: Jolanta Pikura
Data: 17 maja 2011
TEMAT: Letnie zabawy
Cele ogólne:
tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność skupiania uwagi
dostrzeganie i opisywanie relacji między przedmiotami i zjawiskami
wywołanie radosnego nastroju sprzyjającego dobrej zabawie
ukazuje możliwości wakacyjnego odpoczynku - wyjazd nad morze, w góry.
Cele szczegółowe:
znają znaczenie słowa „przygoda”
potrafią określić właściwości muszli
potrafią podzielić muszle ze względu na wielkość (duże- małe)
przeliczają przedmioty w zakresie 3 i więcej
reagują na polecenia nauczyciela
rozpoznają odgłosy zwierząt
śpiewają piosenkę
rysują linie faliste - ćw. grafomotoryczne
METODY:
czynne - zadań stawianych do wykonania
słowne - rozmowa
oglądowe - obserwacja
aktywizujące - mini burza mózgów
elementy metody „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
FORMA:
praca z całą grupą, indywidualna
Środki wspomagające:
tekst opowiadania, muszle, nagrania muzyczne, domek rozkładany, koło ratunkowe, kolorowe kartki, ręczniki żółty i niebieski, laleczki, mapa Polski, podkładki z piaskiem, małe pianino
Przebieg zajęcia:
Pląs integracyjny„Pociąg”
Pędzi pospieszny pociąg po szynach szybko mknie dokąd to dokąd ten pociąg wiezie mnie turkoczą koła stuk stuk stuk by na wakacje zdążyć mógł by na wakacje zdążyć mógł.
Wspólne dochodzenie do zrozumienia przez dzieci pojęcia „przygoda”.
Czy przygoda zawsze kończy się szczęśliwie?
3. Słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie tekstu I. Salach: „Wyjazd Ani i Krzysia”
Analiza treści opowiadania:
- pojechała Ania a gdzie wybierał się Krzyś?
Stworzenie sytuacji dydaktycznej : rozstawienie namiotu(symbolu gór) i i rozłożenie ręczników (symbolu plaży)
Czary - mary, hokus - pokus
To nasze zaklęcie
Niech tu zaraz w naszej sali
Skrzynia z muszelkami będzie
Zabawy z muszelkami
oglądanie muszelek - badanie właściwości muszli
segregowanie ich na małe i duże - koło ratunkowe dla muszli mała czy duża plaża
przeliczanie muszelek w zakresie: dzieci 3 letnie do 3 dzieci 4 letnie do 5
Szybki przelot samolotem i jesteśmy w górach u Krzysia , który lubi chodzić z lornetką i podglądać zwierzęta.
Zabawa orientacyjno-porządkowa ”Spacer” - reagowanie na polecenia nauczyciela -wykorzystanie melodyjki (dźwięki zwierząt)
Wracamy samolotem nad Morze Bałtyckie i spróbujemy dla naszych muszelek wyczarować fale , które zabiorą je i może spotkają je nowe przygody.
Kreślenie linii falistych na podkładkach wypełnionych piaskiem, układanie na nich muszelek.
Zakończenie zajęcia śpiewanie piosenki: ”Na raz , na dwa”
Czary - mary, hokus - pokus
To nasze zaklęcie
Niech tu zaraz w naszej sali
Skrzynia z muszelkami będzie
„Na raz na dwa”
Morze szumi w muszelkach dłoni twych,
podnieść dłonie do ucha i słuchaj,
Morze snuje opowieść o ludziach złych,
oczy ich są fałszywe a pięści chciwe,
A przecież dłonie mogą prawdę nieść
i pomóc zawsze kiedy bywa źle.
Ref. Na raz na dwa świat za uszy dziś złap,
ty w przód jak żółw on rakietą ucieka,
Na raz na dwa dość już tego człap, człap,
więc weś się w garść ramion bramą wybiegnij w świat.
Los nam pisze na dłoniach drogi swe,
otwórz te mapę życia i czytaj,
Są tam rzeki przyjaźni i mosty serc,
są doliny cierpienia i wzgórza cienia,
Te same dłonie pielęgnują broń,
te same biegną na spotkanie z bzą.
Ref. Na raz na dwa świat za uszy dziś złap,
ty w przód jak żółw on rakietą ucieka,
Na raz na dwa dość już tego człap, człap,
więc weś się w garść ramion bramą wybiegnij w świat.