Scenariusz zajęcia - JESIENNA ORKIESTRA, Konspekty, scenariusze


SCENARIUSZ ZAJĘCIA

z zakresu edukacji estetycznej

  1. Data:

  2. Grupa wiekowa: 5-6 latki

  3. Treści programowe:

- uczestniczenie w pląsach przy muzyce śpiewanie powitania,

- tworzenie akompaniamentu wg samodzielnie utworzonego kodu

  1. Temat zajęć: „Jesienna orkiestra”

  2. Cele edukacyjne (dziecko):

- uczestniczy w pląsach

- śpiewa piosenką

- improwizuje dźwięki z wykorzystaniem przedmiotów użytkowych

-prawidłowo trzyma kredkę rysując

  1. Metody nauczania:

- słowna: rozmowa, zagadki, objaśnienie, pochwała

- czynna (działalność praktyczna dzieci): kierowanie własną działaniem, zadań stawianych do wykonania,

- oglądowa: pokaz,

  1. Formy organizacyjne

- indywidualna,

- zbiorowa,

  1. Środki dydaktyczne:

Płyta CD, zagadki, pudełko z woreczkami foliowymi, plastikowymi kubeczkami i gazetami, szarfy, kolorowanki, kredki

  1. Literatura przedmiotu:

Czapara E., Żaba-Żabińska W.[red.] „Przedszkole czterolatka. Przewodnik metodyczny”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2008;

Kwaśniewska M., Żaba-Żabińska W. „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, wyd. MAC Edukacja, Kielce 2009;

  1. Przebieg zajęć

  2. Tok zajęć

    Czynności n-la

    Czynności dzieci

    Czynności organizacyjno-porządkowe

    Wprowadzenie do tematyki zajęć

    Uświadomienie celu zajęć

    Realizacja tematu

    Improwizacja instrumentalna „Jesienna orkiestra”

    Zabawa orientacyjno-porządkowa

    Rozwijanie małej motoryki

    Podsumowanie i ocena pracy dzieci

    - zaproszenie dzieci na dywan,

    - Powitanie piosenką „Wszyscy są, Witam Was…”

    - Jesienne zagadki

    „Nie ma ust - a dmucha!

    Nie ma skrzydeł - a leci .

    Czasami mrozi, czasami gwiżdże, chucha.

    Co to? Czy odgadną dzieci”.

    „Co to jest? Odgadnijcie!

    Leci tylko w dół.

    Jest tylko na dworze.

    Suchy być nie może”.

    - rozmowa z dziećmi o pogodzie jesiennej, barwach jesieni, zwrócenie uwagi dzieci na pogodę za oknem,

    - s-tka kładzie na środku dywanu pudełko z woreczkami foliowymi, plastikowymi kubeczkami i gazetami. Prosi, by każde dziecko wzięło jeden przedmiot i pyta:

    Czy na tych przedmiotach, które trzymacie w rączkach można zagrać?

    Jak to zrobić, pokażcie mi?

    - s-tka mówi:

    Teraz zamienimy się w jesienną orkiestrę, każdy z Was zagra na swoim przedmiocie w dowolny sposób, chciałabym, żeby każdy zrobił to inaczej, tak jak pokazywaliście to przez chwilą

    - wymiana przedmiotów użytkowych i zagranie na nich;

    - s-tka rozdaje dzieciom szarfy w różnych kolorach, poleca:

    Ustawcie się w rozsypce na dywanie. Kiedy powiem „zielony”, biegają tylko dzieci, które mają szarfy zielone. Kiedy powiem czerwony, biegają tylko te dzieci, które mają czerwone szarfy. Musicie więc mnie uważnie słuchać”

    - zaproszenie dzieci do stolików, rozdanie kolorowanek, kredek, przypomnienie barw jesienni. S-tka poleca, by dzieci używały tylko jesiennych kolorów, kredek.

    - oglądanie prac dzieci, udzielenie pochwały,

    - s-tka prosi, by dzieci przypomniały co robiły na zajęciach, czy coś sprawiło im trudność, co sprawiło im największą frajdę itp.

    - podziękowanie za wspólną zabawę,

    - dzieci siadają w rozsypce na dywanie,

    - śpiewają i pokazują za s-tką do słów piosenki,

    - odpowiadają, to wiatr,

    - odpowiadają deszczyk,

    - swobodne wypowiedzi dzieci, wymienianie barw jesieni (czerwona, żółta, brązowa, pomarańczowa),

    - dzieci odpowiadają, że można na nich zagrać, demonstrują pocieranie, gniecenie, dmuchanie na przedmiot i in.

    - dzieci grają na wybranych przez siebie przedmiotach użytkowych bez zachowania wspólnego metrum;

    - po Sali biegają tylko te dzieci, które mają szarfę w podanym przez s-tkę kolorze,

    - przypominają co było, tematem zajęć, swobodna rozmowa,

    - dzieci prawidłowo trzymają kredkę, korzystają z jesiennych barw;

    - dzieci siedzą w kole na dywanie trzymając swoje prace, tak by każde dziecko mogło ją obejrzeć,

    - przypominają co było tematem zajęć, swobodna rozmowa z dziećmi,


