SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
Data : 08.04.2008 roku
Grupa : 4 - 5 latki „Leśne Ludki”
Opracowanie i prowadzenie : Mariola Czuba
Temat kompleksowy : „Leśne Ludki eksperymentują”
Temat zajęcia : „Zabawy badawcze z wodą”
Obszary edukacji : ruchowej , przyrodniczej , w zakresie mowy i myślenia , w zakresie
przygotowania do pisania i czytania , muzycznej , kulturowo -
estetycznej , społeczno - moralnej , matematycznej
Główne treści programowe :
Przeprowadzanie prostych doświadczeń i ich obserwowanie :
parowanie wody i skraplanie się pary
rozpuszczalność różnych substancji w wodzie ( np. cukier , sól , mąka ), grupowanie substancji na rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie
zjawisko krystalizacji
Cele ogólne :
zgodne współdziałanie w zespole
porządkowanie i wykorzystywanie zdobytych informacji - wyciąganie wniosków z doświadczeń
rozwijanie twórczej aktywności dzieci
pobudzenie otwartości i spontaniczności w wyrażaniu własnych myśli , pomysłów i emocji
Forma : zbiorowa , indywidualna
Metoda : samodzielnych doświadczeń , rozmowa , objaśnienia , zadań stawianych do
wykonania , techniki relaksacyjne , elementy technik C .Freineta - fiszka
zadaniowa , aktywizująca - burza mózgów
Przebieg zajęcia :
Lp. |
Sytuacja edukacyjna |
Zamierzone efekty( cele operacyjne ) Dziecko : |
Środki dydaktyczne |
||
1. |
Zabawa powitalna ze śpiewem : „Wszyscy są” |
Zaśpiewa piosenkę |
Kaseta z melodią |
||
2. |
Zabawa relaksacyjna : „Woda”- dzieci siedząc w kręgu podają sobie szklankę wypełnioną wodą , tak aby nic się nie wylało |
Poda koledze szklankę z wodą tak, żeby woda się nie wylała |
Szklanka z wodą |
||
3. |
Rozwiązywanie zagadek słowno - obrazkowych związanych z wodą (deszcz, chmura , rzeka , kran , morze) |
Rozwiąże zagadki słowno - obrazkowe |
Ilustracje do zagadek |
||
4. |
„Burza mózgów” - po rozwiązaniu zagadek dzieci wspólnie zastanawiają się nad tym „co wspólnego łączy te zagadki”- (wszystko to woda) |
Poda odpowiedź na zadane pytanie |
|
||
5. |
Zabawa ruchowa z wykorzystaniem symboli rysunkowych „Przed i po deszczu” słońce- dzieci stoją w rozsypce, trzymając krążek lekko nad głową naśladując świecące słońce parasol- przy muzyce dzieci trzymając krążek nad głową spacerują po sali kałuże deszczowe- dzieci kładą krążki na dywanie i na sygnał przeskakują kałuże obunóż |
Poprawnie reaguje na symbol rysunkowy wykonując przypisane symbolowi ćwiczenie Ćwiczy z krążkiem |
Krążek dla każdego dziecka, obrazki: słońce, parasol , kałuże deszczowe Płyta CD |
||
6. |
Eksperymentowanie z wodą a) „Co pływa - co tonie”- dzieci siedzą na dywanie w półkolu n-l wykonuje doświadczenie wrzuca do wody :plastelinę, kamyk , piórko, monetę ,klocek plastykowy , muszlę - dzieci samodzielnie wyciągają wnioski z doświadczenia b) „Co się rozpuszcza a co nie”- dzieci siedzą przy stolikach każde dostaje łyżeczkę , 3 słoiki z wodą wsypują kolejno cukier , sól , mąkę umieszczone na kartonikach |
Obserwuje doświadczenie wykonywane przez n- la Samodzielnie wyciąga wnioski z doświadczenia Samodzielnie eksperymentuje z wodą |
Plastelina, kamyk , piórko , moneta , klocek plastykowy , muszla Łyżeczka, 3 słoiki z wodą , mąka , cukier , sól na kartonikach - dla każdego dziecka |
||
7. |
„Kropelka” Dzieci siedzą w kole z wyciągniętymi do przodu rękoma , mają zamknięte oczy n-l podchodzi kolejno do dzieci i puszcza na ich dłoń kroplę wody - kto poczuje kropnięcie otwiera oczy |
Czuje kropnięcie wody na swoją dłoń |
Woda , zakraplacz |
||
8. |
„Co rozpuszcza się w wodzie a co nie” - fiszka zadaniowa |
Samodzielnie wykona fiszkę zadaniową |
Fiszka zadaniowa |
||
9. |
Zabawa „Gdzie schowały się kropelki?” Podczas pracy dzieci z fiszką n-l rozkłada kartonowe krople w różnych miejscach w sali -każde dziecko po wykonaniu zadania szuka kropli określając miejsce jej położenia |
Samodzielnie odszukuje kroplę schowaną w sali określając jej położenie |
Kartonowe krople |
||
10. |
„Wesołe kropelki” Dzieci ozdabiają kartonowe krople bibułą , papierem kolorowym , kredkami , włóczką - zorganizowanie wystawki prac , sprzątanie po zakończeniu zajęć |
Ozdabia kroplę wybranym materiałem Sprząta po skończonej pracy |
Kartonowe krople bibuła , kredki , włóczka, papier kolorowy |
||
11. |
Zabawa relaksacyjna - masażyk „Rzeczka” (wg M.Bogdanowicz) |
Bierze udział w zabawie relaksacyjnej |
Płyta CD |
Udział w zajęciu :