SCENARIUSZ ZAJĘCIA HOSPITOWANEGO DLA DZIECI 5 LETNICH
1. PROWADZĄCA -
2. DATA -16.01.2012 r.
3. GRUPA WIEKOWA - 5 latki- „Słoneczka”
4. TEMAT KOMPLEKSOWY -„Zimo, baw się z nami”
5. TEMAT ZAJĘCIA -„Zimo, baw się z nami”
6. CEL GŁÓWNY - Wdrażanie do uważnego słuchania nauczyciela i wypowiedzi kolegów, oraz cierpliwego czekania na możliwość wypowiadania się na dany temat, wyszukiwania określonych liter, rozpoznawaniu napisanego swojego imienia.
7. CELE OPERACYJNE- Dziecko:
-Uważnie słucha wiersza, formułuje dłuższe wypowiedzi
-Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy
-Liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
-Posługuje się liczebnikami
-Czyta globalnie
-Stosuje w praktycznym działaniu umiejętność klasyfikowania
-Wyszukuje określone litery
-Aktywnie uczestniczy w zajęciach zabawach organizowanych przez nauczyciela
-Wykonuje ćwiczenia oparte na spostrzeganiu wzrokowym np. składa pocięte obrazki,
-Dzieli słowa na sylaby,
-Rozpoznaje napisane swoje imię
-Wykonuje prace plastyczne, posługując się różnymi technikami
8. METODY PRACY- Metoda Ireny Majchrzak, m.Glena Domana, m.praktycznego działania, m.analityczna, m.syntetyczna, m.globalna, m analityczno- syntetyczna
9. FORMY PRACY - indywidualna, grupowa.
10. OBSZARY PODSTAWY PROGRAMOWEJ - 3,4,5,9,13,14
11. ŚRODKI DYDAKTYCZNE -Treść wiersza Anny Łady - Grodzickiej, sylwety dziewięciu bałwanków, tablica, obrazki graficzne liter, tamburyn, koperty, imiona dzieci na karteczkach, imiona dzieci w rozsypce, wycięte literki, pisaki, ozdoby, klej.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Serdeczne przywitanie gościa zwrotem grzecznościowym .
2. Wysłuchanie wiersza A.Ł. Grodzickiej „Dziewięć bałwanków" z wykorzystaniem sylwet dziewięciu bałwanków , przeliczanie sylwet bałwanków umieszczonych w szeregu na tablicy, określanie ile ich jest za pomocą liczebników. Wprowadzenie do globalnego czytania wyrazu bałwanki.
3. Zabawa dydaktyczna -„Którego bałwanka brakuje”? Ponumerowanie kolejnych bałwanków. Omawianie wyglądu kolejnych bałwanków, posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. Nauczycielka chowa jednego bałwanka, a dzieci odgadują, którego brakuje i jak wygląda, zamienia bałwanki miejscami a dzieci określają które bałwanki zamieniły się miejscami ( używając liczebników porządkowych ).
4. Zabawa ruchowa dydaktyczna „Moje imię jest na literę…” nauczycielka rozkłada pierwsze litery imion dzieci po sali, dzieci biegają w rytm tamburynu wykonując polecenia nauczycielki, gdy tambury ucichnie podnoszą swoją literkę i siadają w kole, każde dziecko prezentuje swoją literkę i wymyśla dwa wyrazy zaczynające się na nią.
5. Zabawa dydaktyczna „Krąży ,krąży moje imię” dzieci siedzą w kole ,nauczycielka podaje pierwszemu z brzegu dziecku kopertę i imię, koperty przechodzą z rąk do rąk aż zatrzyma ją właściciel wówczas nauczycielka podaje następną ,kiedy każdy już otrzyma kopertę i imię, dzieli je na sylaby i przelicza ilość liter w nim, później otwiera kopertę w której znajduje się rozsypanka literowa z ich imion, mając przed sobą wizytówkę imienia starają się ułożyć poprawnie rozsypankę po zakończeniu dziecko przykleja do tablicy swoje imię.
6. Praca plastyczna- „Literka” dzieci dostają przygotowane przez nauczycielkę pierwszą literę swojego imienia, pisakami oraz ozdobami kolorują i przyozdabiają literę, zorganizowanie wystawy prac.