65


Domowe bajanie

Temat ośrodka:
Moje rodzeństwo.

Temat dnia:
Domowe bajanie.
Co to jest bajka? Rozpoznawanie bajek na podstawie ilustracji i zagadek. Utrwalenie litery "B, b".

Czas zajęć:
90 minut.

Cele zajęć:
Uczeń:

Metody:
eksponująca, zabawowo-naśladowcza, rozmowa kierowana, pokaz, obserwacja, działalności praktycznej.

Formy pracy:
zbiorowa jednolita, indywidualna zróżnicowana, grupowa.

Środki dydaktyczne:
worek zawierający ilustracje i zagadki do bajek, egzemplarze bajek i ulubionych książek, podpisy do wystawki książek, karty pracy przygotowane przez nauczyciela, postacie z bajek do podziału na grupy, kartki do pracy w grupie.

Plan zajęć:
1. Powitanie.
- Co należało przynieść na dzisiejszą lekcję?
- Serdecznie wszystkich witam. Czy lubicie bajki pytam?
- Kto wam czyta bajki?
- Oprócz czytania gdzie możemy zobaczyć (obejrzeć) bajki?

2. Gra dramatyczna: Jaka to bajka? 
Nauczyciel ma worek, a w nim różne rekwizyty pochodzące z bajek. Do każdego przypięte są zagadki - rymowanki. Wybrany uczeń podchodzi i losuje jeden rekwizyt czytając zagadkę. Jego zadaniem jest wybrać dowolnego ucznia, który udzieli odpowiedzi na przeczytaną zagadkę.

Jestem sobie Baj,
tysiąc bajek znam,
chcecie mnie posłuchać, to opowiem wam:

Kopciuszek
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
a na pięknym balu gubi pantofelek?

Kot w butach
Łatwo mnie poznacie, gdy bajkę wspominacie.
chodziłem tam w butach, miałem lżejsze życie. 

Kaczka Dziwaczka
Kto listy pisać chciał drobnym maczkiem
i po to kupił raz woreczku paczkę?

O rybaku i złotej rybce
W jakiej bajce spotkacie dziadka z długa brodą,
chałupinkę, targ i sieci nad woda? 

Czerwony Kapturek
Chociaż kłopot z wilkiem miał,
wyszła z opresji zdrowa i cała.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków
U krasnoludków mieszkała, 
gdy jej zła macocha jabłko dała.

Jaś i Małgosia
Dwa łasuchy, tym się szczycą,
że wygrały z czarownicą.

Śpiąca Królewna
Gdy mała księżniczka chrzczona była,
zła wróżka urok na nią rzuciła.

- Ile było bajek w worku?

3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat znanych i lubianych bajek samodzielnie przeczytanych bądź obejrzanych telewizji lub teatrze i opowiadanych przez innych.

4. Prezentacja przyniesionych własnych książek (na klaśnięcie w prawą stronę uczniowie dają książkę sąsiadowi i oglądają oraz przeliczają przyniesione książki).

5. Próby ustalenia odpowiedzi na pytanie: Co to jest bajka? (Dzieci podają swoje propozycje odpowiedzi na pytanie, a nauczyciel później podsumowuje.) Bajka należy do gatunku literatury dydaktycznej zawierającej naukę moralną. Celem bajki jest pouczenie czytelnika o szkodliwości lub pożyteczności pewnych zachowań, przekazywanie pewnych zasad etycznych. Termin bajka obejmuje też ustnie przekazywane bajki ludowe, a w szerszym znaczeniu również baśnie.

6. Wykonanie wystawki, a potem wybranie podpisu BAJKI spośród innych (KSIĄŻKI, WIERSZE, BAJKI, GAZETY, CZASOPISMA).

7. Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazu BAJKA.

Wybrane dzieci układają model wyrazu na tablicy.

8. Burza mózgów. Podział dzieci na grupy pięcioosobowe poprzez losowanie postaci bajek. Następnie każda grupa dostaje pocięte kartki, na której piszą tylko jeden wyraz dotyczący odpowiedzi na pytanie: "Jakie potrawy znalazły się na królewskim stole podczas uczty? Powiem tylko tyle, że na początku w środku i na końcu wyrazu występuje głoska "b"".

9. Układanie swoich propozycji dań w postaci słoneczka. (Propozycje wyrazów: bułka, bażant, banan, buraczki, barszcz, kabanosy, kiełbasa, ryby, grzyby, jogobella, bigos brzoskwinia, bagietka, bób, bogracz, schab itp.) Wybór grupy, która najwięcej wybrała wyrazów (eliminowanie powtarzających się).

10. Podział na litery, głoski i sylaby wypisanych wyrazów - wybrzmiewacie głosek.

11. Podsumowanie. Rozdanie kart pracy - praca zróżnicowana.

12. Sprawdzenie prac dzieci. 

13.Ocena ustna pracy dzieci.

14. Zadanie pracy domowej. Polecenie: Opowiedz w domu bratu, siostrze, mamie, tacie lub komuś innemu swoją ulubioną bajkę.

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Temat: Przedszkolne bajanie.

Cele ogólne:

- znajomość baśni i interpretowanie jej myśli przewodniej,

- profilaktyka zagrożeń ze strony osób nieznajomych.

Cele operacyjne:

Dziecko:

- zna treść baśni i umieć opowiedzieć ją własnymi słowami,

- dostrzega zależności między postępowaniem, a jego konsekwencjami/skutkami,

- umie ocenić postępowanie bohaterów - lekkomyślność dziewczynki i podstępność wilka,

- rozumie, że nie należy ufać obcym - miły nie zawsze oznacza dobry i przyjazny,

- rozumie, że nie należy przekazywać nieznajomym określonych informacji , np. adres babci,

- potrafi przeczytać wyrazy i całe zdania,

- potrafi podać rozwiązanie zagadki,

- dobiera opis do ilustracji,

- odgrywa scenkę dramową.

Metody:

metoda informacyjna,

metoda heurystyczna,

metoda praktyczna,

metoda aktywizująca.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

Miejsce: sala dydaktyczna i sala zabaw grupy IV.

Podstawa programowa: I- 1,2,4,11b; II- 7; III- 1,2; IV- 1,2.

PRZEBIEG ZAJĘCIA: (ważne by dzieci wcześniej bez rodziców wysłuchały bajki: „czerwony

kapturek” z serii BAJKI-GRAJKI)

1. Powitanie: Dzieci witają rodziców piosenką.

Mamo, tato. Mamo, tato.

Witam was! Witam was!

Wszyscy was kochamy, wszyscy was witamy.

Na zabawę czas. Na zabawę czas.

(do melodii Panie Janie)

Następnie Dzieci przedstawiają się i mówią czym przyjechały do przedszkola (jakiś rekwizyt z bajki). np.

Jestem Ania i przyleciałam latającym dywanem

2. Zabawa orientacyjno-porządkowa: Przygotuj koszyk.

Dzieci zostają podzielone na zespoły wg obrazków: kapturek, wilk, babcia, leśniczy. W każdej grupie jest dziecko

bardzo dobrze radzące sobie z czytaniem. Każda grupa otrzymuje listę z nazwą produktów, które należy włożyć do

koszyka. Grupa. która najszybciej skompletuje koszyk wygrywa. Produkty położone są w różnych miejscach sali.

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

3. Gra dydaktyczna: Jaka to bajka?

Nauczyciel ma worek, a w nim różne rekwizyty pochodzące z bajek. Do każdego przypięte są zagadki - rymowanki.

Wybrany uczeń z zespołu podchodzi i losuje jeden rekwizyt (nauczyciel odczytuje zagadkę) Zespól podaje rozwiązanie,

wybiera podpis i obrazek do bajki.

Kopciuszek

Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,

a na pięknym balu gubi pantofelek?

Kot w butach

Łatwo mnie poznacie, gdy wspomnicie bajkę,

chodziłem tam w butach i paliłem fajkę.

Pinokio

Bardzo wiele przygód miała drewniana chłopczyna,

Zanim z tatą się spotkała w brzuszysku rekina.

Księżniczka na ziarnku grochu

W jakiej bajce spotkacie dziewczynkę noclegu szukającą,

i przez całą noc na twardym ziarenku śpiącą ?

Piękna i bestia

Jaka to bajka, w której piękna dama,

oczarowała złego i brzydkiego pana.

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

U krasnoludków mieszkała,

gdy jej zła macocha jabłko dała.

Jaś i Małgosia

Dwa łasuchy, tym się szczycą,

że wygrały z czarownicą.

Śpiąca Królewna

Gdy mała księżniczka chrzczona była,

zła wróżka urok na nią rzuciła.

niczkaaś i

Dyskusja: Pokazujemy dzieciom ilustrację z bajki Czerwony Kapturek (mówimy, że jej nie

znamy) - dzieci rozpoznają „Czerwonego Kapturka”.

Rozpoczyna się gra dyskusyjna (propozycje pytań prowadzącej):

- A kto to jest Czerwony Kapturek? Dlaczego ta dziewczynka tak dziwnie się nazywa?

- Ale tu jest też wilk. On leży w łóżku. Czy jest chory i dlatego Cz K. go odwiedził?

- To dom babci? Ale tu nie ma babci, gdzie jest babcia?

- Jak to, wilk zjadł babcię? Dlaczego?

- A jak wilk trafił do domu babci? Skąd wiedział, gdzie babcia mieszka?

- Jak to - Cz. K. mu powiedział? Dlaczego? Nie lubił swojej babci?

- Skoro kochał babcię, to dlaczego powiedział wilkowi, gdzie babcia mieszka?

- Cz. K. rozmawiał ze złym wilkiem? Jak to? I wszystko powiedział złemu wilkowi? (podkreślenie terminu:

zły wilk)

5. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem zły wilk. Czytamy podpowiedzi, dzieci rozwiązują i na tablicy

przypinają rozwiązania. Pogrubione litery tworzą rozwiązanie.

K O S Z Y K

K Ł Y

G A J O W Y

K W I A T K I

B A B C I A

P E L E R Y N A

L E K A R S T W O

1. Leki do niego schowała, które mama przygotowała.

2. Kiedy zwierz jest zły, pokazuje swe wielkie …

3. Babcię i kapturka uratował, swego życia nie żałował.

4. Kolorowe zrywała, choć jej mama zakazała.

5. Długo na wnusię czekała, która z nieznajomym rozmawiała.

6. Zamiast kurtki w dni ponure, nosił ją Czerwony Kapturek.

7. Do koszyka schowane, razem z ciastkami poukładane.

6. Burza mózgów: ciąg dalszy dyskusji

Dzieci poprzez żywiołową dyskusję powinny dojść do stwierdzenia, że wilk oszukał dziewczynkę -

podstępem wydobył z niej informacje.

Jest złym wilkiem, ale udawał miłego i dobrego, żeby oszukać dziewczynkę. Nauczyciel może z2-

owadzić: To znaczy, że dziewczynka nie znała wilka i nie wiedziała, że on tak naprawdę jest zły i z2-

egły?

Skoro nie znała wilka, to dlaczego z nim rozmawiała? Przecież nie rozmawia się z nieznajomymi? Czy

wolno rozmawiać z nieznajomymi? itd.

7. Ćwiczenie asertywności.

Nauczyciel zachęca do odegrania scenki: Łatwo wam mówić, ale co byście zrobili na miejscu Czerwonego

Kapturka? Gdyby ktoś bardzo miły i serdeczny zaczął z wami rozmawiać?

Propozycje dzieci. Prowadząca podpowiada możliwości - oddalenie się z miejsca zdarzenia,

zawrócenie do domu, odmowa…

Wybór rekwizytów dla Cz. K.: kapturek, pelerynka, koszyczek (dla chłopca - proponujemy

czapeczkę). Przydział ról dla chętnych dzieci. Rolę wilka gra nauczycielka lub rodzic (peleryna i ciemna

czapka).

Po przydziale ról następuje odegranie sytuacji.

Jakkolwiek zadaniem nauczycielki jest ukazanie różnych możliwości wciągania dziecka do rozmowy, to

nie udowadniamy dzieciom, że wilk wygra, chwalimy je za każdą właściwą reakcję.

Na zakończenie, po pozytywnej ocenie zachowania dzieci i przypomnieniu, że nie należy rozmawiać z

nieznajomymi - częstujemy dzieci łakociami z koszyczka.

8. Ewaluacja: Nauczyciel dziękuje za wspólne zajęcia.

Dzieci umieszczają w koszyczku uśmiechnięte lub niezadowolone „buźki” ( w zależności czy zajecia

podobały im się czy też nie odpowiadały im)..

Rodzice wypełniają „Karty oceny zajęć”.

Drogi Rodzicu. Dziękujemy za udział w zajęciach. Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety.

Zakreśl prawidłową odpowiedź lub uzupełnij!

1. Atrakcyjność zajęć:

a) zajęcia podobały mi się,

b) zajęcia nie podobały mi się.

2. Stosunek nauczyciela do dziecka był:

a) odpowiedni,

b) niezadowalający.

3. O swoim dziecku dowiedziałem się, że jest:

a)…………………………………………………………………………………………………………

b)………………………………………………………………………………………………………….

c)………………………………………………………………………………………………………….

4. Zauważyłem, że moje dziecko potrafi:

a)…………………………………………………………………………………………………………

b)………………………………………………………………………………………………………….

c)………………………………………………………………………………………………………….

5. W moim dziecku zaskoczyło mnie:

……………………………………………………………………………………………………………

6. Chciałbym, żeby takich zajęć dla rodziców było więcej:

a) tak,

b) nie.


