Na wiosennej łące z biedronkami. Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie dzieci 3- letnich
Temat hospitacji: Kształtowanie pojęć matematycznych.
Temat zajęć: Na wiosennej łące z biedronkami.
Cele operacyjne:
nazywa i wskazuje części ciała: głowę, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta i nos,
rozpoznaje kształt koła i używa jego nazwy,
reaguje na przerwę w muzyce,
tańczy w dowolny sposób do piosenki,
potrafi wskazać koło spośród trzech figur geometrycznych- koło, kwadrat, trójkąt,
potrafi poprawnie policzyć 3 elementy- kropki biedronki,
posługuje się liczebnikami głównymi (jeden, dwa, trzy),
naśladuje sposób poruszania się biedronki w locie,
rozumie pojęcia: wysoko, nisko,
dostrzega, co powtarza się w szeregu ułożonych kwiatków i kontynuuje występujące w danym układzie regularności- kwiatek żółty- kwiatek czerwony- kwiatek żółty, kwiatek czerwony itd.
Środki dydaktyczne:
3 duże ilustracje łąki, 3 duże sylwety biedronki (biedronka z 1, 2 i 3 kropkami), małe biedronki z różną ilością kropek (od 1- 3) dla każdego dziecka, płyty CD z nagraniami („Chichuaua”, fragm. „Wiosny” A. Vivaldiego), kwiaty z papieru kolorowego o środkach
w 3 kształtach- kwadrat, koło, trójkąt, długie paski z kartonu, kwiaty w kolorze żółtym
i czerwonym wykonane z papieru kolorowego.
Przebieg zajęć:
I. WPROWADZENIE
1. Powitanie w kole
Machanie, posyłanie całusków, podskoki.
Zabawa ruchowa „Głowa, ramiona, kolana, pięty”.
2. Rozmowa wprowadzająca pt. „Kto mieszka na wiosennej łące?”
II. ROZWINIĘCIE
ZABAWY MATEMATYCZNE
1. „Na którym kwiatku usiądzie biedronka?”
Na dywanie rozsypane są kwiatki, mają one środki o różnych kształtach geometrycznych- kwadrat, koło, trójkąt. Każde dziecko otrzymuje biedronkę
z papieru. Dzieci tańczą w rytm muzyki, trzymając papierową biedronkę w dłoni.
W przerwie w muzyce, zadaniem dzieci jest położenie biedronki na ten kwiatek, którego środek jest w kształcie koła.
2. „Policz ile kropek ma biedronka”.
Dzieci siadają na dywanie, nadal trzymając biedronki z papieru, biedronki mają 1, 2 lub 3 kropki, zadaniem dzieci jest policzenie kropek biedronki.
3. „Znajdź łąkę biedronki”
Dzieci dopasowują biedronkę do łąki, według liczby kropek:
Łąka Nr 1- biedronki z jedną kropką
Łąka Nr 2- biedronki z dwiema kropkami
Łąka Nr 3- biedronki z trzema kropkami
4. „Leć biedronko” przy akompaniamencie muzycznym (fragm. utworu „Wiosna”
A. Vivaldiego).
Dzieci naśladują lot biedronki, zgodnie z poleceniem nauczyciela, biedronki raz lecą nisko, a raz wysoko.
5. „Kwiatowy łańcuch”
Dzieci siadają przy stolikach, gdzie w miseczkach są papierowe kwiaty żółte
i czerwone, na paskach z papieru dzieci układają łańcuch: kwiatek żółty- kwiatek czerwony- kwiatek żółty, kwiatek czerwony i próbują kontynuować tą sekwencję.
III. ZAKOŃCZENIE:
Dzieci odchodzą od stolików naśladując lot biedronki.