KONSPEKT Marta Pęzioł-Borcuch
1. Przyroda Kl. 4b
2. Dział programu- Człowiek i Środowisko
3. Temat lekcji- Odpady są wszędzie.
4. Cele:
a) Ogólny-poznanie konkretnych faktów na temat odpadów.
b) Cele operacyjne
Wiedza - uczeń potrafi wymienić odpady stałe odpady ,mokre oraz odpady niebezpieczne
-uczeń potrafi zdefiniować pojęcie odpad , recykling , segregacja śmieci
-uczeń potrafi przypomnieć dlaczego z roku na rok śmieci przybywa
Umiejętności - uczeń potrafi rozróżnić odpady
-uczeń potrafi wyjaśnić dlaczego tworzywa sztuczne są niebezpieczne
- uczeń wskazuje skutki powstawania dzikich wysypisk śmieci.
Postawy - uczeń ma poczucie odpowiedzialności moralnej za środowisko.
5. Metody nauczania- dyskusja ,wykład , pogadanka , ćwiczeniowa , karty pracy , metoda problemowa( burza mózgów, kilu śnieżnej, mtaplan).
6. Formy pracy uczniów - zbiorowa, grupowa, indywidualna
7. Środki dydaktyczne- podręcznik , zeszyt ćwiczeń , karty pracy
8. Przebieg lekcji
|
Czynności nauczyciela |
Czas trwania |
Czynności ucznia |
Uwagi do realizacji |
Część wstępna |
-Przywitanie Klasy -Sprawdzenie listy obecności -sprawdzenie pracy domowej |
5 min |
-Zajęcie swoich miejsc przez uczniów -Uczniowie odpowiadają na pytania Nauczyciela |
|
Część zasadnicza |
-Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji -Podanie tematu lekcji „Odpady są wszędzie” (temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy) - Nauczyciel opisuje gdzie są wytwarzane odpady - Nauczyciel pyta się uczniów gdzie powstają odpady -Nauczyciel opowiada dlaczego z roku na rok przybywa odpadów - Nauczyciel pyta się uczniów co jest skutkiem składowania odpadów - Nauczyciel opowiada o tworzywach sztucznych -Metaplan na temat dzikich wysypisk
|
30 min |
- Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciel -Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach - Uczniowie aktywnie uczestniczą w lekcji - Uczniowie wykonują polecenia Nauczyciela |
|
Część końcowa/ podsumowanie |
Nauczyciel zadaje pytanie dlaczego śmieci ą coraz groźniejsze -Rozwiązywanie ćwiczeń do tematu |
10 min |
-Uczniowie rozwiązują zadania w zeszycie ćwiczeń , i na karcie pracy |
|