Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 03.11.2008 - poniedziałek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Jesienne słoty i szarugi, przygotowania do zimy..
Temat dziennego ośrodka pracy: Późna jesień, zmiany pogodowe.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cele ogólne:
Utrwalenie cech charakterystycznych dla pory roku.
Wprowadzenie pojęcia odcinek.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Wie co to szaruga i słota.
Rozumie wpływ pogody na zachowanie i stan psychiczny człowieka.
Zna zjawiska przyrodnicze tj.: deszcz, wiatr, słońce.
Formułuje odpowiedzi na pytania.
Wypowiada się na temat ilustracji.
Przepisuje tekst według wzoru.
Potrafi określić czym jest odcinek, na podstawie rysunku.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, rozsypanka wyrazowa zdania, tekst piosenki „szedł listopad”,treści zagadek tematycznych,ilustracje przedstawiajae jesienną pogodę, obrazek do kolorowania o tematyce jesiennej.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Rysowanie szlaczków w zeszycie.
Przypomnienie piosenki “Szedł listopad”, ilustrowanie ruchem treści piosenki.
Nawiązanie do treści piosenki : Utrwalenie nazwy bieżącego miesiąca - listopad.
Próby opisywania cech charakterystycznych dla tego miesiąca w oparciu o treść piosenki oraz własne doświadczenia dzieci:
przypisanie miesiąca do odpowiedniej pory roku;
wyjaśnienie zjawisk: opadanie liści; opady deszczu; zimne wiatry; chłód; ulewa; krótki dzień - długa noc i związane z tym nocne chłody.
Wprowadzenie do słownika czynnego oraz wyjaśnienie pojęcia jesienna szaruga w oparciu treść zagadki-wiersza .
Przynoszę deszcze, szarugi, dzień krótki, a wieczór długi.
Ptaki wysyłam za morzai jeża usypiam w norze. (jesień)
Wybranie przez dzieci właściwych kartek ukazujących różne odcienie szarości spośród wielu innych kartek papieru, w różnych kolorach. Porównywanie kartek szarych z kolorowymi - utrwalenie nazw kolorów podstawowych i pochodnych.
Ćwiczenia emisyjne: wymawianie wiersza w sposób wesoły, smutny, głośny i cichy.
Rozwiązywanie zagadek tematycznych - wprowadzenie pojęcia: słota.
- To łatwa zagadka, tak mi się wydaje. Jaka po lecie pora nastaje? (jesień )
Puste pola, mokre pola, Deszcz od rana do wieczora. Powiedz jaka to jest pora? (jesień) - Widzisz je we dnie Nie ma go w nocy. Zimą i jesienią grzeje słabo A latem z całej mocy. (słońce)
- Spada z chmury w dzień ponury, a gdy wiosną spadnie, wszystko rośnie ładnie. (deszcz )
- Choć go nie widać, znać - że siłę ma. łamie czasem drzewa. chmury niebem gna. (wiatr )
- Gdy świeci słońce, stawiasz go w kącie Kiedy deszcz rosi, nad głową go nosisz (parasol )
Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania Jesienne słoty i szarugi i wklejenie go do zeszytu.
Zabawa integracyjna: na słowa klucze, które wypowiada nauczyciel dzieci wykonują ruchy naśladujące sytuacje związaną pogodą .
- pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )
- wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )
- błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )
- grzmot ( tupnięcie nogą)
- tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki)
Ćwiczenia matematyczne:
Wprowadzenie pojęcia odcinek, wskazywanie odcinków na rysunku.
Zadanie pracy domowej, uzupełnianie krzyżówki brakującymi wyrazami, hasło: jesień.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - kolorowanie kredkami obrazka o tematyce dnia.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi