SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DOTYCZĄCEGO TWORZENIA EKSPERYMENTÓW Z WYKORZYSTANIEM TREŚCI EKOLOGICZNYCH
W DNIU 25. 04. 2014R. W GRUPIE PIĘCIOLATKÓW „WIEWIÓRKI”.
Nauczyciel: mgr. Anna Bartosiewicz
Temat: „Poznajemy właściwości wody”
Cele ogólne:
Obserwowanie przez rodziców rozwoju i umiejętności dzieci na tle całej grupy.
Zapoznanie rodziców z działaniami w ramach realizacji założeń rocznego planu pracy dydaktyczno-wychowawczej w zakresie eksperymentowania.
Cele szczegółowe:
Możliwość obserwacji przez rodzica aktywności dziecka, jego zachowania i rozwoju w czasie zajęć dydaktycznych.
Zachęcanie rodziców do stosowania aktywnych metod poznawczych także w domu, uświadomienie rodzicom, że dziecko lepiej poznaje i rozumie otaczający je świat, jeśli może działać, badać, poznawać mechanizmy działania.
Poznanie przez dzieci właściwości wody przy użyciu metod eksperymentalnych: kolor, smak, wyporność, jakie składniki rozpuszczają się w wodzie, jakie ją barwią, jakie się z nią łączą bądź nie łączą.
Rozbudzanie w dzieciach ciekawości poznawczej, zachęcanie do odkrywania i badania otoczenia przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.
Wzmacnianie więzi dziecka z rodzicem poprzez zaangażowanie rodzica w przedszkolne sprawy dziecka.
Metody pracy: oglądowa, czynnościowa.
Formy pracy: grupowa i indywidualna, praca na linii dziecko – rodzic.
Środki dydaktyczne: woda mineralna, plastikowe kubeczki około 35, plastikowa butelka, korek z otworem w środku, farbka spożywcza, cukier, sól, mąka, olej, słomki do picia i mieszania, korek, plastelina, metalowy spinacz do papieru, drewniany klocek.
Przebieg zajęcia:
Powitanie rodziców przez nauczyciela i dzieci, omówienie tematyki zajęcia.
Piosenka na rozpoczęcie „Zielona wiosna”.
Burza mózgów na temat "Woda" wypowiadanie przez dzieci słów kojarzących im się w wyrazem "woda".
Podział wyrazu woda na sylaby i głoski.
W kręgu badanie właściwości wody:
smakowanie wody mineralnej nalanej do kubeczków, rozmowa n/t smaku wody, jej zapachu.
oglądanie koloru wody, rozmowa na temat stanu skupienia wody – ciecz, bo jest płynna (cieknąca).
Porównywanie objętości wody w plastikowej butelce, gdy stoi i gdy jest położona, przechylona – próby określenia przez dzieci, kiedy wody jest więcej.
Przy użyciu dziurawej nakrętki, pokazanie dzieciom co dzieje się gdy kran jest nie dokręcony, nie domknięty – marnotrawnie wody.
Rozpuszczenie w wodzie cukru, soli, mąki oraz farbki i oglądanie co się z tymi składnikami dzieje, jak zmieni się kolor wody.
Zabawa badawcza "Co utonie w wodzie?" - zanurzenie w wodzie korka, kluczyka, klocka drewnianego i gąbki - w celi zaobserwowania przez dzieci jak zachowują sie w wodze rózne przedmioty.
Osłuchanie z piosenką "Wolę wodę" w celu propagowania wśród dzieci zdrowego odżywiania.
Wspólne oglądanie wykonanych przez dzieci prac.
Pożegnanie.