Scenariusz zajęcia otwartego "Zdrowa i pożywna sałatka warzywna"
Cel ogólny:
Włączenie rodziców i koleżanki do aktywnej współpracy w organizowanej formie.
Stwarzanie wspólnego środowiska edukacyjno-społecznego poprzez uczestnictwo rodziców w organizowanej formie.
Cele szczegółowe:
Nauka zdobywania samodzielności.
Umiejętność akceptowania reguł wspólnego działania.
Wyzwalanie motywacji do podjęcia pracy w trakcie wspólnych zabaw.
Zapoznanie i utrwalenie nazw i wyglądu niektórych warzyw.
Utrwalenie lewej i prawej strony ciała.
Umiejętność posługiwania się ostrym narzędziem - nożem (dzieci starsze).
Przestrzeganie higieny i estetyki przy sporządzaniu sałatki.
Wdrażanie do porządkowania swojego stanowiska po skończonej pracy.
Wzbogacenie dziecięcych przeżyć estetycznych.
Przebieg:
1. Powitanie gości i dzieci
Zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy do piosenki „Na marchewki urodziny”.
2. Zaczarowany woreczek
Rozwiązywanie zagadek dla dzieci i rodziców. Zapraszam do siebie dzieci. Kolejno, wybrane dziecko, rodzic sięga do czarodziejskiego woreczka, w którym są przygotowane różnorodne warzywa, i stara się po dotyku rozpoznać ich nazwę.
3. Zabawa ruchowa z Klanzy pt. „Sałatka warzywna”.
4. Zagadki smakowe dla dzieci i rodziców
Zapraszam do siebie kilkoro chętnych dzieci i zawiązuję im oczy chustką. Częstuję po kolei dzieci i rodziców sałatką warzywną (różnymi kawałkami warzyw), a zadaniem jest rozpoznanie danego warzywa po smaku i jego nazwanie.
5. Przedstawienie tematu pracy - podział dzieci na trzy grupy, przypomnienie dzieciom o bezpiecznym posługiwaniu się nożem. Pomoc rodziców i pań nauczycielek, będących gościnnie na zajęciu.
Mycie rąk
Przystąpienie do pracy - zaproszenie dzieci do zajęcia swoich miejsc przy stolikach.
Dzisiaj będziemy robić sałatkę warzywną. Macie przygotowane na stolikach różnorodne warzywa. Waszym zadaniem będzie pokrojenie ich w kostkę nożem, pamiętajcie o bezpiecznym posługiwaniu się nim.
6. Powołanie Jury z pracowni II
Ocenia walory estetyczne i smakowe sałatki.
7. Praca przy sporządzaniu sałatki
Starsze dzieci i rodzice kroją warzywa.
Dzieci młodsze ozdabiają talerze zieloną pietruszką i sałatą.
Po skończonej pracy - odłożenie udekorowanej sałatki na oddzielnym stole.
8. Ocena sałatek przez Jury
Podczas obrad Jury - dzieci myją ręce, składają fartuszki i zapraszają rodziców do wspólnej zabawy do piosenki „Na marchewki urodziny”.
Wybranie najładniej tańczącej pary.
9. Ogłoszenie wyników
10. Wspólna degustacja sałatek
11. Podziękowanie dzieciom, rodzicom i koleżankom za udział w zajęciu.