SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH
Temat: Czysta planeta Ziemia.
Data: 23.05.2014 r.
Prowadzący: Marta Jasińska
Grupa wiekowa: 4 – latki
Liczba dzieci: 16
Czas trwania: 40 minut
Miejsce zajęć: sala dydaktyczna
Cele ogólne:
- przypomnienie pojęcia ekologia,
- uporządkowanie wiadomości nt ochrony środowiska,
- kształtowani postawy proekologicznej,
- rozwijanie myślenia przyczynowo – skutkowego,
- poznanie możliwości ochrony środowiska.
Cele operacyjne:
- dziecko zna i rozumie pojęcie ekologia,
- dziecko uważnie słucha treści wiersza,
- dziecko wie w jaki sposób dbać o przyrodę,
- dziecko potrafi segregować śmieci,
- dziecko wykonuje masę papierową,
- dziecko wykorzystuje do zabawy odpady.
Metody pracy:
- słowna: wiersz, rozmowa, pogadanka,
- czynna: ćwiczenia.
Forma pracy:
- praca z grupą,
- praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Wiersz D. Klimkiewicz i W. Drabika „Co to jest ekologia?”, piktogramy, rebus, śmieci do segregacji, kolorowe kartki, gazety, woda, klej.
Przebieg zajęć:
Powitanie Dzieci piosenką „Wszyscy są…”. Wprowadzenie do zajęć – przypomnienie tematyki tygodnia.
Wysłuchanie wiersza:
Ekologia – mądre słowo
a co znaczy – powiedz sowo?
Sowa chwilę pomyślała
I odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc, krótko w paru zdaniach
O wzajemnych powiązaniach.
Między nami, bo to wszystko
To jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
- powiedziała mądra sowa…
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza:
- Co to jest ekologia?
- Co to znaczy szanować środowisko?
Zabawa dydaktyczna z użyciem piktogramów „Dobrze czy źle?” – N podaje przykłady zachowań, DZ dopasowują odpowiedni piktogram lub , np.:
- w lesie głośno krzyczymy,
- opiekujemy się zwierzętami i ptakami zimą,
- samochody myjemy w rzece,
- szanujemy zieleń,
- oszczędzamy wodę i prąd,
- łamiemy gałęzie drzew,
- dbamy o czystość Ziemi,
- sadzimy młode drzewka,
- łamiemy drzewa i krzewy ,
- śmiecimy w lesie ,
- depczemy trawniki,
- zbieramy makulaturę,
- segregujemy śmieci.
„Zagadkowy karton” – zagadka obrazkowa (rebus). N stawia przed DZ karton oklejony ponumerowanymi obrazkami od 1 do 6, prosi aby DZ odkleiły obrazki i ułóżyły w kolejności od 1 do 6, a dowiedzą się , co jest w kartonie ( na odwrocie są pierwsze litery wyrazu). Rozwiązaniem są: śmieci. Śmieci znajdują się w pudle.
Praca plastyczna – segregacja śmieci na 3 rodzaje śmieci – suche (czerwone), mokre (zielone) i pozostałe (czarne).
„Masa papierowa” – działalność wszystkich dzieci; N proponuje DZ wykorzystać pozostałe śmieci tj gazety i podaje przepis na masę papierową:
-podrzeć gazety na drobne kawałki
-zalać gazety gorącą wodą
-pozostawić wszystko na 24 godziny
-po 24 godzinach odcisnąć wodę
-dodać klej do tapet
-wyrobić masę
Zakończenie zajęć, podziękowanie.