SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa 6-latki
Temat: Wesołe zabawy na łące
Cele: Rozwijanie aktywności twórczej poprzez ekspresję ruchową, słowną, plastyczną
Rozpoznawanie roślin i zwierząt żyjących na łące
Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem : dobieranie podpisów do
odpowiednich obrazków
Środki dydaktyczne: zagadki, ilustracje zwierząt i roślin żyjących na łące, obrazki, podpisy, wiersz M. Buczkówny pt. „Łąka”, kompakt z utworem Vivaldiego „Lato”, kompakt z piosenką „Łąka” , kompakt z melodia do zabawy muzycznej, instrumenty muzyczne, nagranie odgłosów z łąki, szary papier ,farby, pędzle,
Przebieg zajęcia
Wprowadzenie do tematu - zagadka
Zielony dywan, a na nim kwiatów tyle.
Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle.
Zabawa muzyczna „ zwierzęta na łące” Na dywanie leży kilka obrazków odwróconych grzbietami do góry. Kilkoro dzieci ( tyle ile obrazków)biega pomiędzy nimi, pozostałe siedzą wokół dywanu i obserwują kolegów. Na przerwę w muzyce każde dziecko podnosi obrazek , ogląda , odkłada. Po chwili dzieci kolejno pokazują ruchem, co zobaczyły na obrazku. Pozostali obserwują ruch i próbują odgadnąć co kryją kartoniki.
Na koniec wszystkie dzieci naśladują ruchem wybranego mieszkańca łąki
Słuchanie wiersza M. Buczkówny „Łąka”- rozmowa o łące, odwołanie do treści wiersza, wycieczki, ilustracji
Rozwiązywanie zagadek o kwiatach rosnących na łące. Wyszukiwanie odpowiedniego obrazka i podpisu, umieszczanie go na tablicy
Nad modrą stróżką
Nad stawem szerokim, z niebieskich płatków
Patrzy żółtym okiem. Chociaż maleńka ubrana skromnie,
Prosi cichutko- nie zapomnij o mnie
( niezapominajka)
Chociaż w nazwie kryją liczbę „100”
Jednak na każdej łące spotkasz ich tysiące!
( stokrotki)
Kwiat co się na łące czerwieni ,
Będzie grzechotką na jesieni.
( mak)
Imię dostały od kaczki,
Płatki złoci im słońce.
W ogródku ich nie zobaczysz,
znajdziesz je za to na łące!
( kaczeńce)
Próby układania własnych zagadek o zwierzętach i roślinach żyjących na łące.
Zabawa ruchowa: Motyle i kwiaty
Słuchanie i rozpoznawanie odgłosów z kasety
Rozmowa o tym co słychać na łące
Zabawa z instrumentami perkusyjnymi „ Wesoła łąka”. Naśladowanie odgłosów łąki za pomocą instrumentów. Dzwonki- to pszczółki, grzechotki- szum wiatru, kołatki - klekot bociana ,tamburiny to np. bąki lub chrząszcze itp. Reszta dzieci która nie ma instrumentów naśladuje głosem innych mieszkańców łąki np żab, świerszczy, myszy itp.
Koncert na łące - dzieci naśladując odgłosy łąki grając na instrumentach
Słuchanie fragmentów muzyki Vivaldiego z cyklu „ Cztery pory roku- lato”
Wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego utworu: o czym opowiada? Jakie głosy
słyszeliście?
Działalność plastyczna - malowanie farbami na temat „Łąka”. Praca na szarym papierze w zespołach 5-6 osobowych( podczas malowania dzieci słuchają muzyki Vivaldiego.
Na zakończenie dzieci śpiewają piosenkę pt:”Łąka”