SCENARIUSZ ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH DLA MŁODZIEŻY
PT. „ NORMY I WARTOŚCI W ŻYCIU MŁODEGO CZŁOWIEKA”
TEMAT: Przyjaźń - ważna wartość w życiu młodego człowieka
OSOBYA PROWADZĄCA : Dorota Ławecka - Bednarska
CELE OGÓLNE ZAJĘĆ :
rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie
rozwijanie kontaktów interpersonalnych,
kształtowanie umiejętności dokonywania wyboru,
nabywanie umiejętności komunikacyjnych i aktywnego słuchania,
rozwiązywanie sytuacji problemowych dotyczących przyjaźni,
zachowanie ładu i porządku w trakcie zajęć ( przestrzeganie wspólnie ustalonych zasad )
zdobywanie nowych wiadomości na temat wartości i przyjaźni
FORMY:
grupowa
zbiorowa
indywidualna
METODY:
- ćwiczenia,
praca w kręgu,
rozmowa,
burza mózgów,
mini - wykład,
praca w zespołach,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
karty pracy,
kartki z hasłami,
arkusz papieru
markery,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rundka początkowa.
Uczestnicy siedzą w kręgu i mówią kolejno o ważnym dla nich wydarzeniu z ostatniego tygodnia oraz o swoim samopoczuciu.
2. „Burza mózgów” - „Jakie znasz wartości?”
Uczestnicy zapisują na dużym arkuszu papieru wszystkie wartości jakie znają ( np. pieniądze, rodzina, kariera, praca, zdrowie ) . Prowadzący pozwala na zapisywanie wszystkich haseł, nie komentuje ich i nie ocenia.
Po zapisaniu prowadzący zadają pytanie; „Która z wymienionych przez was wartości najbardziej kojarzy wam się z przyjaźnią - wartością, o której chcecie dziś rozmawiać?”
3. Kartki z hasłami.
Uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący podaje im kartki z przygotowanymi wcześniej wyrazami ( np. szacunek, odpowiedzialność, rozczarowanie itd. ). Na środku koła wystawia dwie kartki z hasłami: PRZYJAŹŃ i BRAK PRZYJAŹNI . Zadaniem uczestników jest odczytywać głośno kolejne kartki i układać je według uznania do odpowiadającej im kartki z hasłem.
Kiedy wszystkie kartki zostaną odczytane prowadzący pyta: „Czy ktoś się z czymś nie zgadza, chciałby coś przełożyć pod inne hasło?” I pozwala na roszady w kartkach.
Na koniec ćwiczenia prowadzący głośno odczytuje co zostało ustalone i przytacza definicję przyjaźni, którą stworzyła grupa.
4. Rozmowa na temat przyjaźni.
Osoby prowadzące - korzystając z poprzedniego ćwiczenia - zaczynają rozmowę o przyjaźni. Zachęcają uczestników do zabierania głosu w dyskusji poprzez zadawanie pytań otwartych:
Jakimi cechami powinien odznaczać się prawdziwy przyjaciel?
Z kim można się przyjaźnić?
Czy jest na świecie taki człowiek ( lub był ) którego możemy nazwać przyjacielem wielu ludzi?
Co rozumiecie pod hasłem „nić przyjaźni?”
Czy znacie jakieś mity o przyjaźni ( np. Mój przyjaciel musi lubić to co ja lubię )
Czy można się przyjaźnić tylko pisząc listy ze sobą?
Czy warto wierzyć w psychotesty o przyjaźni? ( tu prowadzący może przytoczyć przykładowy test o przyjaźni z młodzieżowego czasopisma )
5. Karta pracy - „Kto ma na nas wpływ?'
Każdy uczestnik otrzymuje kartę pracy którą wypełnia indywidualnie. Jego zadaniem jest postawić znak „X” we właściwych miejscach. Osoby chętne odczytują głośno co zaznaczyły. Prowadzący podkreśla, że znajdujemy się w życiu w różnych sytuacjach i różne osoby mogą mieć wpływ na nas i nasze decyzje.
6. Praca w zespołach: - Przysłowia o przyjaźni
Osoby prowadzące zajęcia dzielą uczestników na kilkuosobowe grupy. Każda grupa dostaje jakieś przysłowie o przyjaźni. Zadaniem grupy jest zastanowić się i opowiedzieć jak rozumieją to przysłowie:
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki.
Kto znalazł przyjaciela , skarb znalazł.
Chcesz mieć przyjaciela, bądź przyjacielem.
Nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe.
Kto z kim przestaje - takim się staje.
7 . Ćwiczenie ruchowe - „Tratwa”
Prowadzący kładzie na podłodze duży szary papier i wyjaśnia, ze przedstawia on tratwę ratunkową. Opowiada przygodę o rozbitkach, którzy znaleźli się na tratwie, podczas sztormu i wśród głodnych rekinów. Zadaniem uczestników jest przeżyć ( ustać się jak najdłużej na papierze ) i utrzymać się jak najdłużej na tratwie. Kto dotknie nogą podłogi - ten odpada.
Po ćwiczeniu prowadzący dopytuje o samopoczucie uczestników, o to, czy wszyscy pracowali razem czy ktoś czuł się spychany? Czy w takich sytuacjach poświęca się np. wartość przyjaźni dla wartości życia?
8. Rundka końcowa.
Uczestnicy siedzą w kręgu, wypowiadają się na temat zajęć i przekazują sobie informacje zwrotne.
UWAGI:
Podczas zajęć osoby prowadzące będą podążały za aktywnością uczestników, dlatego też nie wszystkie propozycje przedstawione w scenariuszu muszą być zrealizowane.