Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 06.01.2009 - wtorek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nowy Rok.
Temat dziennego ośrodka pracy: Różne rodzaje kalendarzy.
Czas zajęć: 3 x 45 minut
Cele ogólne:
Zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami kalendarzy i ich strukturą.
Utrwalenie nazw miesięcy.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Potrafi korzystać z kalendarza.
Wie, że rok dzieli się na kwartały, miesiące, tygodnie, dni.
Potrafi wyliczyć dni tygodnia w prawidłowej kolejności.
Formułuje odpowiedzi na pytania.
Wypowiada się na temat przeczytanego tekstu.
Przepisuje tekst według wzoru.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ruchomy alfabet, różnego rodzaju kalendarze, etykiety z nazwami dni i miesięcy.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności zapisywania własnego imienia i nazwiska.
Wprowadzenie do zajęć - rozwiązanie zagadek dotyczących tematu lekcji:
a. Wisi na ścianie gruba książeczka co dzień z niej jedna spada karteczka.
(kalendarz)
b. Jestem dzieckiem - daję słowo.Rodzę się w Noc Sylwestrową, Coraz śmielej stawiam krok.
Nazywam się .........................(Nowy Rok)
Rozmowa z dziećmi na temat kalendarzy zgromadzonych w klasie:
• Przyjrzyj się kalendarzom i powiedz, czym się różnią?
• Z jakiego kalendarza korzysta się w twoim domu?
• Za pomocą którego kalendarza podasz najszybciej nazwę najkrótszego miesiąca w roku oraz
nazwy miesięcy, które mają po 30 i 31 dni?
• Jakie jeszcze informacje można odczytać z kalendarza?
• Jak podzielony jest rok według kalendarza? (dni, tygodnie, miesiące, kwartały) Próby samodzielnego czytania fragmentu wiersza.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Praca indywidualna:
• Układanie w odpowiedniej kolejności nazw miesięcy oraz oznaczanie ich odpowiednimi
liczbami.
• Układanie w odpowiedniej kolejności nazw dni tygodnia.
• Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów związanych z tematem- nazw miesięcy, rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.
Zabawa: „Zgadnij, o jakim miesiącu, dniu myślę?” (np. przed nim jest marzec, a po nim maj; rozpoczyna tydzień itp.)
Zabawa: „Który z kolei?” (np. którym miesiącem roku jest październik? Którym z kolei dniem jest sobota?)
Omawianie cech szczególnych każdego miesiąca - z pomocą ilustracji.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.
STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ |
STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ |
STYCZEŃ LUTY MARZEC KWIECIEŃ MAJ CZERWIEC LIPIEC SIERPIEŃ WRZESIEŃ PAŹDZIERNIK LISTOPAD GRUDZIEŃ |