Barbara Skibicka-Nowakowska
Przedszkole Miejskie nr 5 w Toruniu
Grupa wiekowa 5-6 - latki
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
TEMAT: Blok integralny „Z mamą w kuchni” - zabawy dydaktyczne, wprowadzenie cyfry 4, wykonanie deseru dla mam.
TREŚCI PROGRAMOWE:
udział w różnych zabawach dydaktycznych;
tworzenie motywacji do samodzielnego czytania i wywoływanie zainteresowania napisami w sali i tekstami w książkach;
określanie miejsca głoski na początku, na końcu i w środku wyrazu;
próby globalnego czytania wyrazów połączonych z obrazkiem lub konkretem;
tworzenie figur z linek, sznurków;
doskonalenie spostrzegania i rozpoznawania kształtów figur geometrycznych płaskich i przestrzennych w otoczeniu i na obrazkach, porównywanie ich z poznanymi figurami;
posługiwanie się liczebnikami głównymi 10, określanie liczby elementów liczebnikiem (ile jest?), przeliczanie elementów w zbiorach różnymi sposobami, np. od lewej do prawej, odwrotnie lub od dowolnego miejsca - spostrzeganie, że liczba elementów nie zmienia się;
CELE:
Dzieci będą:
rozwiązywać zagadki słuchowe;
układać ze sznurka cyfry, spostrzegać je i rozpoznawać w otoczeniu;
posługiwać się liczebnikami głównymi i przeliczać do 10, określać liczbę elementów liczebnikiem i odwzorowywać zbiory za pomocą liczmanów;
poznawać cyfrę 4 oraz posługiwać się cyframi 1, 2, 3,
znać przepisy bezpieczeństwa i higieny dotyczące pracy w kuchni;
wykonywać deser dla swoich mam.
METODY PRACY:
podające: rozmowa, objaśnienia, opis;
eksponujące: pokaz, obserwacja;
problemowe: zadań stawianych do wykonania;
praktyczne: samodzielnych doświadczeń;
pedagogika zabawy
FORMY PRACY:
z całą grupą, zespołowa i indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
akcesoria kuchenne takie jak: deska, nóż, tarka, miska, trzepaczka, pałka, wałek, mikser, łyżeczki, fartuszki, talerzyki, serwetki;
masa twarogowa przyrządzona wg przepisu w scenariuszu oraz posypka
piosenka „Mama w kuchni” - CD,
zabawa z pedagogiki zabawy „Wszyscy są” oraz „Wszystkim pięknie dziękujemy” - CD
ilustracje przedstawiające herbatniki - 10 sztuk;
cyfry 1, 2, ,3, 4 (duże do zawieszenia na tablicy i komplet dla każdego dziecka);
litery - a, o , m (małe i wielkie);
kolorowe sznurki;
podręczniki: Łukasik S., Petkowicz H., Karaszewski S.: Wesoła Szkoła sześciolatka. Część 2.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie
Dzieci witają swoich rodziców zabawą z pedagogiki zabawy. Ustawiają się w kole parami z rodzicami i śpiewają piosenkę „Wszyscy są - witam was”
Scenki dramowe „Co mama robi w domu?”
Wybrane dziecko pokazuje jakąś czynność wykonywaną przez mamę domu, pozostałe zgadują co to jest za czynność, odpowiada tylko wybrane przez prowadzącego dziecko. Jeśli odpowiedź będzie prawidłowa, to ono zadaje następną zagadkę, za pomocą ruchu.
Piosenka „Mama w kuchni”
Dzieci ustawione w półkole, śpiewają piosenkę „Mama w kuchni”. Podczas refrenu śpiewają i klaszczą.
Zagadki słuchowe „Odgłosy kuchni”.
Nauczycielka pokazuje dzieciom kuchenne akcesoria i wraz z dziećmi tłumaczy do czego one służą:
Tarka - do tarcia, rozdrabniania np. warzyw
Trzepaczka - do ubijania piany;
Nóż i deska- do krojenia, siekania;
Wałek - do wałkowania ciasta;
Pałka - do ucierania; itp.
Następnie nauczycielka chowa przedmioty za przedszkolny teatrzyk i używa tych przedmiotów za zasłonką, zadaniem dzieci jest zgadnąć czego używa (zagadki słuchowe).
Rozmowa z dziećmi na temat nowoczesnego sprzętu AGD i bezpiecznego stosowania wszystkich kuchennych akcesoriów.
Utrwalenie znanych dzieciom cyfr i liter. Wprowadzenie cyfry 4.
Nauczycielka zawiesza na tablicy znane dzieciom litery małe i wielkie. Do tablicy podchodzą te dzieci, których imię zaczyna się np. głoską a - przeliczamy wspólnie ile jest takich dzieci w naszej grupie. Podobnie: ile jest dzieci, których imię ma w środku głoskę o? Ile imion dzieci kończy się głoską a, ile imion zaczyna się głoską m. itd.
Później nauczycielka zawiesza na tablicy cyfry 1,2, 3, na stoliczku kładzie 10 obrazków Herbatników, które z dziećmi razem przelicza. Dzieci zawieszają obok tyle obrazków herbatników, ile wskazuje cyfra. Ile herbatników zostało na stoliczku? Zawieszamy je na tablicy pod pozostałymi i przy nich nauczycielka zawiesza cyfrę 4. Dzieci opisują jej wygląd porównując do znanych przedmiotów, rzeczy, itp.
Zabawa dydaktyczna „Sznurkowe cyferki”
Nauczycielka rozdaje dzieciom kolorowe sznureczki, dzieci układają taką cyfrę ile usłyszą uderzeń w bębenek. W przypadku cyfry 4 dzieci dobierają się w pary i wspólnie z dwóch sznureczków tworzą cyfrę 4.
Praca z książką
Dzieci siadają na dywanie w kole i nauczycielka rozdaje 1 podręcznik na dwoje dzieci (dzieci 5-letnie korzystają z podręczników dzieci 6-letnich) oraz cyfry 1,2,3,4. Dzieci otwierają podręczniki na stronie 10. Nauczycielka zadaje pytania dotyczące ilustracji:
Gdzie znajdują się Ola i jej mama?
Co robi mama?
Co robi Ola?
Podnieś odpowiednią cyfrę:
Ile jest kwiatków?
Ile jest talerzyków? Itp.
Do czego wykorzystała Ola herbatniki? - dowiesz się wklejając nalepkę
Przepis na „Chatkę sześciolatka”
Dzieci odczytują przepis przygotowany przez nauczycielkę (zapisany przy pomocy cyfr, obrazków oraz wyrazów do globalnego czytania)
2 kostki twarogu
1 kostka masła
4 łyżki cukru
3 łyżki kakao
Posypka lub polewa do dekorowania
herbatniki
Instrukcja wykonania deseru dla mamy.
Nauczycielka prezentuje masę, którą wcześniej z podanych w przepisie składników przygotowała za pomocą miksera (przypomnienie o bezpiecznym użytkowaniu takiego sprzętu jedynie przez dorosłych lub pod ich ścisłą kontrolą),. Dziś dzieci wykonają markizy, czyli przekładane kremem herbatniki udekorowane masą i posypką. Każde z dzieci otrzymuje 4 herbatniki, żeby wykonać deser dla siebie i mamy. Dzieci poznają zasady higieny pracy, a więc przed zadaniem myją dokładnie ręce i zakładają fartuszki.
Praca dzieci i poczęstunek.
Dzieci wykonują ciasteczka wg wskazówek nauczycielki. Podają deser swoim mamom na serwetkach i wspólnie spożywają.
Podziękowanie i pożegnanie piosenką
Zajęcie otwarte kończymy piosenką „Wszystkim pięknie dziękujemy”
LITERATURA:
Łada-Grodzicka A., Bełczewska E., Herde M., Kwiatkowska E., Wasilewska J.: ABC Program Wychowania Przedszkolnego XXI wieku (numer dopuszczenia DKW-4013-1/00), WSiP, Warszawa 2000.
Łukasik S., Petkowicz H., Karaszewski S.: Wesoła Szkoła sześciolatka. Część 2, WSiP, Warszawa 2003.
Okraska-Ćwiek B., Walczak M.: Wesoła Szkoła sześciolatka. Przewodnik metodyczny, WSiP, Warszawa 2003.
OPRACOWAŁA: Barbara Skibicka-Nowakowska
3