KONSPEKT LEKCYJNY
Prowadzący: Małgorzata Lach
Przedmiot: Technologia informacyjna
Czas trwania: 45 minut
Klasa II Technikum (technik ekonomista)
TEMAT: Zasady adresowania komórek
Cele operacyjne lekcji
Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:
odróżnić adresowanie względne i bezwzględne i mieszane
zastosować adresowanie względne i bezwzględne i mieszane
realizować każdy sposób adresowania poprzez bezpośredni wpis
w pasku formuł
Metoda nauczania
programowana - z użyciem komputera
podająca - pogadanka
Pomoce i środki dydaktyczne
sprzęt komputerowy i oprogramowanie
kartki dydaktyczne - treść ćwiczenia nr 1 oraz ćwiczenia nr 2
Forma lekcji
klasowo - lekcyjna
indywidualna na stanowisku komputerowym
Przebieg lekcji
Lp. |
Czynności nauczyciela |
Metoda nauczania |
Czas trwania |
Uwagi |
||
1. |
Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, posiadania przez uczniów identyfikatorów, uruchomienie kompute-rów, BHP na stanowisku pracy) |
|
5 min. |
|
||
2. |
Nawiązanie do właściwego tematu lekcji. Przypomnienie zasad organizacji skoroszytu i arkuszy oraz formatowania komórek, wierszy i kolumn.
|
Podająca - pogadanka |
10 min. |
|
||
3. |
Wyjaśnienie istoty adresowania bez-względnego, względnego i mieszanego.
|
Programowa-na - z użyciem komputera |
20 min. |
Kartki dydaktyczne - ćwiczenie nr 1. |
||
4. |
Podsumowanie zajęć. Wykonanie ćwiczenia i podsumowanie zasad stosowania adresowania bezwzględnego, względnego i mieszanego. |
Programowa-na - z użyciem komputera |
10 min |
Kartki dydaktyczne - ćwiczenie nr 2
|
||
|
|
|
45 min |
|
|
Ćwiczenie nr 1
1. Wypełnij arkusz według podanego wzoru.
2. W komórce D5 wpisz Wartość zakupionych produktów stosują funkcję ILOCZYNU (wartość = cena * ilość).
3. Skopiuj formułę obliczającą do komórek D6:D12 - zastosowałeś adresowanie względne.
4. Oblicz Kwotę podatku VAT wpisując formułę w komórkę E5 (kwota podatku = wartość zakupionych produktów * B2).
5. Skopiuj formułę obliczającą do komórek E6:E12 (dlaczego wystąpiły błędy w komórkach?).
6. Oblicz ponownie Kwotę podatku VAT wpisując formułę w komórkę E5 (kwota podatku = wartość zakupionych produktów * $B$2) - zastosowałeś adresowanie bezwzględne.
7. Oblicz Wartość zakupionych produktów z VAT stosując adresowanie względne (wartość zakupionych produktów z VAT = wartość zakupionych produktów + kwota podatku)
8. Stosując funkcję SUMY oblicz wartość RAZEM w komórce D12 a następnie wykorzystując adresowanie względne skopiuj formułę do komórek E12 i F12.
9. Stosując adresowanie mieszane ponownie oblicz Kwotę podatku VAT? Co należy zablokować: wiersz czy kolumnę? (Kwota podatku = wartość zakupionych produktów * B$2).
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
1 |
|
podatek |
|
|
|
|
2 |
|
0,22 |
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
Nazwa |
Ilość |
Cena |
Wartość zakupionych produktów |
Kwota podatku |
Wartość zakupionych produktów z VAT |
5 |
Zeszyt w kratkę |
12 |
1,4 |
|
|
|
6 |
Blok rysunkowy |
4 |
3,6 |
|
|
|
7 |
Farby |
4 |
10 |
|
|
|
8 |
Plastelina |
6 |
14,8 |
|
|
|
9 |
Temperówka |
5 |
1,5 |
|
|
|
10 |
Kalkulator |
2 |
20 |
|
|
|
11 |
Skoroszyt |
18 |
1,7 |
|
|
|
12 |
|
|
RAZEM |
|
|
|
Ćwiczenie nr 2
1. Wypełnij arkusz według podanego wzoru.
2. Oblicz wartość premii wykorzystując właściwe adresowanie (iloczyn płacy zasadniczej oraz premii wyrażonej w procentach).
3. Oblicz wartość premii z dodatkiem wykorzystując właściwe adresowanie (wartość premii + dodatek).
4. W kolumnach A, C, D E sformatuj liczby tak, aby przybrały one kategorię "walutowe".
5. W dowolny sposób sformatuj tabelę.
|
A |
B |
C |
D |
E |
1 |
Płaca zasadnicza |
Premia wyrażona w % |
Wartość premii |
Stały dodatek |
Wartość premii z dodatkiem |
2 |
800 |
5 |
|
50 |
|
3 |
1 230 |
7 |
|
|
|
4 |
2 010 |
12 |
|
|
|
5 |
1 100 |
8 |
|
|
|
6 |
1 750 |
11 |
|
|
|