SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH
Temat: Kto nakarmi puste brzuszki?
Prowadzący:
Grupa wiekowa: 3 – latki
Liczba dzieci: 11
Cele ogólne:
- wdrażanie do uważnego słuchania utworów literackich,
- uświadomienie konieczności niesienia pomocy ptakom zimą,
- doskonalenie poprawnych wypowiedzi,
- rozwijanie twórczej aktywności dzieci,
- estetyczne wykonywanie prac plastycznych.
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat wysłuchanego opowiadania,
- dziecko poznaje zwyczaje żywieniowe ptaków,
- dziecko potrafi wymienić sposoby dokarmiania ptaków,
- dziecko wie dlaczego należy dokarmiać ptaki zimą,
- dziecko doskonali prawidłowe oddychanie,
- dziecko potrafi poruszać się w przestrzeni przy dźwiękach instrumentu,
- dziecko aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- dziecko reaguje na określony sygnał,
- dziecko naśladuje zwierzęta w zabawie,
- dziecko estetycznie wykonuje prace plastyczną.
Metody pracy:
- słowna: wiersz, rozmowa, pogadanka,
- oglądowa: obserwacja,
- czynna: ćwiczenia.
Forma pracy:
- praca z grupą,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Wiersz T. Kubiaka „Biegały ptaszki”, ilustracje przedstawiające ptaszki, ziarna itp., opaski dla dzieci, obręcz, grzechotka, karmnik, produkty spożywcze – słonina, nasiona zbóż, kasza, kefir, lizak itp., karta pracy „Głodny ptaszek”, klocki, sylwety ptaków zawieszone na nitce, kredki, klej, karty pracy.
Przebieg zajęć:
Powitanie Dzieci piosenką „Wszyscy są…”. Wprowadzenie do zajęć – rozwiązywanie zagadek:
- Zgadnijcie dzieci, co to za pora, gdy lecą białe płatki. Gdy pada i biało jest dookoła i bałwana lepią dziatki? (zima)
- Pukają do okienka i proszą o ziarenka . O ziarenka, okruszyny, bo są głodne podczas zimy? (ptaki)
Ćwiczenia oddechowe – „Latające ptaszki” – Dzieci otrzymują sylwety ptaszków zawieszonych na nitce. Nauczyciel prosi Dzieci aby nauczyły swoje ptaki latać dmuchając na nie (prawidłowy tor oddechowy).
Wysłuchanie wiersza T. Kubiaka „Biegały ptaszki”:
Biegały ptaszki, biegały
Po śniegu jak płótno białym.
Stukały dziubkiem w okienko:
- Rzućcie nam prosa ziarenko.
Ziemia na kamień zmarznięta.
- Czy ktoś o nas pamięta?
Wybiegły dzieci z przedszkola,
Sypią ziarenka na pola.
Ptaszki ziarenka zebrały
I dalej – frr! – poleciały.
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
- dlaczego ptaszki stukały w okienko?
- kto nakarmił głodne ptaki?
- czym należy karmić ptaki zimą?
„Ptasia stołówka” – wspólne ustalenie listy produktów, którymi można karmić ptaki zimą. Nauczyciel stawia na dywanie karmnik oraz różne produkty spożywcze. Dzieci razem z nauczycielem uzgadniają które produkty można dać ptakom. Uświadomienie konieczności dokarmiania ptaków.
Zabawa ruchowa „Głodne ptaszki” - Nauczyciel rozdaje opaski dzieciom – ptakom. Na środku dywanu kładzie dużą obręcz – karmnik. Dzieci biegając po sali naśladują małe, głodne ptaszki. Na znak nauczyciela (dźwięk grzechotki) zbiegają się do karmnika i palcem naśladują dziobanie ziaren.
Praca plastyczna „Głodny ptaszek” – wykonanie karty pracy z wykorzystaniem różnych materiałów plastycznych.
Zakończenie zajęć, podziękowanie - zabawa konstrukcyjna „ Budujemy karmnik” – Dzieci budują z klocków karmniki dla ptaków według swojego pomysłu.