SCENARIUSZ ZAJĘCIA „ZABAWY Z WODĄ”
Zabawy z wodą - zabawy badawcze (przeprowadzenie prostych eksperymentów), poznanie zjawiska pływania i tonięcia, rozpuszczanie substancji w wodzie, znaczenie wody dla przyrody.
CELE OPERACYJNE:
-dziecko wie, że woda jest warunkiem życia na ziemi
-potrafi przeprowadzić proste doświadczenia
-potrafi wyciągnąć wnioski, na podstawie obserwacji formułuje złożone wypowiedzi
POMOCE:
Miska z wodą, różne przedmioty z otoczenia(korek, kasztan, klocek, klucz, styropian, itp.), słoiki napełnione wodą(7), trochę mąki, cukru, soli, kaszy, proszku do prania, kawy, ilustracje w kształcie kropelek wody, sylwety kropelek( dla każdego dziecka),kredki, bibuła, papier kolorowy, włóczka, klej i nożyczki.
PRZEBIEG I ORGANIZACJA ZAJĘCIA:
1. Zabawa relaksacyjna „Woda”- dzieci siedząc w kręgu podają sobie szklankę wypełnioną wodą, tak, by nic się nie wylało.
2. Eksperymenty z wodą:
- pływanie i tonięcie przedmiotów(dzieci sprawdzają, jak zachowują się w wodzie zgromadzone na stoliku przedmioty)
-rozpuszczanie wybranych substancji w wodzie- po rozpuszczeniu kolejno w każdym ze słoików jednej substancji, porównujemy ją ze słoikiem kontrolnym napełnionym czystą wodą.
Podczas przeprowadzania eksperymentów rozmawiamy z dziećmi o tym co robimy, co się zmieniło, co się dzieje, zadajemy pytania, pozwalamy dzieciom na samodzielne wyciąganie wniosków.
3. Zabawa relaksacyjna - masażyk „Rzeczka”(wg M. Bogdanowicz)
4. „Do czego potrzebna jest woda?”- odkrywanie kropelek wody przez wybrane dzieci, przedstawienie ich treści za pomocą ruchów, gestów i mimiki twarzy.
5. „Kwiatki”- dzieci naśladują zachowaniem kwiatki, poruszają się delikatnie w rytm muzyki, na hasło „susza” dzieci pokazują co dzieje się z kwiatkiem, gdy brakuje wody.
6. „Kropelka”- dzieci siedzą w kręgu z wyciągniętymi do przodu rękoma, mają zamknięte oczy. Nauczycielka podchodzi kolejno do dzieci i puszcza na ich dłoń kropelkę wody. Kto poczuje kropnięcie otwiera oczy.
7. „Wesołe kropelki”- dzieci ozdabiają sylwety kropelek bibułą, papierem kolorowym, kredkami, włóczką
8. Zorganizowanie wystawki prac, sprzątanie po zajęciu.
Opracowała :Mariola Czuba