Scenariusz zajęcia koleżeńskiego
Data: 12.01.2010r.
Grupa: Dzieci 5, 6 - letnie
Opracowanie i prowadzenie: Mariola Czuba
Temat kompleksowy: „Zimowe zabawy”.
Temat zajęcia: „Przyjaciele Zippiego” część 3 : „Nawiązywanie i zrywanie więzi” - spotkanie 3:
„Jak rozwiązywać konflikty z przyjacielem?”.
Cele ogólne:
Doskonalenie u dzieci zdolności komunikowania własnych uczuć;
Doskonalenie u dzieci zdolności zawierania przyjaźni i radzenia sobie z odrzuceniem i samotnością;
Odgrywanie sytuacji trudnych , w których trzeba znaleźć sposób , jak poprosić o pomoc i jak ją uzyskać ;
Wzmacnianie przekonania o własnej wartości i możliwościach.
Główne treści programowe:
Zwracanie uwagi na problemy , które dotyczą innych ( wczuwanie się w ich przeżycia ). Udzielanie pomocy tym , którzy tego potrzebują . Uczestniczenie w ich kłopotach i radościach .
Obszary aktywności: muzyczna, w zakresie mowy i myślenia, społeczno- moralna, ruchowa, kulturowo-estetyczna.
Metody: problemowo-twórcza, organizowania i rozwijania działalności społecznej dzieci; elementy technik C. Freineta, słowna
Formy: indywidualna , zbiorowa
Literatura: Partnership for Children część 3 : „Nawiązywanie i zrywanie więzi”; opowiadanie 3 : „Czy jesteś moim przyjacielem ?” „Nasze przedszkole” program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci;
Przebieg zajęcia:
Lp |
Sytuacja edukacyjna |
Zamierzone efekty (cele operacyjne). Dziecko: |
Środki dydaktyczne |
1.
2.
3.
4.
5.
6.
|
Powitanie hymnem „Patyczaka Zippiego”. Rozdanie indywidualnych identyfikatorów- stwierdzenie obecności na spotkaniu oraz określenie swojego samopoczucia Przypomnienie zasad obowiązujących w trakcie spotkania z „Plakatu zasad” Przypomnienie poprzedniego spotkania : „Doznawanie samotności i odrzucenia” -odczytanie opowiadania : „Czy jesteś moim przyjacielem?” Zadanie 1 : „Konflikty z naszymi przyjaciółmi” - zawieszenie na ścianie „Kwiatu przyjaźni” - dyskusja nad sposobami rozwiązywania konfliktów z przyjaciółmi - zapisywanie na płatkach proponowanych rozwiązań Zadanie 2 : „Co możemy zrobić , aby rozwiązać nasze konflikty ?” - odgrywanie sytuacji trudnych , w których trzeba znaleźć sposób,jak rozwiązać wybrany konflikt między dwojgiem przyjaciół - dzieci kolejno wybierają pasujące do odgrywanego konfliktu rozwiązanie z płatków „kwiatka przyjaźni” Podsumowanie: - wypełnianie indywidualny arkusz podsumowania - rozmowa na temat „Co z tego spotkania podobało mi się najbardziej , a co najmniej ?” |
- Zaśpiewa hymn Zippiego. - określi swoje samopoczucie na spotkaniu
- przedstawi 6 zasad obowiązujących na spotkaniu -podaje sposoby poprawy humoru dziecku , które czuje się samotne i odrzucone - słucha opowiadania czytanego przez nauczyciela w ciszy i z uwagą
- podaje swoje propozycje rozwiązywania konfliktów z przyjaciółmi
- odgrywa sytuację trudną między dwojgiem przyjaciół
-wybiera pasujące rozwiązanie z płatków „kwiatu przyjaźni”
- wypełnia arkusz podsumowania - mówi , co mu się podobało i nie podobało na spotkaniu |
Indywidualne identyfikatory
Plakat zasad
Opowiadanie „Czy jesteś moim przyjacielem?”
„Kwiat przyjaźni”
„Kwiat przyjaźni”
Arkusz podsumowania |
PLAKAT ZASASAD
Podnosimy rękę , jeśli chcemy zabrać głos.
Mówi tylko jedna osoba.
Słuchamy siebie nawzajem .
Nie mówimy rzeczy nieprzyjemnych .
Mówimy innym miłe rzeczy .
Nie musimy nic mówić , jeśli nie mamy ochoty .