5804


0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
KONSPEKT LEKCJI DLA KL. V

 

Miejsce - sala gimnastyczna

Ilość ćwiczących - 24 uczniów

Czas - 45 minut

Zadanie główne: Nauka stania na rękach

Zadania dodatkowe:

Cel główny: zapoznanie uczniów techniką stania na rękach

Cel kształcący: kształtowanie zwinności, skoczności, zwisu (siły), równowagi

Cel wychowawczy: samokontrola ćwiczeń przy skoku przez kozła

Metoda pracy: metoda zadań dodatkowych

Przybory i przyrządy: materace, kozioł, odskocznia, równoważnia lub ławeczka, chorągiewki, piłka siatkowa, piłka koszykowa

 

TOK LEKCJI

NAZWA ĆWICZENIA, GRY LUB ZABAWY

CZAS TRWANIA LUB ILOŚĆ POWTÓRZEŃ

OPIS ĆWICZEŃ LUB ZABAWY

UWAGI

1

2

3

4

5

I Część wstępna

Zbiórka, powitanie, podanie zadań i celów lekcji.

 

 

 

 

 

Zabawa rozgrzewająca

3 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 min.

Zbiórkę przeprowadza grupowy - raport. Powitanie grupy, zadania i cele lekcji podaje nauczyciel.

 

„Berek ranny”

Zwrócić uwagę na strój.

 

 

 

 

 

 

 

 

II Część główna „A”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II Część główna „B”

- nauka stania na rękach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podział na grupy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia RR

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia NN

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia TT w trzech płaszczyznach:

 

- strzałkowej

 

 

 

 

 

 

 

- czołowej

 

 

 

 

 

 

- złożonej

 

 

 

 

Ćwiczenia równoważne bez przyrządów, ćwiczenia na mięśnie brzucha.

 

 

 

Ćwiczenia mięśni grzbietu.

 

Podskoki

 

 

 

Ćwiczenia przygotowujące do tematu lekcji.

 

 

 

 

 

1. Ćwiczenia zwinnościowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Skoki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Ćwiczenia w zwisie.

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Ćwiczenia równoważne.

1 min.

 

 

 

 

 

10 razy

 

 

30 sek.

 

 

 

10 razy

 

6 razy

 

 

 

 

 

 

6 razy

 

 

 

3 razy

 

 

 

 

 

 

6 x 2 razy

 

 

 

 

 

6 x 2 razy

 

 

 

 

 

 

 

 

30 sek.

 

 

10 razy

10 razy

10 razy

 

 

8 razy

 

 

 

5 m

 

5 m

5 m

 

5 min.

 

 

 

 

 

 

3 razy

 

 

 

 

 

5 min.

 

 

 

 

10 razy

 

 

 

 

 

 

 

 

5 min.

 

 

 

3 razy

 

 

 

 

 

5 min.

 

 

 

3 razy

Formowanie kolumny, marsz wokół Sali, naprzemienne krążenie RR w przód i w tył.

„Pajac”

 

Wymachy naprzemienne nogi L i P.

 

 

Przysiady

 

Siad rozkroczny, skłony T w przód z pogłębianiem.

 

 

Z leżenia przodem unoszenie T w górę.

Klęk na kolano N lewej, prawa R łukiem nad głową, boczne skłony T, zmiana N i R.

 

Siad rozkroczny, skrętoskłony LR do PN i zmiana.

 

 

Siad równoważny, wstanie jednonóż - rysowanie swojego imienia, zmiana.

 

 

Leżenie przodem - kołyska.

Podskoki L N

Podskoki P N

Podskoki obunóż

 

Uginanie ramion w podporze.

 

Marsz na rękach „Nogi się wloką”.

Skoki zajęcze. Taczki.

I.Nauka stania na rękach z uniku podpartego.

 

 

 

Zadanie dodatkowe: pokonywanie przestrzeni pomiędzy chorągiewkami.

II. Skok rozkroczny przez kozła.

 

Zadanie dodatkowe:

Odbicia piłki siatkowej oburącz, górne i dolne w postawie

wysokiej.

III. Zwis z podciąganiem kolan w górę.

Zadanie dodatkowe: slalom kozłowanej piłki koszykowej PR i LR.

 

 

IV. Przejście równoważne z przysiadem.

 

Zadanie dodatkowe: mostek z leżenia tyłem na materacu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia w parach.

Każda grupa na polecenie nauczyciela przynosi przybory.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wybór kapitanów grup, odpowiadają za ład i porządek w grupie.

 

 

 

 

 

Zmiana po 5 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III Część końcowa

Ćwiczenia korekcyjne - rozluźnienie mięśni.

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia uspokajające.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Omówienie lekcji - zbiórka.

2 razy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 razy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 min.

 

I. W parach, tyłem do siebie, jeden drugiego łapie za ręce i przenosi ciężar na swoje plecy, a następnie wykonuje ruchy rozciągające i rozluźniające.

 

II.Głęboki wdech powietrza podnosząc RR w górę. Powoli wypuszczamy, jednocześnie opuszczamy RR, robiąc skłon w przód.

 

 

 

Dokładne omówienie techniki stania na rękach, ocenienie uczniów, pożegnanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawne zorganizowanie części końcowej.

 

 

 

 

 

 

Odnoszenie sprzętu.

 

Mariusz Obertaniec

Szkoła Podstawowa nr 2

w Trzebiatowie

 


