Jablecznik mojej mamy, DOM - CZŁOWIEK I JEGO OTOCZENIE


mgr Anna Kopicińska

nauczyciel języka polskiego

w Szkole Podstawowej nr 5

w Kwidzynie

Scenariusz niniejszej lekcji jest wynikiem zajęć otwartych, które przeprowadziłam 22 marca 2005 roku w obecności pani metodyk Izabeli Gmińskiej. Uczestniczyli w nich także nauczyciele poloniści z gminy Kwidzyn i miasta Kwidzyna. Celem nadrzędnym było dzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi, a także stworzenie właściwego klimatu dla wymiany doświadczeń. Uczestniczący w zajęciach nauczycieli mogli obserwować pracę uczniów, ich zaangażowanie, określić posiadane przez nich możliwości i umiejętności. Były też okazją do oceny mojej pracy jako nauczyciela polonisty.

Scenariusz lekcji języka polskiego dla klasy V

Temat : Czy składanie życzeń zawsze jest oznaką miłości? -

- Tadeusz Różewicz „Koncert życzeń”.

Cele :

Uczeń :

- przedstawia swoją opinię na temat utworu;

- charakteryzuje podmiot liryczny, wyjaśnia sens poszczególnych strof utworu;

- posługuje się słowami określającymi stany emocjonalne;

- trafnie interpretuje metafory i związki frazeologiczne;

- określa dom, rodzinę jako jedne z najważniejszych w życiu;

- wykazuje odpowiednią postawę w stosunku do osób starszych;

Metody :

- heureza

- podająca

- praca z tekstem

Formy pracy :

- indywidualna

- zbiorowa

Środki dydaktyczne :

- karty pracy

- paski papieru zawierające wersy ostatniej strofy wiersza

- podręcznik („To lubię! Teksty i zadania”)

Tok lekcji

  1. Faza wprowadzająca

  1. Wypełnianie kart pracy - wykonanie polecenia nr 1. Rozmowa na temat życzeń, odwołanie się do doświadczeń uczniów.

  2. Odczytanie tekstu ułożonego z pasków papieru zawierającego życzenia(są to wersy ostatniej strofy wiersza T. Różewicza). Rozmowa o nich (np. Co można sądzić

o członkach rodziny? Jakie są relacje między nimi? Co wypływa z tekstu życzeń?)

  1. Uzupełnianie serduszka jest zapisem uczuć i postaw wypływających z powyższego fragmentu utworu - zadanie nr 2 na karcie pracy.

  1. Faza realizacji

  1. Wyjaśnienie celu zajęć. Podanie tematu lekcji.

  2. Samodzielna lektura utworu.

Tadeusz Różewicz

Koncert życzeń

Opowiadanie babuni z kraju chrześcijańskiego

Chodzę po domu na czworakach

na palcach chowam się po kątach

udaję starą salopkę

miotełkę do zamiatania

nie rzucam się w oczy w ten sposób

uśmiecham się do wszystkich

nawet do klamki słucham kroków

kiedyś wsadziłam palec do garnuszka

z miodem

odezwały się głosy trąb

sąd ostateczny

mdli mnie

z miłości

przedmioty mają zęby i pazury

ta szafa co stoi otwarta

to mamusia wasza i babcia

to krzesło

które przestawiają z kąta w kąt

to też babcia

Kochanej mamuni i babuni

w dniu sto pierwszych urodzin

dwustu lat życia życzą

syn synowa i wnuki

  1. Powtórne odczytanie utworu - głośna lektura wiersza.

Dzielenie się i komentowanie swoich spostrzeżeń dotyczących utworu ( np. Jak

zachowuje się babcia? Co udaje? Dlaczego tak czyni? Jakie przeżycia i uczucia jej

towarzyszą? Kto wymusza na bohaterce takie zachowanie? Co - na tej podstawie -

- można sądzić o domownikach?).

  1. Uczniowie, po uprzednim zapoznaniu się i wytłumaczeniu sensu przenośnego, wybierają - odpowiednie do sytuacji przedstawionej w wierszu - związki frazeologiczne wypisane na tablicy:

- traktować kogoś jak powietrze

- żyć jak pączek w maśle

- patrzeć na kogoś z góry

- złota rączka

- kula u nogi

i zapisują je w zeszycie.

4. Konfrontowanie wymowy ostatniej strofy z pozostałymi częściami utworu, a także

z wnioskami wysnutymi na początku zajęć (faza wprowadzająca - pkt 2.).

Wymiana poglądów na temat życzeń w odniesieniu do bohaterki i kraju

chrześcijańskiego( np. Jak rozumiesz pojęcie „kraj chrześcijański”? Czy powyższe

życzenia oddają „charakter” takiego kraju?).

5. Uzupełnianie kart pracy - polecenie nr 3.

  1. Faza podsumowująca

  1. Odpowiedź na pytanie podane w temacie lekcji - wymowa utworu. Wspólne zredagowanie i wpisanie notatki do zeszytu.

  2. Praca domowa : Napisz tekst życzeń świątecznych dla bliskiej ci osoby.

  3. Ocena pracy uczniów na lekcji.

KARTA PRACY

1. Uzupełnij schemat według podanego wzoru.

świąteczne gorące

0x08 graphic
0x01 graphic

2. Dopisz odpowiednie rzeczowniki.

0x08 graphic

życzliwość serdeczność

szacunek miłość

3. Na podstawie zdobytych informacji wypływających z treści wiersza uzupełnij schemat.

R O D Z I N A

babunia syn, synowa, wnuki

- pokora - oziębłość

……………….. ……………………

……………….. ……………………

……………….. ……………………

Wersy ostatniej strofy wiersza ( należy je wyciąć).

………………………………………………………………………….

Kochanej mamuni i babuni

…………………………………………………………………..

w dniu sto pierwszych urodzin

…………………………………………………………………..

dwustu lat życia życzą

…………………………………………………………………

syn synowa i wnuki

…………………………………………………………………..

1

ŻYCZENIA


