SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4 LETNICH
Temat: Zabawy z gazetą
Metody: praktyczna
Cele operacyjne: potrzebę czytania gazet i czasopism
Dzieci rozumieją: znaczenie słowa - makulatura -
Dzieci potrafią:
złożyć gazetę;
regulować siłę oddechu podczas ćwiczeń oddechowych;
łapać oburącz kulę gazetową;
skupić uwagę na dwóch czynnościach
Przebieg zajęcia:
Rozmowa z dziećmi na temat gazet, czasopism.
Uświadomienie dzieciom, że są gazety dla dzieci, dla młodzieży i dla dorosłych.
Wyjaśnienie im znaczenia słowa -makulatura-
Rozdanie dzieciom gazet. Dzieci oglądają swoje gazety bardzo dokładnie,
swobodnie wypowiadają się na temat tego, co widzą na ilustracjach.
Dzieci wstają, rozkładają swoje gazety nad głowami i w rytm słyszanej melodii maszerują po sali podrzucając je, jednocześnie starając się złapać spadającą gazetę.
„Gazetowy taniec” w parach dzieci stają na gazecie i tańczą w rytm ulubionej muzyki. Zatrzymujemy muzykę, dzieci składają gazetę na połowę i tańczą dalej. Po chwili znów składają na połowę i tańczą. Nagradzamy brawami parę, która nie wyszła poza najmniejszy kawałeczek gazety.
„Spacer z gazetą” dzieci kładą gazetę na głowie i maszerują w rytm muzyki po całej sali, starając się zachować wyprostowaną sylwetkę.
„Latające gazety” dzieci udzierają ze swoich gazet malutkie skrawki, podrzucają je do góry i dmuchają na nie tak, aby jak najdłużej utrzymywały się w powietrzu.
Rozłożoną gazetę trzymają oburącz przed sobą i mocno na nią dmuchają. Gazeta powinna odchylać się.
Z gazety ugniatają papierowe kule: podrzucają kule starając się złapać je oburącz, na sygnał obrzucają się kulami wzajemnie, maszerują z kulą na głowie, kładą kule na podłodze i przeskakują przez nie.
„Wiosenne kwiaty” dzieci z resztek gazet próbują kwiatek Słuchając jednocześnie wierszyka i starając się go zapamiętać.
Idzie wiosna, kwiaty kwitną,
Już zielono jest na łące.
Świeci słońce, kwilą ptaki,
To wiosenny obraz taki.
Opracowanie: Bogumiła Pawłowska