Scenariusz zajęcia
„Wiosenny spacer Mai” – zestaw zabaw ruchowych w formie opowieści ruchowej
Prowadząca:
Grupa wiekowa: 4 – latki
Cele ogólne:
Troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną;
zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych
Cele szczegółowe:
Cele kształcące:
uważnie słucha 3/3
nabywa świadomość, że systematyczne ćwiczenia mogą wpływać na zdobywanie nowych umiejętności i poprawę sprawności ruchowej 5/3
aktywnie uczestniczy w organizowanych zabawach ruchowych w sali 5/4
wciela się w odgrywaną postać przez naśladowanie ruchów, sposobu poruszania się, dźwięków 7/2
Cele poznawcze:
dostrzega cechy charakterystyczne omawianych zwierząt, próbuje naśladować sposób poruszania się i zachowanie, naśladuje wydawane przez nie dźwięki 12/1
Cele wychowawcze:
obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby zrozumieć to, co mówią i czego oczekują 1/1
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych) 1/2
przestrzega zasad zachowania zapewniających porządek i bezpieczeństwo podczas zabaw ruchowych 5/4
Formy: zbiorowa
Metody:
słowne: objaśnienia i instrukcje do zadań i zabaw;
oglądowe: obserwacja i pokaz, przykład osobisty nauczyciela;
czynne: zadań stawianych dziecku, kierowania własną aktywnością dziecka.
Środki dydaktyczne: emblematy z pszczołami - odtwarzacz, płyta CD z nagraniem - sznurek
Przebieg:
I część wstępna
Wprowadzenie do tematyki opowieści ruchowej w formie zagadki słuchowej. Wysłuchanie fragmentu utworu muzyki klasycznej pt. Lot trzmiela. Omówienie sposobu poruszania się naśladującego pszczoły. Dzieci stoją na obwodzie koła, po otrzymaniu emblematu, zakładają go na szyję.
„Pszczoły i kwiaty” – zabawa orientacyjno-porządkowa Dzieci biegają swobodnie po sali do akompaniamentu tamburyna, na przerwę zatrzymują się przy kwiatku naklejonym na dywanie i przykucają na nim. Zabawę powtarzamy.
II część główna :
Zestaw zabaw ruchowych w formie opowieści ruchowej
Pewnego słonecznego dnia pszczółka Maja postanowiła wybrać się na wycieczkę. Gdy wstała, ziewnęła i przeciągnęła się kilka razy (wymachy naprzemienne ramion w pozycji stojącej), następnie wykonała poranną gimnastykę, żeby rozruszać swoje skrzydełka. Zrobiła pięć skłonów (skłony z wyprostem) i pięć przysiadów (przysiady). Później wypiła kubek nektaru i szybko poruszając skrzydełkami wyfrunęła z ula (bieg po obwodzie koła). Gdy dotarła na łąkę z radości skakała po zielonej trawie jednocześnie poruszając skrzydełkami (podskoki rozkroczno-zwarte). Po pewnym czasie Maja poczuła, że jej skrzydełka są bardzo zmęczone. Pszczółka położyła się na brzuchu na szerokiej łodyżce i rozglądała się po okolicy (w leżeniu przodem, uniesienie głowy i ramion, na dany sygnał opuszczenie). Gdy odpoczęła, postanowiła, że się przespaceruje. Nagle pszczółka wpadła na pomysł, żeby przejść po cienkich listkach (marsz brzegiem dywanu). Była to trudna sztuczka, ale również wspaniała zabawa. Jednak po krótkim czasie i ta zabawa znudziła się pszczółce. Postanowiła, że nazbiera bukiet z maleńkich kwiatków. Szybko poruszała się nad łąką, żeby znaleźć najpiękniejsze (swobodny bieg, na sygnał skłon w przód). Gdy bukiet był gotowy Maja poczuła, że jest głodna. Przeskakując z kwiatka na kwiatek zbierała słodki nektar (skoki obunóż). Z pełnym brzuszkiem trudno było się poruszać, więc Maja wolno stawiała nóżkę za nóżką idąc po długim listku (marsz). Po chwili pszczółka zdecydowała, że czas wracać do domu i najkrótszą drogą doleciała do ula (spokojny bieg).
III część kończąca
„Opowieść Mai” – ćwiczenie ortofoniczne Naśladowanie odgłosów pszczół – wypowiadanie bzzz, na jednym wydechu, w miarę możliwości najdłużej.
„Małe pszczółki” – ćwiczenie oddechowe z wykorzystaniem emblematów Dzieci siedząc na dywanie w siadzie skrzyżnym, zdejmują emblematy, a następnie trzymają za sznureczek i dmuchają na obrazek z pszczółką, w taki sposób, aby się poruszała. Zwrócenie uwagi na prawidłowy tor oddychania (wdech nosem, wydech ustami).
„Pszczółki do ula” – zabawa rytmiczna Marsz po obwodzie koła, odkładanie emblematów na wyznaczone miejsce.