4788


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 13.12.2008 - sobota (piątek)

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.

Temat dziennego ośrodka pracy: Piszemy świąteczne życzenia. 

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, , karta pracy -  odejmowanie w zakresie 10 z rozsypaną sylabową, koszyczek z orzechami, kartki z pytaniami dotyczącymi świątecznych zwyczajów, tekst z lukami, materiał słownikowy, papier kolorowy, kredki, nożyczki.. 

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.

  2. Wprowadzenie do tematu lekcji - karta matematyczna - rozsypanka

obliczanie różnic

uporządkowanie sylab

odczytanie hasła

ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA

  1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat nadchodzących świąt i zwyczajów panujących w ich domach rodzinnych.

  2. Część integracyjna - dzieci dostają orzechy. Każdy, wrzucając orzech do „koszyczka życzeń”, mówi, czego życzyłby z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

  3. Próba odpowiedzenia na pytanie:

- Co zrobić , jeśli nie wszyscy, którym chcielibyśmy złożyć życzenia są blisko?

a) SMS- y

b) telefony

c) e - maile

d) kartki z życzeniami 

  1. Zapoznanie dzieci z historią wysyłania kart świątecznych.

Autorem pomysłu wysyłania kartek był Anglik John Horsley, który w 1846 roku zaprojektował pierwszą kartkę. Wyprodukowano ich wówczas zaledwie 50. 

  1. Przypięcie na tablicy materiału słownikowego pomocnego przy redagowaniu życzeń.

Omówienie i przypomnienie zasad pisowni nazw świąt i zwrotów grzecznościowych.

  1. Indywidualne redagowanie i zapisywanie życzeń świątecznych na kartach pracy. uczniowie wypełniają tekst z lukami , mając podane wyrazy pomocnicze. 

  2. Odczytanie i korekta błędów.

  3. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.

  4. Ćwiczenia matematyczne:

Doskonalenie umiejętności odejmowania na konkretach w zakresie 10.

III Ekspresja

Wykonanie kart świątecznych.

Przepisanie życzeń na samodzielnie wykonanych kartach świątecznych.

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  4. Pożegnanie z dziećmi.  

  5. 10-5=

    CZE

    10-8=

    TE

    6-2=

    ŻY

    7-6=

    ŚWIĄ

    10-4=

    NIA

    7-4=

    CZNE

     
     

    1

    2

    3

    4

    5

    6

     
     

     

     

     

     

     


     

    …………………………………………………………………………………… 
     
     

                                                                        Dębica, dnia ………………………….. 
     

                             Kochana …     …………………………………………! 

    Z okazji świąt ………………………..   ………………………………. 

    życzę Ci dużo …………………………, ……………………………..,  

    pięknych prezentów pod …………………………… oraz sukcesów  

    w Nowym Roku.   

                                                     ……………………………………… 


    zdrowia choinką Bożego Narodzenia radości 
     

    ……………………………………………………………………………………

    ZAŁACZNIK 3 

    1.Sianko położone dzisiaj na stole wigilijnym pod obrusem  pod obrusem symbolizuje:

    a. ubóstwo stajenki betlejemskiej

    b. dobrobyt

    c. pamięć o zmarłych 

    2.W Wigilię zakaz jakiejkolwiek pracy obowiązywał:

    a. cały wigilijny dzień

    b. przed zachodem słońca

    c. po zachodzie słońca 

    3.Jezus urodził się w:

    a. Nazarecie

    b. Betlejem

    c. Jerozolimie 

    4.Święta Bożego Narodzenia obchodzimy na pamiątkę:

    a. narodzenia boga-człowieka

    b. narodzenia boga- słońca

    c. narodzenia bogini urodzaju 

    5.Święta Bożego Narodzenia obchodzimy:

    a. zawsze w różnych terminach

    b. zawsze 24 grudnia

    c. zawsze 25 grudnia 

    6.W domu wigilijnym nie wolno było:

    a. niczego i nikomu pożyczać

    b. polować na zwierzynę

    c. piec chleba

    7.Dawniej do wieczerzy wigilijnej zasiadano:

    a. jak kto chciał

    b. od najmłodszego do najstarszego

    c. od najstarszego do najmłodszego 

    8. Staropolska nazwa świąt Bożego Narodzenia to:

    a. Narodzenie Pańskie

    b. Boże Święta

    c. Gody 

    9.Siedzibę świętego Mikołaja Finowie zbudowali w miejscowości:

    a. Rovaniemi

    b. Lahti

    c. Turku 

    10.W Wigilię Bożego Narodzenia imieniny obchodzą:

    a. Mikołaj i Wiktor

    b. Adam i Ewa

    c. Szczepan i Dionizy 

    11.Dawniej wierzono, że w noc wigilijną woda w strumieniach i rzekach zamienia się w :

    a. odmładzający napój

    b. orzeźwiający napój

    c. wino, miód lub płynne złoto 

    12.Prezenty w Polsce roznosi:

    a. tylko święty Mikołaj

    b. święty Mikołaj, Dzieciątko Jezus

    c. Dziadek Mróz 

    13.Święty Mikołaj był:

    a. biskupem Konstantynopola

    b. biskupem miasta Miry w Azji Mniejszej

    c. biskupem Rzymu 

    14.Ile lat mają bombki?

    a. 80

    b. 150

    c. 200 

    15.Choinka, jako przystrojone drzewko „przyszła” do nas:

    a. około 150 lat temu z Niemiec

    b. około 200 lat temu z USA

    c. około 300 lat temu z Francji

    16.Przygotowując dzisiaj wolne miejsce przy stole myślimy o :

    a. przygodnym wędrowcu lub bliskiej osobie, której już nie ma wśród żywych

    b. przyszłym nowo narodzonym członku rodziny

    c. koleżance z klasy 

    17.Dalszy ciąg kolędy „Gdy śliczna panna syna kołysała…” brzmi:

    a. …z wielkim weselem tak jemu śpiewała…

    b. …z wielką radością tak jemu śpiewała…

    c. …z wielką miłością tak jemu śpiewała… 

    18.Święty Mikołaj mieszka obecnie:

    a. w Azji Mniejszej

    b. we Włoszech

    c. w Laponii 

    19.”Wilijki” lub „światy” to:

    a. ozdoby świąteczne wykonane z kolorowych i białych opłatków

    b. ozdoby świąteczne wykonane z kolorowej krepiny

    c. ozdoby świąteczne wykonane z kolorowych bombek 

    20.Tradycję budowania szopek bożonarodzeniowych zawdzięczamy:

    a. świętemu Florianowi

    b. świętemu Franciszkowi z Asyżu

    c. świętemu Krzysztofowi 

    21.Podłaźniczka to:

    a. stara polska kolęda

    b. potrawa wigilijna znana w Polsce środkowej

    c. wierzchołek świerku ozdobiony orzechami, jabłkami i ozdobami z opłatków - wieszany nad stołem wigilijnym w dawnej Polsce 

    22. Jasełka to:

    a. widowisko o zmartwychwstaniu

    b. widowisko o Bożym Narodzeniu

    c. widowisko o Męce Pańskiej 

    23.W Wigilię wierzono, że:

    a. jaki dzień cały, taki cały miesiąc

    b. jaki dzień cały, taki cały rok

    c. jaki dzień cały, taki cały żywot 

    24.Msza kościelna o północy w Wigilię Bożego Narodzenia to:

    a. Jutrznia

    b. Rezurekcja

    c. Pasterka 

    25.Co truchleje w kolędzie „Bóg się rodzi”?

    a. noc

    b. nos

    c. moc 

    26.W Wigilię Bożego Narodzenia obwiązywano słomianymi powrósłami owocowe drzewa po to, by:

    a. nie zmarzły

    b. dobrze rodziły

    c. odpędzały uroki 

    27.Najpopularniejsza kolęda świata to:

    a. „Bóg się rodzi”

    b. „Przybieżeli do Betlejem”

    c. „Cicha noc” 

    28.Zgodnie z tradycją potrawy wigilijne powinny być:

    a. postne

    b. mięsne

    c. rybne 


